Вирок Януковичу

 

Я запам'ятав вітрину югославського Генерального консульства, яке в далекі 80-і розмістило портрет президента СФРЮ Йосипа Броз Тіто зі звучним написом «Чемпион мира по миру».



Югославські дипломати могли заслужено пишатися своїм лідером - дарма що главою Союзу комуністів і довічним керівником країни. Тіто зміг сформувати непогані відносини з західними країнами, відновити взаєморозуміння з Радянським Союзом і країнами соціалістичного табору і стати одним з учителів «третього світу», заснувавши разом з індійським прем'єром Джавахарлалом Неру і президентом Єгипту Гамаль Абдель Насером Рух Неприєднання. Для часів холодної війни це був вищий пілотаж.



Українському президенту Віктору Януковичу вдалося зробити щось подібне - тільки навпаки. Після оголошення судового вироку Юлії Тимошенко Київ не засудив тільки ледачий.

 

Жорстка реакція Сполучених Штатів, обурення Європейського Союзу, репліка Путіна ... Для того, щоб отримати таку реакцію світу, необхідно було здорово «постаратися». При цьому не можна стверджувати, що українська влада розуміла, якими будуть наслідки вироку. Протягом декількох тижнів ми тільки й чули запевнення, що європейці нікуди не дінуться, що це Україна потрібна Європейському Союзу, а не навпаки, що якщо ЄС відступиться, то наша країна потрапить прямо в російські обійми і так далі. Всі ці дурниці повторювали не тільки представники влади, їх можна було почути і від опозиціонерів - що тільки підкреслювало в черговий раз дивовижну провінційність українських політиків та їх тотальне невір'я в те, що у когось можуть бути принципи, а не тільки тупий розрахунок і бажання прийти до влади.



Була також абсолютно неправильно оцінена ситуація на російському напрямку. Українська влада була чомусь впевнена, що в Москві злякаються і наслідків судового процесу над Тимошенко, і швидких темпів європейської інтеграції країни - і обов'язково підуть на енергетичній компроміс з Україною. Справа навіть не в тому, що в Києві не змогли скласти два і два і зрозуміти, що не буде ніякої європейської інтеграції при триваючому судовому процесі.

 

Справа в тому, що в Україні впевнені, що європейці суто прагматичні, а росіяни - великі романтики, яких можна «провести на полові», тільки пообіцявши їм вічну любов по-лукашенківський. А насправді все навпаки. Європейці просто змушені дотримуватися принципів, втім, як і американці - тому що вони мають справу з власним суспільством, з виборчим процесом, з вільною пресою. Західні політики - романтики мимоволі. А ось росіяни можуть дозволити собі прагматизм - їм ніхто не заважає не любити Януковича і ні про що з ним не домовлятися. У Медведєва або Путіна ніхто не запитає, чому вони вчора любили Януковича і допомагали йому стати президентом, а сьогодні розлюбили. Нікому питати.



Після вироку Тимошенко - мало не написав вироку Януковичу, але вчасно зупинився - ЗМІ рясніють від різноманітних паралелей. Хтось вважає, що Україні стала схожа на Росію, засадивши Ходорковського або на лукашенківську Білорусь. Аналогії кульгають. Росія Путіна залишалася важливим гравцем на світовій арені і мала власні ресурси виживання. Її могли засуджувати, проти її чиновників могли вводити санкції, але з Росією все одно змушені були рахуватися. Не можна зробити вигляд, що Росії немає. Зате можна зробити вигляд, що немає Білорусі. Але у Лукашенка завжди - навіть у найскладніших обставинах - була підтримка Росії. Так, вони його не люблять навіть сильніше, ніж Януковича, але він - їх сучий син.



Україна, посварившись з Москвою, Брюсселем і Вашингтоном одночасно, розлютивша Варшаву і Берлін - це унікальна держава на політичній карті Європи. Іншої такої немає. Країна президента, який абсолютно не розуміє реалій, непрофесійних політиків, дипломатів, які не вміють відстояти свою точку зору, суспільства, яке сподівається тільки на тиск ззовні - ну що це таке? Це ніяка не Росія і не Білорусь - це повна відсутність навіть не державного, а корпоративного мислення.



Саме тому коли я написав слова «вирок Януковичу» - це все ж була не обмовка. Звичайно, він зараз буде викручуватися, торгуватися - але знову неправильно все оцінить, десь помилиться, когось не помітить, а кого-то «зашибе». Він просто не може - правильно. Це не його робота. Його могла б врятувати кадрова інтуїція, підбір «правильних людей», які хоча б запобігали провалам - але такої інтуїції у нього теж немає. Що поробиш, це ж теж українське ноу-хау - розуміти недієздатність влади після того, як ця влада обкопується на висотах...

 

Віталій Портніков,

Лівий берег 


Коментарі (2)

Вітер 2011.10.14, 10:55
А чого можна чекати від зека, дисертації якого не можуть знайти ніде, бо писалися йому іншими людьми. Подивіться, як він говорить - хвилинами чекає, щоб щось прийшло в його голову. А вираз його обличчя, як у п'ятирічної дитини, якій мама дала цукерку.
NYK 2011.10.15, 17:23
НІЧО ДИВНОГО. РФ НАВІТЬ ПРИ ВВП БУДЕ ДАЛІ ВАСАЛОМ США. А ПО НОЧАХ ДАВАТИ РЕСУРСИ КНР. А ПОРТНИК ЇХ АҐЕНТ. ТОМУ ВІН І ЗАБУВ СКАЗАТИ, ПРО ЩО МОВЧИТ КИТАЙ І НАШІ ЗМІ. БО НЕ ЗНАЮТ ШО РОБИТИ ДАЛІ. КОМАНДИ НЕ БУЛО. А ФІРТКА ДАЄ ПОРТНИКУ МІСЦЕ. БО ВІН ЇХ НАСТАВНИК. І ЧЕШЕ ПЕРЕДРУКИ ПРО КІНЕЦ СЕГО ЗАГЛЮЧЕНОГО СВІТУ, НА ШО САНКЦІЇ ЇМ ПОРТНИКИ ВІДАВ НЕ ДАВАЛИ. А ТО ХОТІЛА ЮЛЯ ОПЕРТИСЯ НА КНР. АЛЕ ПРИЙШЛОСІ РОБИТИ ТО ЯНИКОВИ. І СЕ ДОБРИЙ ХІД У ХАОСІ, ШО ВЖЕ НА НОСІ.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

753 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717