
Понад рік мешканці будинку за адресою вул. Грушевського, 20 оббивали пороги Івано-Франківської міської ради та всіх можливих інстанцій з вимогою припинити реставрацію горища у їхньому будинку.
Вся ця історія розпочалася у 2013 році, коли мешканець вищезгаданого будинку Володимир Свиридов отримав містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (№ 230/13-01/1/01 від 02.12.2013) та розпочав роботи.
Вже згодом його сусіди почали скаржитися на те, що у їхніх квартирах тріскають стіни.
Як з’ясувалося, фундамент у частині будинку, де будується мансарда, не є укріплений. Будинок як один із найдавніших у місті, був частково капітально відремонтований за державний кошт, ремонт тривав декілька років і завершився у 2008 році. До цього часу частина будинку більше десятиліття була визнана аварійною. Будинок побудований у формі букви «П» і тільки одна частина стіни була укріплена. Проте саме та частина будинку, над якою будується мансардне приміщення, за браком коштів не укріплялася.
Більше того, люди розповідають, Свиридов порушив Положення про порядок реконструкції горищ під мансардні поверхи та здійснення надбудов у житлових будинках на території Івано-Франківської міської ради. Зокрема: не було проведено збори мешканців будинку, на яких Свиридов був зобов’язаний повідомити про плани будівництва мансарди, відповідно, немає протоколу, так як збори не були проведені, люди кажуть, що не надали письмової згоди на будівництво мансарди, тим паче – з вказанням номером паспорта і наголошують, що деякі мешканці були обмануті і підписали згоду на проведення ним ремонту у квартирі та приватизацію горища, - про плани будувати двоповерхову мансарду ніхто із сусідів повідомленим не був.
Власники квартир, обурені шахрайством сусіда подали в Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області заяви про відмову від підписів, 23 липня 2014 року мешканці будинку звернулися в МУВС м. Івано-Франківська, де було розпочате кримінальне провадження по факту підроблення документів Свиридовим– реєстраційний № 10537. Проте слідство триває й досі.
Мешканці неодноразово зверталися із скаргами на незаконну забудову горища, здійснювану Свиридовим в Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Івано-Франківській області, Головне управління юстиції в Івано-Франківській області, Відділ охорони культурної спадщини Управління культури, національностей та релігій, в ЄРЦ, в Прокуратуру м. Івано-Франківська.
Прокуратурою міста було винесене подання голові м. Івано-Франківська Віктору Анушкевичусу про те, щоб було вжито заходів, направлених на усунення виявлених правопорушень вимог законодавства, причин та умов, що їм сприяли, шляхом скасування містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки № 230/13-01/1/01 від 02.12.2013.
Проте засідання виконкому від 10.07.2014 року, вирішило містобудівні умови та обмеження, надані Володимиру Свиридову не скасовувати, а рекомендувати мешканцям звернутися до суду.
1 серпня 2014 року в будинку працювала комплексна комісія з приводу незаконної забудови горища. Начальник Інспекції Держархбудконтролю Ткачук М. навіть «на око» помітив відхилення забудови від проекту.
За результатами позапланової комплексної перевірки Інспекцією Держархбудконтролю в Івано-Франківській області було складено акт, в якому зазначається: «За результатами перевірки встановлено відхилення від проектної документації представленої забудівником, а саме стіни вибудовані з дерев’яного бруса (проектом передбачена цегла на ребро), також основою для стіни являється цегляна кладка в один ряд висотою 40 см (що в свою чергу не передбачено проектом) чим порушено п.3 ч.1.ст. 25 ЗУ «Про основи містобудування».
І знову Свиридову пропонується не знести незаконну забудову, а тільки підкоригувати проект.
Прокуратурою м. Івано-Франківська вдруге було винесене подання до голови міста Віктора Анушкевичуса щодо скасування виконкомом містобудівних умов та обмежень, наданих Володимиру Свиридову з порушеннями закону.
Зауважимо, що з приводу незаконних дій щодо вказаної ситуації народний депутат України Олександр Шевченко звертався з депутатськими зверненнями до Віце-прем'єр-мінстра-Міністра культури України Вячеслава Кириленка (звернення «Про вжиття вичерпних заходів в межах наданих повноважень, направлених на заборону реконструкції квартири по вул. Грушевського, 20 в місті Івано-Франківську») та до Генерального прокурора України В. Яреми - («Про вжиття вичерпних заходів реагування щодо прокуратури міста Івано-Франківська»), в якому просив вжити вичерпних заходів реагування щодо прокуратури міста Івано-Франківська з приводу бездіяльності та зволікання першого заступника прокурора м.Івано-Франківська, Кривонос І.О., зі зверенням до суду щодо визнання протиправним рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 20.08.2014р. №421.
На засіданні виконкому 21.08.2014 року вказані містобудівні умови скасовані не були, хоч було встановлено, що Департамент містобудування та архітектури видав містобудівні умови та обмеження без протоколу зборів мешканців, без вказання паспортних даних мешканців та ін. порушень. І хоч юридичним відділом міськвиконкому було усно підтримане скасування містобудівних умов, головуючий перевів дискусію у «будівельну» площину і члени виконкому проголосували: 3—за скасування, більшість – утрималася, тобто містобудівні умови та обмеження скасовані не були.
Вчора, 27 січня 2015 року, виконавчий комітетт Івано-Франківської міської ради в черговий раз розглянув питання по будинку на вулиці Грушевського, 20 і врешті прийняв рішення про скасування містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, які були видані.
Основною причиною прийняття такого рішення стало те, що прокуратура підтвердила факт відсутності згоди всіх мешканців будинку на проведення робіт. Можливо повпливала і присутність на засіданні першого заступника прокурора міста.
Так відповідно до рішення виконкому тепер департамент містобудування і архітектури має підготувати звернення до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області щодо скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Довідка Фіртки
Будинок за адресою вул. Грушевського, 20 є пам’яткою архітектури місцевого значення, який за номером 177-іф є занесеним до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Він побудований у 1895 році і має ряд архітектурних особливостей, таких як тонке дерев’яне перекриття підлог-стель 2 см, яке не може витримувати значних додаткових вагових навантажень.
Моральний знос (амортизація) нашого будинку, на 2014 рік згідно довідки ЄРЦ, становить 92% . Згідно із технічною характеристикою стану будинку, наданою НДІ Проектреконструкція у 1997 році: фізичний знос фундаменту становив – 45%, стін – 50%, перекриття – 40%, сходів – 80%, даху – 30%, підлоги – 25%, дверей – 40%, загальний знос будинку становить 40,2 %. А з того часу минуло ще 14 років і фізичний знос будівлі збільшився, особливо у неремонтованій частині, де й будується мансарда.