"Виявили чимало порушень": в Івано-Франківську мовні волонтери продовжують інспекції

За два з половиною тижні роботи мовні волонтери виявили чимало порушень мовного питання.
Про це повідомив мер Івано-Франківська Руслан Марцінків, пише Фіртка.
Секретарка Івано-Франківського міського об'єднання ВУТ "Просвіта" ім. Шевченка Наталія Синиця розповідає, що раніше теж регулювали мовне питання та активно перевіряли функціонування української мови в місті. 
“У 1979 році запропонували закон згідно з яким має бути спочатку написане українськими буквами, будь-які оголошення, реклами, назви, а потім іноземною мовою.
І члени мовного комітету перевіряли функціонування української мови в місті.
Потім міська рада розглядала ці питання, запрошувала і трохи покращувала ситуацію. Просвіта працювала на цих теренах до 2014 року, а тоді закон Кивалова-Колісниченка це все перекреслив”, —розповідає секретарка міської просвіти Наталія Синиця.
Світлана Буртняк в минулому вчителька української мови з міста Марганець Нікопольського району Дніпропетровської області, яка вимушено переїхала до Івано-Франківська у зв’язку з повномасштабним вторгненням.
Жінка розповіла, чому вирішила долучитися до ініціативи мовних волонтерів та як важливо для неї збереження української мови.
Я записалася в мовні волонтери тому, що мова — це єднання. Дуже приємно, що тут всі говорять українською мовою та всі заходи проходять українською мовою.
Хочу подякувати всім відвідувачкам, які приходять на курси української мови — це і з Херсонської, Донецької області та з міста Харкова. Вони всі стараються та намагаються говорити українською мовою. Я й сама записалась на курси української мови й всім це раджу, щоб лагідно перейти й розмовляти українською мовою.
Давайте всі разом перейдемо на українську мову, бо це мова нашої нації”, — каже мовна волонтерка Світлана Буртняк.
Мовний волонтер Тарас Лялик розповів про російськомовні написи в одному з івано-франківських супермаркетів, зазначає, що це не одноразовий випадок. Такі ситуації ще раз підтверджують актуальність роботи мовних волонтерів, які щоденно стежать за дотриманням мовного законодавства в місті.
Своєчасна реакція на російську мову допомагає змінювати мовне середовище на краще.
“В одному із супермаркетів виявив цінники й оголошення з російськомовним наслоєнням. Адміністратор зразу відреагувала й цінник поміняла, сподіваюсь поміняли й те, що ще там доведено. Зокрема, потенційно є й місця, де можна побачити або групу туристів, або місцевих, яким це цікаво і відповідно почути, вплинути.
А іноді навіть є такі моменти, що потрібно навіть похвалити, що в них чудова мова і навіть це дає позитив тому, що людині приємно і вона можливо цим поділиться з іншими й буде свого роду популяризація нашої ініціативи”, — ділиться мовний волонтер Тарас Лялик.
Зростання використання російської мови в Івано-Франківську турбує багатьох мешканців міста. Мер міста Руслан Марцінків закликає кожного франківця стати активним учасником збереження української мови.
За його словами, саме від нас залежить, якою мовою говоритиме наше місто в майбутньому.
“Важливо щоб наш Івано-Франківськ залишився україномовним. Нас всіх турбує, що збільшилась кількість російської мови на вулицях Івано-Франківська. Для того щоб якось реагувати вийшла така ініціатива: мовні волонтери.
Зрештою кожен франківець може стати мовним волонтером, пропагуючи українську мову. Дякую всім хто долучається, щоб дійсно розвиток української мови тривав в місті Івано-Франківську”, — резюмує Руслан Марцінків.


14.11.2024 Тетяна Сорока 911
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

894 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

804
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1620
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2249
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4227 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3234

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

227

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

456

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

396

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

865
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

637
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

682
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

966
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1091
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

679
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6264
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1756
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31773 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1561
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

763 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

728