Візи до Польщі: ускладнена простота

 

 

Чому у франківський центр, покликаний спростити процедуру отримання віз до Польщі, треба стояти в черзі так само, як і у львівське консульство? Чому за це треба платити більше, ніж безпосередньо у Львові?

 

З такими запитаннями в редакцію звернувся спортивний клуб «Сокіл». Спортсмени вибиралися на міжнародні змагання за кордон. Оформлення документів стало для них своєрідним випробуванням. «Ото спадає на думку: можливо, не варто так «напрягатися» і полишити цю ідею з міжнародними турнірами... І дати золоті нагороди забрати полякам... А можливо, вони цим «спрощеним» режимом на таке й сподіваються?..» Що робиться у франківському візовому центрі, з'ясовував «ГК».

 

 

Подвійна черга


З сьомої ранку чи й раніше займають «живу» чергу до івано-франківського Пункту прийому візових анкет до Республіки Польща. Приїздять не тільки з інших міст нашої області, а й із сусідніх областей - Чернівецької, Тернопільської, Хмельницької.

 

 

Минулого понеділка за годину до відкриття візового центру черга до його дверей витягнулася далеко по тротуару і закрутила хвіст аж під офіс газконтори. Більше півсотні людей. За півгодини до закриття під дверима все ще залишалося чоловік десять. Респект закладу: прийняли всіх.

 

Ажіотаж? Наче й ні. Просто подвійна черга. Як зазначено на сайті франківського Пункту, здати документи можна як за попереднім записом, так і без нього. «Жива» черга - ті, що вирішили йти без запису. Інші, хто зареєструвався на певний час, приходять і формують окрему чергу. В ній теж треба постояти, але порівняно недовго - 30-40 хвилин. Річ у тому, що двері до візового центру, як спрощено називають установу городяни, зачинені. Охоронець вартує їх зсередини і «запускає» туди прохачів віз невеликими порціями. Час від часу він цікавиться, чи немає когось «по запису». Тих беруть відповідно до години.

 

«Краще йдіть запишіться, - напучує чоловік, що відрекомендовується професійним «човником» Серьожою. - Я сам вчора записався на сьогодні і от уже здав папери. Тут є хлопці. Сто п'ятдесят гриваків - і вони все зроблять. Вам скажуть годину. Приходите і здаєте документи без черги...»

 

 

Візова підтримка


Одразу зазначимо, що емоції на адресу Генконсульства Польщі у Львові, яких не бракувало в черзі до місцевого візового центру, зайві. Пункт прийому візових анкет до Республіки Польща не є підрозділом ані Консульства, ані Посольства. Це - комерційна структура, підприємство індійської фірми «VFS Global». Вона виграла тендер польського МЗС на обслуговування Посольства - «провадження діяльності з візової підтримки в Україні» офіційною мовою.

 

 

На відкритті установи про це говорилося. Щоправда, тоді ж і Генконсул Польщі, і губернатор Прикарпаття наголосили, що з відкриттям Пункту франківцям уже не треба буде їхати до Львова і стояти у величезних чергах. Мовляв, усе буде близько й зручно. Мовляв, це моральна й економічна вигода для людей.

 

Насправді, на Пункт прийому візових анкет не треба покладати особливих сподівань. Його працівники лише збирають документи і передають їх на розгляд Посольства Польщі в Україні. На сайті франківського візового центру так і зазначено: «Працівники Пункту прийому візових анкет жодним чином не впливають на рішення Посольства».

 

Здати документи через франківський візовий центр фірми «VFS Global» коштує 655 грн.: 35 євро - консульський збір, 250 грн. - послуги Пункту, 20 грн. - послуги банку, 50 грн. - кур'єрська доставка відповіді (паспортів, візи чи відмови).

 

 

Підводні камені


З іншого боку будівлі, в якій розташовується візовий центр, є двері з табличкою «Заповнення анкет для подання до Пункту прийому візових анкет до Польщі». В кімнатці, де при столах і комп'ютерах працюють троє молодих людей, відвідувачів не бракує. Тут цілком легально, на відміну від «хлопців» під дверима, записують на подання документів. А також допомагають видрукувати з сайту і правильно заповнити анкету, зробити ксерокопії документів. За додаткові послуги треба заплатити: 50 грн. за анкету і 50 грн. за реєстрацію на сайті - «запис через мейл». Якщо зареєструватися в цьому допоміжному пункті, то потрапити у Пункт візовий можна хоч завтра, післязавтра тощо. Віза - через 7 днів, обіцяють молоді люди. А от ми чули, що у львівське Консульство до кінця березня здати документи вже не вдасться - всі дні нібито зайняті. «Не знаємо, - знизують плечима. - Тут у нас проблем немає...»

 

Зате є питання. Навіщо створювати пункт при Пункті і чому там повно людей, якщо вибрати час для подання документів можна за телефоном спеціального «cаll-центру» чи на сайті? В електронному вигляді можна також заповнити і роздрукувати візову анкету. Причому - безкоштовно. Телефони і веб-адреса, куди треба звертатися, зазначені в оголошеннях, що виставлені у вікнах візового центру.

