Віталій Федорів про стихію, вирубку лісу та компенсації для прикарпатців

Наприкінці червня Прикарпаття опинилося у зоні стихійного лиха. За два дні випала двомісячна норма опадів: підтопленими опинилися понад 200 населених пунктів, зруйновано 110 км автодоріг, 1 850 метрів берегоукріплень та 90 мостів.

Стихію вже визнали надзвичайною ситуацією державного рівня. Вона, за оцінками експертів і за масштабами завданих збитків, є однією із найбільших за останні 50 років.

Для відновлення зруйнованої інфраструктури: доріг, мостів, берегоукріплювальних дамб, за попередніми підрахунками, потрібно понад два мільярди гривень. Станом на сьогодні КМУ виділив 480 млн грн.

Куди підуть кошти, що потрібно зробити в області першочергово та як відшкодовуватимуть збитки людям, котрі залишилися без даху над головою Фіртка говорила з головою Івано-Франківської ОДА Віталієм Федорівим.


КМУ виділив 480 млн грн на ліквідацію наслідків стихії в області. Куди й на що першочергово будуть розподілені кошти? Вже є підрахунок, яких саме збитків завдала повінь?


Це першочергове спрямування. Думаю, що пізніше будуть ще виділені кошти.

Ці кошти виділені з Резервного фонду і їхній розподіл регулюється 23 пунктом 415 постанови. Передбачені вони на відновлення інфраструктури.

Зараз на місцях триває робота, щоб описати й заактувати усі збитки. Далі складаємо кошториси. Після цього будемо формувати загальні списки.

Поки що рішення формується. До 15 липня ми маємо подати перелік об'єктів на затвердження. Це комплекс робіт.

Зараз масштаб катастрофи, який маємо, є одним із найбільших за останні 50 років. В нас найбільше мостове господарство, водна інфраструктура. У нас 1200 річок і потічків, які мають назву. Усі гірські потічки перетворилися у величезні ріки через повінь, які на своєму шляху знесли все. І ми ще не один рік будемо це все відновлювати.

За нашими підрахунками цифра збитків буде на рівні 2-2,5 млн грн.


Від повені постраждало, у першу чергу, населення. Як їм відшкодовуватимуть завдані збитки?


У четвер, 2 липня, Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження про виділення коштів з резервного фонду Державного бюджету, зокрема, для Івано-Франківської області у сумі 480 мільйонів гривень.

Матеріальну грошову допомогу нададуть сім’ям загиблих у розмірі 200 тисяч гривень за кожного загиблого члена родини, власникам житлових будинків, які повністю зруйновані - 300 тисяч на сім’ю, родинам, які відселені з житлових будинків, що підлягають капітальному ремонту - 50 тисяч гривень на сім’ю, а також сім’ям, житлові будинки яких пошкоджені повінню - 20 тисяч гривень на сім’ю.

Люди - на першому місці й ми хочемо захистити наше населення, бо розуміємо, що біда. Ми розуміємо, що це мінімальні суми у порівнянні з тим, якої шкоди завдала стихія.

Вже заактовано 13 тис домогосподарств, яким потрібно відшкодувати збитки. Тобто, мова про мільйони гривень.


За чий кошт зараз йде відновлення зруйнованої інфраструктури?


В більшості випадків працюють підрядні організації, які виграли тендера на обслуговування. Ось цими підрядниками й робляться ці роботи. Також працюють над ліквідацією наслідків стихії підрозділи ДСНС, Нацгвардії, очікуємо зараз і ЗСУ.

Багато допомагають приватні фірми, працюватиме турецька фірма ОNUR, яка робитиме водовідведення, а потім асфальтуватиме дороги.

Критично важливо ставити акцент на водовідведення. Я проїхав багато сіл і побачив, що мешканці фактично самовільно захопили землі – немає ровів, фосів, а отже, немає і водовідведення. А коли прийшла вода – то біда, бо рів треба копати посередині дороги.


