Візи до Польщі: ускладнена простота

 

 

Чому у франківський центр, покликаний спростити процедуру отримання віз до Польщі, треба стояти в черзі так само, як і у львівське консульство? Чому за це треба платити більше, ніж безпосередньо у Львові?

 

З такими запитаннями в редакцію звернувся спортивний клуб «Сокіл». Спортсмени вибиралися на міжнародні змагання за кордон. Оформлення документів стало для них своєрідним випробуванням. «Ото спадає на думку: можливо, не варто так «напрягатися» і полишити цю ідею з міжнародними турнірами... І дати золоті нагороди забрати полякам... А можливо, вони цим «спрощеним» режимом на таке й сподіваються?..» Що робиться у франківському візовому центрі, з'ясовував «ГК».

 

 

Подвійна черга


З сьомої ранку чи й раніше займають «живу» чергу до івано-франківського Пункту прийому візових анкет до Республіки Польща. Приїздять не тільки з інших міст нашої області, а й із сусідніх областей - Чернівецької, Тернопільської, Хмельницької.

 

 

Минулого понеділка за годину до відкриття візового центру черга до його дверей витягнулася далеко по тротуару і закрутила хвіст аж під офіс газконтори. Більше півсотні людей. За півгодини до закриття під дверима все ще залишалося чоловік десять. Респект закладу: прийняли всіх.

 

Ажіотаж? Наче й ні. Просто подвійна черга. Як зазначено на сайті франківського Пункту, здати документи можна як за попереднім записом, так і без нього. «Жива» черга - ті, що вирішили йти без запису. Інші, хто зареєструвався на певний час, приходять і формують окрему чергу. В ній теж треба постояти, але порівняно недовго - 30-40 хвилин. Річ у тому, що двері до візового центру, як спрощено називають установу городяни, зачинені. Охоронець вартує їх зсередини і «запускає» туди прохачів віз невеликими порціями. Час від часу він цікавиться, чи немає когось «по запису». Тих беруть відповідно до години.

 

«Краще йдіть запишіться, - напучує чоловік, що відрекомендовується професійним «човником» Серьожою. - Я сам вчора записався на сьогодні і от уже здав папери. Тут є хлопці. Сто п'ятдесят гриваків - і вони все зроблять. Вам скажуть годину. Приходите і здаєте документи без черги...»

 

 

Візова підтримка


Одразу зазначимо, що емоції на адресу Генконсульства Польщі у Львові, яких не бракувало в черзі до місцевого візового центру, зайві. Пункт прийому візових анкет до Республіки Польща не є підрозділом ані Консульства, ані Посольства. Це - комерційна структура, підприємство індійської фірми «VFS Global». Вона виграла тендер польського МЗС на обслуговування Посольства - «провадження діяльності з візової підтримки в Україні» офіційною мовою.

 

 

На відкритті установи про це говорилося. Щоправда, тоді ж і Генконсул Польщі, і губернатор Прикарпаття наголосили, що з відкриттям Пункту франківцям уже не треба буде їхати до Львова і стояти у величезних чергах. Мовляв, усе буде близько й зручно. Мовляв, це моральна й економічна вигода для людей.

 

Насправді, на Пункт прийому візових анкет не треба покладати особливих сподівань. Його працівники лише збирають документи і передають їх на розгляд Посольства Польщі в Україні. На сайті франківського візового центру так і зазначено: «Працівники Пункту прийому візових анкет жодним чином не впливають на рішення Посольства».

 

Здати документи через франківський візовий центр фірми «VFS Global» коштує 655 грн.: 35 євро - консульський збір, 250 грн. - послуги Пункту, 20 грн. - послуги банку, 50 грн. - кур'єрська доставка відповіді (паспортів, візи чи відмови).

 

 

Підводні камені


З іншого боку будівлі, в якій розташовується візовий центр, є двері з табличкою «Заповнення анкет для подання до Пункту прийому візових анкет до Польщі». В кімнатці, де при столах і комп'ютерах працюють троє молодих людей, відвідувачів не бракує. Тут цілком легально, на відміну від «хлопців» під дверима, записують на подання документів. А також допомагають видрукувати з сайту і правильно заповнити анкету, зробити ксерокопії документів. За додаткові послуги треба заплатити: 50 грн. за анкету і 50 грн. за реєстрацію на сайті - «запис через мейл». Якщо зареєструватися в цьому допоміжному пункті, то потрапити у Пункт візовий можна хоч завтра, післязавтра тощо. Віза - через 7 днів, обіцяють молоді люди. А от ми чули, що у львівське Консульство до кінця березня здати документи вже не вдасться - всі дні нібито зайняті. «Не знаємо, - знизують плечима. - Тут у нас проблем немає...»

 

Зате є питання. Навіщо створювати пункт при Пункті і чому там повно людей, якщо вибрати час для подання документів можна за телефоном спеціального «cаll-центру» чи на сайті? В електронному вигляді можна також заповнити і роздрукувати візову анкету. Причому - безкоштовно. Телефони і веб-адреса, куди треба звертатися, зазначені в оголошеннях, що виставлені у вікнах візового центру.