 

Пробуємо справитися самотужки. Беремося призначити на рекомендованому сайті дату подання документів у франківський візовий центр. Наприкінці процесу ідентифікації електронної пошти програма вирішила, що наша скринька має «недостатньо складний» пароль, і на цьому зависла. Спеціально зареєстрували іншу «ускладнену» скриньку, але вона не пройшла ідентифікацію. По телефону «візової лінії» нам повідомили, що платформа, на якій розміщений мейл, проходить оновлення і не відповідає, відтак порадили зателефонувати пізніше. Наполегливе прохання надати телефон безпосередньо франківського пункту візової підтримки - не почули. Мобільний номер, який вказано на його спеціалізованому сайті, не працює. Висновки напрошуються відповідні.

 

 

 

Наталія КУШНІРЕНКО,

 

Галицький кореспондент


Коментарі (9)

Andriy 2012.03.11, 15:46
Вважаю, що процедура отримання Шенгенських віз є надзвичайно принизливою для українців. Хоча скаржитись на поляків, які у цьому напрямку є найлояльнішими до нас – гріх. Візові центри використовує дуже багато посольств європейських країн. Всі ці центри беруть за свої послуги близько додаткових 25 євро(це крім 35 візового збору). За це вони систематизують для посольств необхідну інформацію, а вже у посольстві приймають рішення стосовно візи. Кажете черги, а хіба так важко записатися у Інтернеті, чи навчитися елементарному плануванню? А ще у силу вступає провінційний комплекс місцевого начальника, того самого, який стоїть біля дверей і вирішує кого пускати а кого ні. І останнє, коли наші люди навчаться гідно поводити себе, коли перестануть давати хабарі, використовувати «блат», все налагодиться і черги зникнуть.
іван 2012.03.11, 17:11
Це покращення візового режиму для українців зробили.
Микола 2012.03.12, 09:54
Цей візовий центр вкрай потрібен, бо пів Західної України (цілі села) їдуть на заробітки до Польщі й не тільки. На мою думку, гарна ідея хромає (великі черги) через погану оргнаізацію праці центру. На такий потік людей потрібно більше персоналу, бо ці дівчата, що працюють, виглядають вкрай виснаженими. Чув, що вони до ночі працюють! Мабуть чи то індуси жлоби, чи то вже наш український керівний склад руку приклав... Перший раз їхів до Варшави у грудні - супер (черг немає, обслуговування добре), зараз вже туго, а що далі?!!!
Юра 2012.03.12, 14:43
Те, що відкрили сам центр у нашому місті це добре. Добре з того боку, що не доводиться по кілька разів їхати у Львів і там стояти чергу по декілька суток. Чоловік, який не пускає всіх охочих в середину правильно робить, так і має бути. Ви собі уявляєте, якшо б, ця вся черга ринула в середину до віконичків, що би там творилося, яка би тиснява була, а так по 4 особи вільно заходять, процес навіть швидше іде. Про черги, то вони будуть завжди, навіть якшо б у нас було декілька таких центрів, просто як вже вище писалося зараз починається сезон робіт, кожен хоче на весну встигнути собі відкрити візу, шоби проскочити за границю, заробити пару євриків. Літом, осінню чи зимою ажиотажу аж такого не має, документи можна здати за лічені хвилини. Сам так відкривав того року у Львові в цей час, черги були що можна пів тижня там стояти, но відкрив. Зараз також планую відкривати, прийдеться з вечора чергу занімати, но тут вже краще, візовий центр під домом))
kuguar 2012.03.13, 20:33
Заради інтересу теж спробував зареєструватись на подачу документів. Зезультат аналогічний описаному в статті.У мене підозра, що дана послуга запрограмована на один емейл і один пароль, яким і користуються молоді особи, що за 150 грн. продають чергу.
Роман 2012.03.13, 22:45
Особисто користувався послугами даного центру. Це дорожче ніж отримати візу у Львові, але тут потрібно оприділитись з пріоритетами. На Львів потрібно буде потратити весь день + кошти на дорогу та харчування. Тут все в мене получилось оперативно, справився за 1 годину.
закарпатець 2012.03.14, 19:36
поляки самi колись стояли у чергах.тепер вiд цього отримують насолоду.i косять з дурних хлопiв капусту.
миша 2012.10.15, 22:28
поможить зробити визу без черг
Віктор 2013.03.30, 12:59
Вже минув рік та нічого не змінилося! навпаки стало ще гірше.Простому смертному зареєструватися у візовий центр не можливо.Туристичні фірми які того року за цю послугу брали 50-150-200 гнр. цьогоріч за це просять від 500 грн.А що робити, якщо людина отримала запрошення тільки на три місяці-прочекати їх в черзі!!! Звичайно на весняно -літній період(час сезонних робіт)працівників візового центру має бути більше. Та на жаль на простих роботягах заробляють всі...
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1807
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1122
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1389 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3914 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33960
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2966

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

414

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

836

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1805

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1150
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1192
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

705
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

583
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2056
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12272
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1577
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1360
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30531 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

867
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

334
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

410
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

449