"Вільний ринок чи протекціонізм?": в Івано-Франківській ТПП обговорювали розвиток деревообробної промисловості

«Вільний ринок чи протекціонізм?» — головне питання круглого столу в Івано-Франківській ТПП з питань експорту в деревообробній галузі.
«Додана вартість у деревообробній промисловості: ключ до розвитку та експортного потенціалу», – на таку тему в Івано-Франківській торгово-промисловій палаті відбувся п’ятий, завершальний, круглий стіл в межах проєкту «USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту».
Учасники круглого столу, серед яких було близько п’ятдесяти керівників підприємств деревообробної галузі західних регіонів України, керівники та представники митниці, податкової служби, місцевої та регіональної влади, обговорили поточний стан та проблеми деревообробної промисловості з огляду на їх роль у підвищенні експортного потенціалу України.
Заступник Голови Держлісагентства з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Валентин Бачурний та директор Департаменту розвитку та інвестицій ДП «Ліси України» Віктор Бусько розповіли про державну політику та перспективи розвитку галузі та відповіли на запитання підприємців.
Директор ТОВ «Уніплит», одного із лідерів в експорті продукції в галузі, Юрій Дубас розповів про загальні проблеми підприємств-деревообробників:
«Перша проблема, - кадрове питання. Близько п’ятдесяти наших працівників мобілізовані. Ми розуміємо необхідність і підтримуємо наших захисників, але проблема кадрів залишається. Друга проблема – енергозабезпечення та відключень електрики. Наступна проблема, з якою ми стикнулися свого часу – це блокування кордонів деякими нашими сусідами, що привело навіть до втрати частини покупців, втрати ринку. Ще одне важливе питання – питання доступу та цін до сировини».
Головними проблемами галузі на думку керівників підприємств є:
  •  дефіцит кваліфікованих кадрів, що пов’язано із мобілізацією чоловіків та виїздом за кордон жінок,
  •  питання доступу малого та середнього бізнесу галузі до закупок деревини через аукціони,
  •  питання ціноутворення, зокрема формування початкової ціни на деревину на біржах, яке на думку підприємців є незрозумілим та часто необґрунтованим,
  •  питання доцільності торгівлі на аукціонах такої сировини як тріска та тирса, що ускладнює доступ до ринків продавцям та завищує ціни для покупців сировини,
  •  та інші.
Деякі підприємці під час обговорення проєкту Закону про ринок деревини висловлювали пропозицію повернутися до практики двосторонніх договорів між продавцями та покупцями деревини. Вони аргументували це тим, що ДП «Ліси України» діє як монополіст і не надає чітких пояснень щодо механізму формування стартових цін лотів на аукціонах. Однак, більшість учасників круглого столу погодилися, що з огляду на вимоги Євросоюзу та необхідність розвитку ринкових відносин у галузі, така практика виглядає сумнівною та не має перспектив у майбутньому.
Підприємець Ілля Гоголь, який представляє виробника меблів торгової марки «Гайдалка» поділився проблемами малих та середніх підприємств галузі:
«Як місцевому невеликому виробнику боротися на біржах з великими підприємствами? Як закупити круглу деревину, яка є сировиною для виробництва, за цінами, які дозволять бути конкурентними на зовнішніх ринках? Адже лоти на аукціонах часто є недоступними для малого виробника – лоти дуже великі, на які коштів в малого підприємства немає».
За словами підприємців на ті нечисленні лоти з меншими об’ємами деревини є велика конкуренція:
«Ціни по цих малих лотах є високими, адже нам необхідно закупити сировину, і тут йде надмірна конкуренція. Натомість на великих лотах конкуренції такої немає. Отже, великі підприємства отримують цінову перевагу».
Директор Департаменту розвитку та інвестицій ДП «Ліси України» Віктор Бусько, відповідаючи на питання підприємців, запевнив, що позиція малого деревообробного бізнесу буде почута і лоти з меншими об’ємами деревини будуть створюватися в більшій кількості.
Круглий стіл проведено Івано-Франківською торгово-промисловою палатою в рамках Проєкту “USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту”, який реалізується за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Проданий, але не знищений. Карпатський експертно-технічний центр, як приклад вдалої приватизації (ФОТО)


09.10.2024 Тетяна Сорока 468
Коментарі ()

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

878
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2754
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1715 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3853
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5638
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1793

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

314

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

299

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

461

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

1000
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

596
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

591
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

870
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

74
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2116
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

638
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

962
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1216
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

519 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

710
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

487
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

813