Вишиванюк: Маємо спільно впорядкувати всі могили, які є на території України, незалежно від національності і віри

Минулої суботи голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк взяв участь у представницьких поминальних заходах із вшанування пам’яті польської інтелігенції, розстріляної фашистами у Чорному лісі в серпні 1941 року.

 

На багатолюдному віче-реквіємі Михайло Вишиванюк зазначив, що на могилах не виступають, на могилах моляться за упокій душ невинно убієнних.

 

«Тут розстріляні інженери, вчені, робітники, які хотіли жити, працювати, любити, народжувати, творити, - сказав голова облдержадміністрації. – Це надто жахлива трагедія. І сьогоднішній день дає нам право зібратись тут, щиро помолитись, і сказати самим собі, що спільно ми маємо зробити все від нас залежне, щоб ніколи ота страшна трагедія не повторилась не тільки в нашому житті, а й у майбутньому. Щоб на нашій землі були мир і злагода поміж людьми».

 

Михайло Вишиванюк щиро подякував «всім тим, хто долучився до впорядкування цього місця».

«Хочу подякувати всім, хто приїхав сюди, - сказав голова облдержадміністрації. – Спасибі за вашу пам’ять, за те, що ми сьогодні маємо можливість спільно помолитись за упокій невинно замучених людей».

 

У коментарі журналістам голова облдержадміністрації згадав про відповідне розпорядження Президента України Віктора Януковича, яке «зобов’язує органи влади впорядкувати всі могили жертв політичних репресій тоталітарних режимів, усіх трагедій українського народу».

 

«Маємо спільно впорядкувати всі могили, які є на території України незалежно від національності, віри, - наголосив Михайло Вишиванюк. – І в нашій області усі могили мають бути впорядковані. Це перше. Друге, тут, у Чорному лісі, розстріляна інтелігенція. Тут лежать і українці, і євреї, і поляки. І сьогоднішній захід, у першу чергу, це свідчення нашої з вами пам’яті і застороги, щоб трагедії не мали повторення. Адже коли читає про ту страшну трагедію, кров стигне в жилах… Думаєш, Боже, як могли люди таке робити?.. Ми повинні не допустити цього в майбутньому, щоб наші діти та онуки жили в мирі, злагоді і в добрі».

 

Водночас голова облдержадміністрації повідомив, що новозбудована і освячена церква-каплиця Петра і Павла є міжконфесійною, в ній можуть молитися люди різних віросповідань.

 

«Збудована ця церква як пам’ять про двох світлої пам»яті владик - православного Петра Колісника і греко-католицького владику Павла Василика», - запевнив Михайло Вишиванюк.

Церемонію освячення дерев»яної міжконфесійної церкви-каплиці здійснив владика УГКЦ Софрон Мудрий за участю священиків різних конфесій.

 

У поминальних заходах також взяли участь перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк, заступники голови ОДА Олег Гусак, заступник голови-керівник апарату ОДА Роман Струтинський. З польської сторони-в.о Генерального консула Республіки Польщі у Львові Анджей Дрозд, Генеральний секретар Ради охорони пам»яті Боротьби та Мучеництва РП Анджей Кунету, голова польського товариства культури «Пшиязнь» Луція Кубіцька (м.Івано-Франківськ) та багато-багато представників громади Польщі, які приїхали на Івано-Франківщину віддати шану своїм невинно закотованим нацистами співвітчизникам.

 

Довідково.

Масове знищення євреїв Станіслава почалося з переходом міста 1 серпня 1941 року в німецьку зону окупації (до цього воно було зайняте угорськими військами). Зокрема. 26 липня 1941 року у Станіслав прибуло гестапо, яке наказало представникам єврейської громади провести реєстрацію інтелігенції за спеціальностями, нібито для її працевлаштування, і з»явитися 3 серпня для отримання вказівок щодо роботи. Особливо «витончено» нацисти знущалися над ортодоксальними євреями. Влітку 1941 року, усього за 6 днів, гестапівці знищили 2865 осіб (142 лікарів,68 інженерів, 425 учителів, 9 художників,7 письменників, 135 юристів, 180 представників єврейської громади й рабинів, 27 артистів і музикантів, 28 ветлікарів, 76 фармацевтів, 1750 службовців. Розстріляних у приміщенні гестапо, на подвір»ї в»язниці, вивезли в ліс за село Павлівка. У Чорному лісі є могили 2840 євреїв.

Відтак фашистські карателі під орудою шефа Станіславського гестапо гаупштурмфюрера СС Ганса Крюгера організували масове знищення польської інтелігенції. За архівними даними у Чорному лісі знищено 700 поляків зі Станіслава, Тисмениці та навколишніх сіл, серед них була і студенстська молодь.

У 90-их роках минулого століття члени івано-франківського Товариства «Меморіал» провели пошукові роботи, до яких приєдналися члени Товариства охорони Пам»яті та Мучеництва Республіки Польща, польська фірма «Енергополь», яка на той час будувала в Богородчанах газокомпресорну станцію. Було впорядковано місце захоронень, встановлено хрест на 8 загальних могилах. У 1991 році до 50-річчя розстрілу поляків поставлено пам»ятник з хрестом та бронзовою таблицею.


08.08.2011 2457 0
Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

307
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

941
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2083
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1150
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1618 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2787

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

519

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

600

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1518

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1495
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

337
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18242
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1206
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3540
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

907
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10669
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6440
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1080
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

341
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

574
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3188
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

881