Вишиванюк: Маємо спільно впорядкувати всі могили, які є на території України, незалежно від національності і віри

Минулої суботи голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк взяв участь у представницьких поминальних заходах із вшанування пам’яті польської інтелігенції, розстріляної фашистами у Чорному лісі в серпні 1941 року.

 

На багатолюдному віче-реквіємі Михайло Вишиванюк зазначив, що на могилах не виступають, на могилах моляться за упокій душ невинно убієнних.

 

«Тут розстріляні інженери, вчені, робітники, які хотіли жити, працювати, любити, народжувати, творити, - сказав голова облдержадміністрації. – Це надто жахлива трагедія. І сьогоднішній день дає нам право зібратись тут, щиро помолитись, і сказати самим собі, що спільно ми маємо зробити все від нас залежне, щоб ніколи ота страшна трагедія не повторилась не тільки в нашому житті, а й у майбутньому. Щоб на нашій землі були мир і злагода поміж людьми».

 

Михайло Вишиванюк щиро подякував «всім тим, хто долучився до впорядкування цього місця».

«Хочу подякувати всім, хто приїхав сюди, - сказав голова облдержадміністрації. – Спасибі за вашу пам’ять, за те, що ми сьогодні маємо можливість спільно помолитись за упокій невинно замучених людей».

 

У коментарі журналістам голова облдержадміністрації згадав про відповідне розпорядження Президента України Віктора Януковича, яке «зобов’язує органи влади впорядкувати всі могили жертв політичних репресій тоталітарних режимів, усіх трагедій українського народу».

 

«Маємо спільно впорядкувати всі могили, які є на території України незалежно від національності, віри, - наголосив Михайло Вишиванюк. – І в нашій області усі могили мають бути впорядковані. Це перше. Друге, тут, у Чорному лісі, розстріляна інтелігенція. Тут лежать і українці, і євреї, і поляки. І сьогоднішній захід, у першу чергу, це свідчення нашої з вами пам’яті і застороги, щоб трагедії не мали повторення. Адже коли читає про ту страшну трагедію, кров стигне в жилах… Думаєш, Боже, як могли люди таке робити?.. Ми повинні не допустити цього в майбутньому, щоб наші діти та онуки жили в мирі, злагоді і в добрі».

 

Водночас голова облдержадміністрації повідомив, що новозбудована і освячена церква-каплиця Петра і Павла є міжконфесійною, в ній можуть молитися люди різних віросповідань.

 

«Збудована ця церква як пам’ять про двох світлої пам»яті владик - православного Петра Колісника і греко-католицького владику Павла Василика», - запевнив Михайло Вишиванюк.

Церемонію освячення дерев»яної міжконфесійної церкви-каплиці здійснив владика УГКЦ Софрон Мудрий за участю священиків різних конфесій.

 

У поминальних заходах також взяли участь перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк, заступники голови ОДА Олег Гусак, заступник голови-керівник апарату ОДА Роман Струтинський. З польської сторони-в.о Генерального консула Республіки Польщі у Львові Анджей Дрозд, Генеральний секретар Ради охорони пам»яті Боротьби та Мучеництва РП Анджей Кунету, голова польського товариства культури «Пшиязнь» Луція Кубіцька (м.Івано-Франківськ) та багато-багато представників громади Польщі, які приїхали на Івано-Франківщину віддати шану своїм невинно закотованим нацистами співвітчизникам.

 

Довідково.

Масове знищення євреїв Станіслава почалося з переходом міста 1 серпня 1941 року в німецьку зону окупації (до цього воно було зайняте угорськими військами). Зокрема. 26 липня 1941 року у Станіслав прибуло гестапо, яке наказало представникам єврейської громади провести реєстрацію інтелігенції за спеціальностями, нібито для її працевлаштування, і з»явитися 3 серпня для отримання вказівок щодо роботи. Особливо «витончено» нацисти знущалися над ортодоксальними євреями. Влітку 1941 року, усього за 6 днів, гестапівці знищили 2865 осіб (142 лікарів,68 інженерів, 425 учителів, 9 художників,7 письменників, 135 юристів, 180 представників єврейської громади й рабинів, 27 артистів і музикантів, 28 ветлікарів, 76 фармацевтів, 1750 службовців. Розстріляних у приміщенні гестапо, на подвір»ї в»язниці, вивезли в ліс за село Павлівка. У Чорному лісі є могили 2840 євреїв.

Відтак фашистські карателі під орудою шефа Станіславського гестапо гаупштурмфюрера СС Ганса Крюгера організували масове знищення польської інтелігенції. За архівними даними у Чорному лісі знищено 700 поляків зі Станіслава, Тисмениці та навколишніх сіл, серед них була і студенстська молодь.

У 90-их роках минулого століття члени івано-франківського Товариства «Меморіал» провели пошукові роботи, до яких приєдналися члени Товариства охорони Пам»яті та Мучеництва Республіки Польща, польська фірма «Енергополь», яка на той час будувала в Богородчанах газокомпресорну станцію. Було впорядковано місце захоронень, встановлено хрест на 8 загальних могилах. У 1991 році до 50-річчя розстрілу поляків поставлено пам»ятник з хрестом та бронзовою таблицею.


08.08.2011 2535 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

528
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

795
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

561
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5483
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1461
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1341

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

397

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1219

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1057

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

973
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

287
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10663
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

368
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

637
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5682
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1452
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

346
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

248
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

599 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1037
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

902