Вілли і пансіонати старої Гуцульщини: Поліційний дім здоров’я» в Татарові

 

 

Вже на початку ХХ століття село Татарів стало знаним центром лікування хвороб дихальних шляхів, зокрема туберкульозу. Цілющим для сухотників був сам мікроклімат татарівської ущелини в долині Пруту.

 
 
 
 
 
Персонал "Дому здоров
 
 Сучасний вигляд санаторію.
 

КУРС продовжує цикл публікацій про вілли і пансіонати Гуцульщини, збудовані до Другої світової війни. Ці унікальні дерев'яні, рідше кам'яні, споруди поєднували здобутки тогочасної європейської архітектури з самобутнім гуцульським народним стилем. Витончені, елегантні, неповторні, вони або не пережили воєнного лихоліття, або ж виявилися чужими й непотрібними в радянську епоху. Але залишилися документи, світлини, людські історії… 

 

Першоназва села – Прутець, в 1651 році село згадується вже як Белзець, з 1673 – Татарів, з 1948 по 1992 роки мало назву Кремінці. Татарів розміщений на північних схилах Карпат на висоті 750 м над рівнем моря, оточений хвойними лісами, багатий чистими потоками.

 

Татарів у міжвоєнний період мав розгалужену мережу рекреаційних закладів: готелі, вілли, пансіонати «Затишшя», «Силянка», «Лєсна», Дім відпочинку залізничників «Зніч», «Поліційний дім здоров’я».

 

Як відзначено в газеті «Kurjer Stanislawowski» від 7 жовтня 1928 року, в Татарові закуплена земельна ділянка і завершується будівництво «Поліційного дому здоров’я» вартістю 400 000 злотих на 60 кімнат. Ця триповерхова дерев’яна будівля з ажурними балконами на рівні другого і третього поверху, вціліла донині. Лікувальний заклад в Татарові належав до об’єднання «Поліційний Дім Здоров’я» з розміщенням головного управління в Варшаві на вулиці Новий Світ, 67. Відомча поліклініка теж знаходилась в столиці, а санаторії цього підпорядкування – в Закопаному, Татарові над Прутом, Отвоску, Бусько Здрої та Друскеніку.

 

17-18 березня 1933 року начальником відділу праці, соціального захисту і охорони здоров’я Станіславського воєводства була проведена перевірка медичних закладів Надвірнянського повіту, в тому числі і «Поліційного дому здоров’я» в Татарові. В матеріалах перевірки зазначено, що в цьому медичному закладі було 84 ліжка, з них зайнято тільки 12. Водогін і каналізація потребують вдосконалення. Обладнання сучасне, але при малій кількості хворих (а лікували там туберкульоз) переважно не вживане. Наявний рентгенапарат і дві кварцеві лампи. Освітлення електричне. Не часто використовується і добре обладнана велика кухня, тільки зазвичай – мала і досить тісна. Порядок задовільний. Щоденна плата в «Домі здоров’я» – 6 злотих, з чого частина покривається міністерством праці і соціального захисту з коштів на лікування державних працівників.

Згодом рівень обслуговування, чисельність персоналу і відпочиваючих зростає. В 1936 році в татарівському «Домі здоров’я» було 11 працівників, в 1939 відповідно – 14. З початку заснування і до лютого 1938 року лікувальний заклад очолював лікар д-р Болеслав Маліновські, а з 4 лютого 1938 року до вересня 1939 керівником був д-р Стефан Бартолевські. Збереглась світлина, на якій в 1939 році зафіксовано ввесь колектив «Policyjny Dom Zdorowia». На фото сидять д-р Бартолевські Стефан та Солінко Софія. Стоїть третя справа санітарка цього закладу, жителька Татарова – Максим’юк Марія Петрівна (1922 – 2012).

Працівники цього закладу отримували дуже високу, як на той час, заробітну плату. Головний лікар, як д-р Б. Маліновські, так і С. Бартолевські, мав оклад 650 злотих щомісячно, Ян Кравчік відповідно – 300, Солінко Софія – 175, Корнеляк Йосип – 275, Курдель Іван – 230… Навіть санітарка Марія Максим’юк, яка працювала перший рік, отримала за січень 1939 року 60 злотих.

 

Ефективне лікування, чудовий клімат, кваліфікований персонал, першокласна кухня зі стравами на вибір, піші і кінні прогулянки околицями Татарова принесли «Поліційному дому здоров’я» заслужену славу. Цей оздоровчий заклад працював круглорічно.

У 1949 році згідно з наказом МВС СРСР колишній «Дім здоров’я» було передано для створення відомчого санаторію туберкульозного профілю на 100 ліжок. Начальником призначений підполковник медичної служби Маковський Микола Іванович. На той час в околицях тодішнього Яремчанського району ще діяли окремі криївки УПА. Тому санаторій був огороджений колючим дротом, на чатах стояли озброєні вартові з собаками. Наказом МВС СРСР від 20.04.51 начальником санаторію був призначений підполковник медичної служби Бєліков Іван Микитович. Він брав участь у Фінській війні, Другій світовій війні, у бойових діях з Японією. В санаторії працював до липня 1959 року. В подальшому санаторій очолювали Самусєв Едуард Ісакович, Філіпович Микола Михайлович, Голубчак Богдан Якимович. За розширювалась матеріально- технічна база санаторію. Побудовані восьмиквартирні будинки для медпрацівників, побудовано адміністративний будинок, склади, бокси для автотранспорту, клуб з кінозалом на 110 місць, більярдні і танцювальні зали, бойлерну, встановлено водонапірну башту, оновлено фізіотерапевтичну, стоматологічну, діагностичну апаратуру.

 

Наказом МВС України «Про реорганізацію санаторіїв МВС України та їх філій» від 05.12.2000 р. №838 санаторій «Кремінці» перепрофільовано в Медичний реабілітаційний центр «Кремінці» на 100 ліжок. З серпня 2002 року начальником Медичного реабілітаційного центру «Кремінці»  призначено підполковника міліції Веселовського М. Й. Збільшився обсяг путівок для комерційного продажу. Тут може відпочити кожен охочий за власні кошти. Профільний напрям медичної установи – лікування бронхо-легеневих хвороб.

 

У часи міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка на території Медичного реабілітаційного центру «Кремінці» збудовали два сучасних котеджі. В лікувальному корпусі відкрили кімнати покращеного перебування (люкси і напівлюкси). З 2007 року встановлено нові потужні очисні споруди. В 2008 році на території центру викопали і зарибнили озеро. Цього ж року в Медичному центрі «Кремінці» відпочивав колишній спікер парламенту України Іван Плющ.

 

Сьогодні начальником Медичного реабілітаційного центру «Кремінці» працює Іван Голюка. Гордістю лікувального центру є соляна кімната, де спеціальна апаратура (вартістю 120 тис. грн – С. Ф.) подрібнює та дозує соляний пил. Соляна камера за своєю терапевтичною ефективністю є аналогом соляної шахти. В МРЦ «Кремінці» також лікують хворих, пов’язаних з дією радіоактивного випромінювання. Цього року лікувальний заклад в Татарові відзначає 85-у річницю.


22.12.2014 2171 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

319
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1391
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2529 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3626
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2966
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2142

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

611

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

461

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1629

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1794
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

282
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

498
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

798
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4978
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

354
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

875
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10122
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

506
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

257
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

369
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

396
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

717