Високогірний спецназ. Як працюють рятувальники в Карпатах (відео)

 

 

На Прикарпатті, на горі Піп Іван, розташований єдиний гірський пошуково-рятувальний пост, створений у колишній польській обсерваторії, яку називають «Білий Слон».

 

Про це йдеться у сюжеті програми «Перші про головне. Деталі» на каналі ZIK.

 

Рятувальники, які живуть на висоті дві тисячі метрів у спартанських умовах, єдині, на яких можна сподіватися, якщо заблукав у горах.



На вершині гори Піп Іван ще у 1937 році звели метеорологічну обсерваторію, яку назвали «Білий Слон». А з початком Другої світової роботу тут призупинили. Донедавна ці стіни були лише тимчасовим притулком для туристів. А з минулого року рятувальники постійно там чергують та за кошти меценатів її відновлюють. Найкоротший шлях, який веде до гори Піп Іван, – Чорногорський – для звичайного туриста може зайняти 6 годин. І такий же шлях щоразу долають рятувальники, аби потрапити на роботу.



Для Ярослава та Василя обсерваторія більше, ніж туристична прикраса. Вони – рятувальники єдиного в Україні карпатського гірського рятувального загону.

 

Їх команда – десятеро відчайдухів, які піднімаються на вершину майже на тиждень. Працюють по двоє людей на зміну. Десять днів відпочивають – і знову нагору.

 

Удвох вони відповідають за чималий шматок українських Карпат і знають тут ледь не кожну стежину. Їх основна робота – допомагати туристам. Жартують, що найчастіше доводиться рятувати людей від самих себе.



«Деякі туристи взимку піднімаються на гору у кросівках, і треба таких відчайдухів відігрівати, бо можуть замерзнути», – розповів рятувальник Ярослав Коваль.



Та найчастіше, кажуть, буває не до сміху. Часто люди, які не знають доріг, самотужки не можуть потрапити у призначене місце і тоді рятувальники змушені шукати їх за тими орієнтирами, які повідомляють у ДСНС.



«Таке трапляється, бо люди не мають навігаторів. Мобільного зв’язку тут майже ніде немає, а якщо знайдеться сигнал, то телефони можуть помилитися з координатами на 100 метрів. Тому ми розраховуємо лише на власний досвід», – прокоментував рятувальник  Ярослав Коваль.



Колеги з Польщі надали рятувальникам необхідне спорядження та медичні рюкзаки. Жодної техніки – квадроциклів, вертольотів – у рятувальників немає. Окрім патрулювання та надання допомоги туристам вони відбудовують стару обсерваторію.



Журналістам відкрили зачинені для інших двері колишньої наукової перлини Карпат. Туристів тепер сюди самих не пускають, щоб не залишали багато сміття і не нищили будівлю.



Чорногірському гірському пошуковому посту у липні виповниться рік. Досі вони працювали тут у тестовому режимі на волонтерських засадах. І більше часу приділяли саме відновленню історичної будівлі.



Зараз вони офіційно є рятувальниками. Зарплатню отримують у межах 4-5 тисяч гривень на місяць. Зі спорядженням та матеріалами для відновлення обсерваторії допомагають благодійники з Польщі.



Хлопці кажуть, що двері до їх команди завжди відчинені, головне мати досвід та навички рятувальника. А туристів просять не йти в походи без досвідчених інструкторів.

 


19.06.2017 1137 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

848
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1563 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2332
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2170 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7509
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15225 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

273

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1004

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1072

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1859
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

255
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

631
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

877
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3109
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

891
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1929
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

975
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35122 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

223
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

456
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

599
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

925