"Вільний ринок чи протекціонізм?": в Івано-Франківській ТПП обговорювали розвиток деревообробної промисловості

«Вільний ринок чи протекціонізм?» — головне питання круглого столу в Івано-Франківській ТПП з питань експорту в деревообробній галузі.
«Додана вартість у деревообробній промисловості: ключ до розвитку та експортного потенціалу», – на таку тему в Івано-Франківській торгово-промисловій палаті відбувся п’ятий, завершальний, круглий стіл в межах проєкту «USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту».
Учасники круглого столу, серед яких було близько п’ятдесяти керівників підприємств деревообробної галузі західних регіонів України, керівники та представники митниці, податкової служби, місцевої та регіональної влади, обговорили поточний стан та проблеми деревообробної промисловості з огляду на їх роль у підвищенні експортного потенціалу України.
Заступник Голови Держлісагентства з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Валентин Бачурний та директор Департаменту розвитку та інвестицій ДП «Ліси України» Віктор Бусько розповіли про державну політику та перспективи розвитку галузі та відповіли на запитання підприємців.
Директор ТОВ «Уніплит», одного із лідерів в експорті продукції в галузі, Юрій Дубас розповів про загальні проблеми підприємств-деревообробників:
«Перша проблема, - кадрове питання. Близько п’ятдесяти наших працівників мобілізовані. Ми розуміємо необхідність і підтримуємо наших захисників, але проблема кадрів залишається. Друга проблема – енергозабезпечення та відключень електрики. Наступна проблема, з якою ми стикнулися свого часу – це блокування кордонів деякими нашими сусідами, що привело навіть до втрати частини покупців, втрати ринку. Ще одне важливе питання – питання доступу та цін до сировини».
Головними проблемами галузі на думку керівників підприємств є:
  •  дефіцит кваліфікованих кадрів, що пов’язано із мобілізацією чоловіків та виїздом за кордон жінок,
  •  питання доступу малого та середнього бізнесу галузі до закупок деревини через аукціони,
  •  питання ціноутворення, зокрема формування початкової ціни на деревину на біржах, яке на думку підприємців є незрозумілим та часто необґрунтованим,
  •  питання доцільності торгівлі на аукціонах такої сировини як тріска та тирса, що ускладнює доступ до ринків продавцям та завищує ціни для покупців сировини,
  •  та інші.
Деякі підприємці під час обговорення проєкту Закону про ринок деревини висловлювали пропозицію повернутися до практики двосторонніх договорів між продавцями та покупцями деревини. Вони аргументували це тим, що ДП «Ліси України» діє як монополіст і не надає чітких пояснень щодо механізму формування стартових цін лотів на аукціонах. Однак, більшість учасників круглого столу погодилися, що з огляду на вимоги Євросоюзу та необхідність розвитку ринкових відносин у галузі, така практика виглядає сумнівною та не має перспектив у майбутньому.
Підприємець Ілля Гоголь, який представляє виробника меблів торгової марки «Гайдалка» поділився проблемами малих та середніх підприємств галузі:
«Як місцевому невеликому виробнику боротися на біржах з великими підприємствами? Як закупити круглу деревину, яка є сировиною для виробництва, за цінами, які дозволять бути конкурентними на зовнішніх ринках? Адже лоти на аукціонах часто є недоступними для малого виробника – лоти дуже великі, на які коштів в малого підприємства немає».
За словами підприємців на ті нечисленні лоти з меншими об’ємами деревини є велика конкуренція:
«Ціни по цих малих лотах є високими, адже нам необхідно закупити сировину, і тут йде надмірна конкуренція. Натомість на великих лотах конкуренції такої немає. Отже, великі підприємства отримують цінову перевагу».
Директор Департаменту розвитку та інвестицій ДП «Ліси України» Віктор Бусько, відповідаючи на питання підприємців, запевнив, що позиція малого деревообробного бізнесу буде почута і лоти з меншими об’ємами деревини будуть створюватися в більшій кількості.
Круглий стіл проведено Івано-Франківською торгово-промисловою палатою в рамках Проєкту “USAID підтримує Івано-Франківську ТПП у проведенні курсу тренінгових та консультаційних послуг для менеджерів з експорту”, який реалізується за підтримки Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Проданий, але не знищений. Карпатський експертно-технічний центр, як приклад вдалої приватизації (ФОТО)


09.10.2024 Тетяна Сорока 421
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

861 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

794
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1612
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2240
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4216 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3217

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

219

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

447

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

387

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

859
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

629
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

672
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

960
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1073
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

673
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6256
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1749
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31764 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1544
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

757 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

721