Віталій Портников: Нині влада сама вирішує за кого виборцю голосувати, а за кого ні


Відомий український журналіст і публіцист Віталій Портников про вибори, громадянське суспілсьво і журналістику у традиційній рубриці АН "Фіртка" - "6 запитань".


- Україна перебуває у виборчому процесі. Фахівці говорять, що проведення виборів для чинної влади є лакмусовим папірцем на її демократичність. Чи можна вже зараз визначити якісь особливості цьогорічної кампанії.  Чим вона схожа і які її відмінності від попередніх?

Для експертів виборча кампанія є лакмусовим папірцем з точки зору демократичності влади, а для самої влади вибори є лакмусовим папірцем з точки зору перевірки можливостей щодо утримання в руках адміністративного ресурсу і можливостей по маніпулюванні думки виборців і можливостей по створенню у майбутній ВРУ лояльної більшості.

 

Мені здається, що зараз влада здатна впоратись із цим завданням. Адже те, що ми вже можемо побачити за цей час передвиборчої кампанії показує, що всі головні важелі впливу на сам перебіг виборчого процесу, на те, якими будуть виборчі комісії і на те, яким буде підрахунок голосів, залишаються в руках чинної влади.

 

Якщо в українського виборця не буде бажання і можливостей захистити свій вибір, хоча б з точки зору підрахунку голосів, то мені здається, що всім зрозуміло, що вибори можуть бути як завгодно сфальсифікованими і ніхто про це ніколи не дізнається.

 

Але головним є не це. Головним є те, що ми наближаємося до, так званих, «умовно чесних виборів».

 

- Що таке «умовно чесні вибори»?

Що я маю на увазі під поняттям «умовно чесні вибори»? Так, в Росії виходять колони демонстрантів на вулиці і виступають за те, щоб вибори були чесними і вважають, що результати останніх виборів до Державної Думи РФ були сфальсифікованими. Але спробуємо уявити собі, що бажання виборців, бажання протестантів задовольняються і голоси перераховуються. І, скажімо, в «Єдиної Росії» виявляється менше голосів, а у «Справедливої Росії» - більше.

 

Ми з вами маємо усвідомлювати, що це немає ніякого значення, тому що в Росії до виборів допускаються тільки ті політичні сили, які знаходяться в нормальних стосунках з чинною владою.

 

В Україні вже розпочався цей процес. Той факт, що український виборець погоджується з тим, що вибори відбуваються без участі в них Юлії Тимошенко, за яку на попередніх президентських виборах віддали голоси майже стільки ж виборців, як і за Віктора Януковича, говорить про те, що ми маємо справу з «умовно чесними виборами». Тобто, тепер сама влада вирішує за кого виборцю голосувати, а за кого ні. Тобто, влада здатна використовувати державні механізми для того, щоб фактично вирішувати за українських громадян. А українські громадяни акцептують це як норму.

 

Тому Україні сьогодні вже знаходиться не в тому клубі держав, в якому вона знаходилась за часів Віктора Ющенка. Тоді виборець мав можливість вибирати хоча б за яке із двох зол – більше чи менше, голосувати, за поганих чи за добрих політиків.

 

Зараз Україна разом із Росією і Білорусією знаходиться у колі держав, де голосують за тих, за кого дозволено голосувати владою. А тому влада не може вважатися демократичною за ознакою.

 

І якщо виборець погодиться із такою акцептацією, то ми можемо спокійно розпрощатися із демократичною країною на роки.

 

- Cкладається таке враження, що виборець погоджується саме із таким сценарієм?

Якщо погоджується, то це ознака того, що ми маємо таку якість виборця і значить ми з вами перейшли до висновку, що результат виборів вже немає такого особливого значення.

 

- Чи не перетвориться ВРУ наступного скликання у своєрідне «сховище тушок», адже є багато розмов про те, що у парламент наступного скликання прийдуть потенційні перебіжчики?

Якщо виборець зараз акцептує ідею, що він голосує тільки за тих, кого сама влада допускає до виборів – вже немає значення на що ця Верхова Рада перетвориться. Навіть в ситуації, якщо у Верховній Раді України якимось чином буде більшість опозиційних депутатів, у що я не дуже вірю, то ця Верховна Рада буде приречена на домовленості з чинною владою.

 

- Представники чинної влади налаштовані не тільки на перемогу на цьогорічних парламентських виборах, але й на президентських у 2015 році. Принаймні, такі заяви з’явились нещодавно у ЗМІ. Тому, якою ви бачите Україну 2015 року?

Я не думаю, що зараз із впевненістю можна сказати, що президентські вибори взагалі відбудуться у 2015 році. Ситуація змінюється дуже швидко. Економічних можливостей у чинної влади не так вже й багато. Ми можемо зараз говорити про різні варіанти розвитку подій. Але я вважаю, що той аналітик, який робить прогнози на короткострокову перспективу не може вважатися професіоналом. Час покаже.

 

- І насамкінець про журналістику. Як можна прокоментувати події навколо ТВі? В контексті цього, чи можливе в Україні "народне телебачення"? 

Ситуація з телеканалом «ТВі» цілком вкладається в описану мною ситуацію в Україні. «ТВі» залишається сьогодні практично єдиним непідконтрольним владі каналом.

 

Якщо ця влада хоче контролювати вибори і громадяни з цим погоджуються, то вони мають погодитися і з думкою, що тепер влада контролюватиме й інформацію також.

 

Тому саме так і розвиваються події навколо «ТВі». Все робиться для того, щоб знищити канал ще до парламентських виборів. І після численних акцій на підтримку позиції каналу, нічого нового не відбувається. Ми чекаємо якихось нових кроків від влади і думаю, що вона з ними не забариться.

 

Скажімо, в США немає «народного телебачення», але у них є цивілізована економіка, бізнес, є зацікавленість власників ЗМІ в отриманні прибутку. А прибуток ніколи не отримується брехнею. А в Україні ЗМІ належать особам, які сприймають їх для базу для діалогу із владою. Тому сама ідея «народного телебачення» для мене є дуже дивною. Нині потрібно, щоб в Україні було економічно спроможне телебачення і економічно спроможна країна, яка вже тоді за рахунок платників податків зможе створити сильне громадське телебачення. Але для цього потрібно докорінне реформування самого українського суспільства, самої Української держави. Однак, є величезна небезпека, що по дорозі до цього реформування Українська держава просто зникне. Тому вважати, що в нас є величезний і економічний, і історичний час на це реформування – це величезний ризик. 

 

Розмовляла Марія Стефанишин


17.09.2012 996 1
Коментарі (1)

Я 2012.09.20, 20:05
Читайте: http://blogs.pravda.com.ua/authors/shrike/505878d04fa9b/ http://blogs.pravda.com.ua/authors/lucenko/505ac135521ac/
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

206
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

661
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1184
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2515
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1365
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2015 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

698

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

759

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1662

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1647
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

348
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

459
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18367
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7484
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3659
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1046
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10781
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

297
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

294
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

487
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

451
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

686