"Вільний ринок чи протекціонізм?": в Івано-Франківській ТПП обговорювали розвиток деревообробної промисловості

«Вільний ринок чи протекціонізм?» — головне питання круглого столу в Івано-Франківській ТПП з питань експорту в деревообробній галузі.
«Додана вартість у деревообробній промисловості: ключ до розвитку та експортного потенціалу», – на таку тему в Івано-Франківській торгово-промисловій палаті відбувся п’ятий, завершальний, круглий стіл в межах проєкту «USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту».
Учасники круглого столу, серед яких було близько п’ятдесяти керівників підприємств деревообробної галузі західних регіонів України, керівники та представники митниці, податкової служби, місцевої та регіональної влади, обговорили поточний стан та проблеми деревообробної промисловості з огляду на їх роль у підвищенні експортного потенціалу України.
Заступник Голови Держлісагентства з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Валентин Бачурний та директор Департаменту розвитку та інвестицій ДП «Ліси України» Віктор Бусько розповіли про державну політику та перспективи розвитку галузі та відповіли на запитання підприємців.
Директор ТОВ «Уніплит», одного із лідерів в експорті продукції в галузі, Юрій Дубас розповів про загальні проблеми підприємств-деревообробників:
«Перша проблема, - кадрове питання. Близько п’ятдесяти наших працівників мобілізовані. Ми розуміємо необхідність і підтримуємо наших захисників, але проблема кадрів залишається. Друга проблема – енергозабезпечення та відключень електрики. Наступна проблема, з якою ми стикнулися свого часу – це блокування кордонів деякими нашими сусідами, що привело навіть до втрати частини покупців, втрати ринку. Ще одне важливе питання – питання доступу та цін до сировини».
Головними проблемами галузі на думку керівників підприємств є:
  •  дефіцит кваліфікованих кадрів, що пов’язано із мобілізацією чоловіків та виїздом за кордон жінок,
  •  питання доступу малого та середнього бізнесу галузі до закупок деревини через аукціони,
  •  питання ціноутворення, зокрема формування початкової ціни на деревину на біржах, яке на думку підприємців є незрозумілим та часто необґрунтованим,
  •  питання доцільності торгівлі на аукціонах такої сировини як тріска та тирса, що ускладнює доступ до ринків продавцям та завищує ціни для покупців сировини,
  •  та інші.
Деякі підприємці під час обговорення проєкту Закону про ринок деревини висловлювали пропозицію повернутися до практики двосторонніх договорів між продавцями та покупцями деревини. Вони аргументували це тим, що ДП «Ліси України» діє як монополіст і не надає чітких пояснень щодо механізму формування стартових цін лотів на аукціонах. Однак, більшість учасників круглого столу погодилися, що з огляду на вимоги Євросоюзу та необхідність розвитку ринкових відносин у галузі, така практика виглядає сумнівною та не має перспектив у майбутньому.
Підприємець Ілля Гоголь, який представляє виробника меблів торгової марки «Гайдалка» поділився проблемами малих та середніх підприємств галузі:
«Як місцевому невеликому виробнику боротися на біржах з великими підприємствами? Як закупити круглу деревину, яка є сировиною для виробництва, за цінами, які дозволять бути конкурентними на зовнішніх ринках? Адже лоти на аукціонах часто є недоступними для малого виробника – лоти дуже великі, на які коштів в малого підприємства немає».
За словами підприємців на ті нечисленні лоти з меншими об’ємами деревини є велика конкуренція:
«Ціни по цих малих лотах є високими, адже нам необхідно закупити сировину, і тут йде надмірна конкуренція. Натомість на великих лотах конкуренції такої немає. Отже, великі підприємства отримують цінову перевагу».
Директор Департаменту розвитку та інвестицій ДП «Ліси України» Віктор Бусько, відповідаючи на питання підприємців, запевнив, що позиція малого деревообробного бізнесу буде почута і лоти з меншими об’ємами деревини будуть створюватися в більшій кількості.
Круглий стіл проведено Івано-Франківською торгово-промисловою палатою в рамках Проєкту “USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту”, який реалізується за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Проданий, але не знищений. Карпатський експертно-технічний центр, як приклад вдалої приватизації (ФОТО)


09.10.2024 Тетяна Сорока 360
Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

328
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

452
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2306
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1702
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1996
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5604 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1106

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1120

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1635

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1108
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

863
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

719
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14540
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

519
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10383
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6056
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

606
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7493
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2726
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

507
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

605
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

442