Це вже відповідальність органу місцевого самоврядування…


Так, але маємо розуміти й те, що місцеві бюджети недоотримують зараз кошти. На даний час обласний бюджет недобере щонайменше 150 млн грн. У червні вже маємо перевиконання. Якщо не буде стихій і все буде тихо, то думаю, що аж на жовтень зможемо вийти на нуль до затверджених показників по доходах.


Після повені 2008 року було багато нарікань на те, що кошти розподілялися непрозоро і були зловживання…


Зараз діє Закон України про публічні закупівлі. Він дасть можливість провести закупівлі за спрощеною процедурою. Ми маємо інструмент для того, щоб уберегти від зловживань. Я обіцяю забезпечити максимально прозорий розподіл коштів. За цим дивитиметься правоохоронна система, контролююча і я разом з громадськими організаціями.

Я вже наголошував, що має бути й внесок  фірм, які виконуватимуть роботи, у розвиток Прикарпаття. Ми отримуємо допомогу з-за кордону, то ми не можемо думати зараз про те, щоб заробити на своїх же людях. Це неправильно.

Прибуток фірм має бути мінімальним. Зараз час, як ніколи, проявити соціальну відповідальність бізнесу.


Як вважаєте, у чому причина повеней?


Я б назвав цю проблему комплексною. Не буду заперечувати, що є проблема вирубки лісу.

В області із жовтня діє електронний облік деревини й чипування. Якщо щось з цього порушено – то є кримінальна відповідальність. Зараз порушені кримінальні справи. Будемо бачити, як далі розвиватиметься ситуація. Але на даний час лісорубка у нас на 25% менша, у порівнянні з попереднім роком. У нас не є критична цифра.

Якщо порівняти лісорубку європейської частини Карпат, то там у 10 разів рубають більше.

Тому я схиляюся до того, що причина повеней у природних катаклізмах, відсутності уваги до водовідведення, недотримання технологій при будівництві доріг.

Крім того, з 2016 року в області призупинили (обласна рада тоді правильно прийняла рішення, бо було подання прокуратури) програму руслоочищення річок.

Тобто мова про системні порушення.


Програма не діє, русла ніхто не чистить… Що робити?


Програма передбачала, що комісія визначала місця, де потрібно забрати острівки з гравію та каміння, які нанесла вода, а натомість фірмам-підрядникам за розчищення віддавали гравій. Це були такі бартерні відносини, які зараз заборонені законодавством.

З 2016 року такі роботи не проводяться. Це велика проблема.

Є місця, де зараз вода нанесла каміння. Їх треба забирати, а права на це немає ніхто, фактично.

Тому ми готуємо нову обласну програму. Підіймали це питання і перед прем’єр-міністром.

Тут складний механізм. Фактично, щоб провести такі чистки, то потрібно отримувати дозвіл на кар’єр.

Варто було б скласти кошторис на певний вид очистки у відведених межах, де це потрібно зробити, провести експертизу. Тоді фірма приходить і розчищає ці острівці, але не забирає гравій і не вивозить. Все актується як виконання робіт. На це потрібно сотні мільйонів гривень бюджетних коштів.

Ставлю собі у завдання розробити ефективний механізм, щоб вирішити ще і цю проблему.


Багато населених пунктів залишилися без газу та електропостачання через стихію…


Електропостачання вже фактично відновлено всюди. Щодо газопостачання, то ми залучаємо все для того, щоб відновити його у максимально короткі терміни. Але є такі проблеми, що боїмося, щоб ми встигли до опалювального сезону.

Маємо знайти механізм, щоб вишукати кошти на якнайшвидше відновлення газопостачання. Ставлю собі це у пріоритет.

Ситуація складна. Підійматимемо проблему на черговому селекторі з керівництвом держави. В «Івано-Франківськгазі» мають дати висновки, які першочергові роботи й скільки матеріалів потрібно.

Є розуміння проблематики, але потрібні великі кошти. Залучатимемо і меценатів, і фонди народних депутатів.


03.07.2020 Марія Лутчин 15958
Коментарі ()

23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

598
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1526
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3102
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2118 3
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4219
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5975

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

438

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

436

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

418

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

528
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10054
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

872
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

834
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

568
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2430
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

865
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

1195
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34159 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

302
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

416
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

757 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

941