 

Пробуємо справитися самотужки. Беремося призначити на рекомендованому сайті дату подання документів у франківський візовий центр. Наприкінці процесу ідентифікації електронної пошти програма вирішила, що наша скринька має «недостатньо складний» пароль, і на цьому зависла. Спеціально зареєстрували іншу «ускладнену» скриньку, але вона не пройшла ідентифікацію. По телефону «візової лінії» нам повідомили, що платформа, на якій розміщений мейл, проходить оновлення і не відповідає, відтак порадили зателефонувати пізніше. Наполегливе прохання надати телефон безпосередньо франківського пункту візової підтримки - не почули. Мобільний номер, який вказано на його спеціалізованому сайті, не працює. Висновки напрошуються відповідні.

 

 

 

Наталія КУШНІРЕНКО,

 

Галицький кореспондент


Коментарі (9)

Andriy 2012.03.11, 15:46
Вважаю, що процедура отримання Шенгенських віз є надзвичайно принизливою для українців. Хоча скаржитись на поляків, які у цьому напрямку є найлояльнішими до нас – гріх. Візові центри використовує дуже багато посольств європейських країн. Всі ці центри беруть за свої послуги близько додаткових 25 євро(це крім 35 візового збору). За це вони систематизують для посольств необхідну інформацію, а вже у посольстві приймають рішення стосовно візи. Кажете черги, а хіба так важко записатися у Інтернеті, чи навчитися елементарному плануванню? А ще у силу вступає провінційний комплекс місцевого начальника, того самого, який стоїть біля дверей і вирішує кого пускати а кого ні. І останнє, коли наші люди навчаться гідно поводити себе, коли перестануть давати хабарі, використовувати «блат», все налагодиться і черги зникнуть.
іван 2012.03.11, 17:11
Це покращення візового режиму для українців зробили.
Микола 2012.03.12, 09:54
Цей візовий центр вкрай потрібен, бо пів Західної України (цілі села) їдуть на заробітки до Польщі й не тільки. На мою думку, гарна ідея хромає (великі черги) через погану оргнаізацію праці центру. На такий потік людей потрібно більше персоналу, бо ці дівчата, що працюють, виглядають вкрай виснаженими. Чув, що вони до ночі працюють! Мабуть чи то індуси жлоби, чи то вже наш український керівний склад руку приклав... Перший раз їхів до Варшави у грудні - супер (черг немає, обслуговування добре), зараз вже туго, а що далі?!!!
Юра 2012.03.12, 14:43
Те, що відкрили сам центр у нашому місті це добре. Добре з того боку, що не доводиться по кілька разів їхати у Львів і там стояти чергу по декілька суток. Чоловік, який не пускає всіх охочих в середину правильно робить, так і має бути. Ви собі уявляєте, якшо б, ця вся черга ринула в середину до віконичків, що би там творилося, яка би тиснява була, а так по 4 особи вільно заходять, процес навіть швидше іде. Про черги, то вони будуть завжди, навіть якшо б у нас було декілька таких центрів, просто як вже вище писалося зараз починається сезон робіт, кожен хоче на весну встигнути собі відкрити візу, шоби проскочити за границю, заробити пару євриків. Літом, осінню чи зимою ажиотажу аж такого не має, документи можна здати за лічені хвилини. Сам так відкривав того року у Львові в цей час, черги були що можна пів тижня там стояти, но відкрив. Зараз також планую відкривати, прийдеться з вечора чергу занімати, но тут вже краще, візовий центр під домом))
kuguar 2012.03.13, 20:33
Заради інтересу теж спробував зареєструватись на подачу документів. Зезультат аналогічний описаному в статті.У мене підозра, що дана послуга запрограмована на один емейл і один пароль, яким і користуються молоді особи, що за 150 грн. продають чергу.
Роман 2012.03.13, 22:45
Особисто користувався послугами даного центру. Це дорожче ніж отримати візу у Львові, але тут потрібно оприділитись з пріоритетами. На Львів потрібно буде потратити весь день + кошти на дорогу та харчування. Тут все в мене получилось оперативно, справився за 1 годину.
закарпатець 2012.03.14, 19:36
поляки самi колись стояли у чергах.тепер вiд цього отримують насолоду.i косять з дурних хлопiв капусту.
миша 2012.10.15, 22:28
поможить зробити визу без черг
Віктор 2013.03.30, 12:59
Вже минув рік та нічого не змінилося! навпаки стало ще гірше.Простому смертному зареєструватися у візовий центр не можливо.Туристичні фірми які того року за цю послугу брали 50-150-200 гнр. цьогоріч за це просять від 500 грн.А що робити, якщо людина отримала запрошення тільки на три місяці-прочекати їх в черзі!!! Звичайно на весняно -літній період(час сезонних робіт)працівників візового центру має бути більше. Та на жаль на простих роботягах заробляють всі...
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2193 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1542
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5323
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

15263 11
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3649 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3477

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

187

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

260

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1398

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2746
19.06.2024

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди.

820
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

410
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1574
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

818
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

556
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

713
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

1065
20.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22000
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

129
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

535
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

545 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

1008 1