Викрадена в Сирії журналістка Анхар Кочнєва є громадянкою України. Про це повідомив прес-аташе посольства РФ у Дамаску Сергій Марков, пише РІА "Новости".
"Російське посольство з'ясувало, що вона є громадянкою України. Акредитації ЗМІ вона тут не мала", - сказав він.
Раніше повідомлялося, що журналістка є громадянкою РФ.
"Тим не менше, російське посольство в тісній співпраці з місцевою владою і з українським посольством займається з'ясуванням обставин її зникнення", - сказав дипломат.
"Міністерство закордонних справ України та посольство України в Сирії володіють і перевіряють інформацію про викрадення громадянки України, яка перебувала в Сирії. За даними, які ми отримали від міграційної служби в Сирії, жінка 1972 року народження є громадянкою України. Вона перетнула сирійський кордон 22 вересня цього року через міжнародний аеропорт Дамаска на запрошення однієї з громадських організацій", - розповів прес-секретар Міністерства закордонних справ України Олександр Дикусаров, пише Інтерфакс-Україна.
"За інформацією, яку ми отримали від знімальної групи одного з російських телеканалів, з яким громадянка України останнім часом працювала як перекладачка, протягом 12-13 жовтня вона виходила з ними на зв'язок. В телефонному режимі громадянка України підтвердила факт свого викрадення 9 жовтня... і насильного утримання бойовиками сирійського опозиційного воєнізованого угруповання Вільної сирійської армії", - додав Дикусаров.
Прес-секретар МЗС додав, що умови утримання викраденої жінки в даний час задовільні і зазначив, що ні сама українка, ні її родичі в посольство України в Сирії і МЗС України не зверталися.
"Також звертаємо увагу на те, що МЗС неодноразово застерігало громадян України від подорожей до Сирії через небезпечну ситуацію в цій країні", - підкреслив Дикусаров.
Минулої п'ятниці, 12 жовтня, подруга Кочнєвої Дар'я Мітіна повідомила, що Кочнєва була викрадена за 20 кілометрів від Хомса у міста Ель-Кусейр. Кочнєва не відповідала на дзвінки і не залишала повідомлень у соціальних мережах. 8 жовтня він залишила останній запис у Живому Журналі: "Пару днів не шукайте. Їду".
За наявною інформацією, Кочнєва приїхала до Сирії після того, як там почався конфлікт, що триває вже понад півтора року. Там вона працювала на порталі Утро.ру і займалася супроводом журналістів, що приїжджають до Сирії.
До цього Кочнєва працювала в Москві директором турфірми "Йорданський клуб". У різний час вона співпрацювала з російськими НТВ, РЕН-ТВ і Russia Today, але в момент викрадення не входила в знімальну групу жодного з цих каналів.
Журналістка Анхар Кочнєва, що працювала на російські видання, 14 жовтня вийшла на зв'язок і дала знати рідним, що перебуває в полоні. Про це повідомляє газета "Известия" з посиланням на колишнього чоловіка жінки Дмитра Петрова.
Петров заявив виданню, що отримав повідомлення з номера мобільного телефону Кочнєвої, в якому було сказано: "Сподіваюся, скоро все буде добре. Не пиши".
Іншому своєму другові вона написала, що перебуває в полоні, і попросила його не дзвонити їй. На даний момент невідомо, хто її викрав, в яких умовах і де вона утримується, а також чому вона сподівається на швидке звільнення.
Раніше її друзі розповіли газеті, що Кочнєву найпевніше викрали повстанці.
"Представники сирійської опозиції, які сидять у Москві, разів десять або навіть більше залишали повідомлення з погрозами на моїх сторінках в соцмережах, а Анхар погрожували ще частіше", - заявила виданню подруга Кочнєвої Олена Громова.
Жінка додала, що журналістка часто виступала по місцевому телебаченню на захист уряду Башара Асада арабською мовою, якою чудово володіє.
У зв'язку з цим до пошуків жінки підключилося російське МЗС.
У Сирії з березня 2011 року триваєе громадянська війна між прихильниками президента Асада і супротивниками режиму - загонами озброєної опозиції, яка домагається його повалення. Конфлікт почався після того, як армія уряду силою придушила мітинги протесту. Протистояння ведеться зокрема силами артилерії та ударами з повітря. За оцінками правозахисників, жертвами конфлікту стали близько 30 тисяч людей.
У липні цього року повідомлялося, що українці масово тікають із Сирії, в якій йде громадянська війна. Часом їм доводиться навіть під дулами автоматів вибиратися з міст.
Україна так і не виступила з рішучим засудженням жодною зі сторін протистояння в Сирії. МЗС пояснює це тим, що в країні перебуває п'ять тисяч громадянок України, і цей крок може негативно позначитися на їхній долі.
Бої між повстанцями і урядовими військами тривають на сирійсько-турецькому кордоні, де близько 80 відсотків міст і сіл перейшли під контроль опозиції. Крім кордону з Туреччиною, бої ідуть навколо міста Хула в центральній провінції Хомс, в другому за значущістю місті країни Алеппо, а також у поселеннях навколо Дамаска і селах на півдні країни - в районах, що межують з Йорданією.