Відпочинок на природі = хвороба Лайма?

Піскорська Галина Василівна – лікар інфекціоніст медичного центру Оксфорд Медікал

У вихідні люди часто вирішують втекти від виру цивілізації та влаштувати собі бажаний відпочинок у вигляді пікніку з друзями, походу в ліс по гриби, підкорення нової гірської вершини. На жаль, ми не завжди відповідально відносимося до власної безпеки під час відпочинку. Часто відпочинок приносить небажані явища у вигляді отруєнь, травм, переохолодження.

Проте, важливо згадати ще одну актуальну проблему, котра може спіткати вас під час відпочинку – укус кліща. Небезпека полягає у ризику зараженням кліщовим бореліозом (хвороба Лайма) або кліщовим енцефалітом (захворювання головного мозку).

Як зрозуміти, що вас вкусив кліщ?

Першою і головною ознакою укусу кліща є наявність комахи на тілі. Здебільшого кліщ кусає саме ті зони, де ніжна і тонка шкіра, щоб не мати проблем із  доступом до крові. Зовні це виглядає як кругла комашка розміром як голівка сірника, чорного або темно-коричневого кольору. Протягом перших годин комаха збільшується у розмірах за рахунок поглинутої крові постраждалої людини. Вся підступність кліщів криється у тому, що вони кусають людину у потаємних місцях: за вухом, у складках, у волосистих зонах.

Окрім того, навколо укусу шкіра буде гіперемована та незначно набрякла. Пацієнта турбуватимуть суб’єктивні симптоми:

  • свербіж;
  • біль;
  • загальне нездужання;
  • у перші дні – підвищення температури;
  • сонливість;
  • збільшення лімфатичних вузлів поблизу укусу.

Варто зауважити, що симптоматика може тільки погіршуватися. У пацієнта можуть розвинутися важкі захворювання.

Які захворювання можуть виникати внаслідок укусу кліща?

В деяких людей може розвинутися специфічна реакція на слину кліща, подібна на алергічну. Але це найменша неприємність, яка може спіткати людину, котру вкусив кліщ. Адже кліщі є переносниками серйозних захворювань, таких як хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт.

Кліщовий енцефаліт – це тяжка патологія центральної нервової системи. Хвороба Лайма – це найпоширеніша патологія з трансмісивним механізмом передачі на Західній Україні. Захворювання характерне поступовим ураженням нервової системи, м’язів та суглобів, покривних тканин. Згідно із статистичними даними, щороку підтверджують понад 1500 нових випадків захворювання.  Специфічною ознакою хвороби Лайма є так звана «мігруюча» еритема в місці укусу. Назва обумовлена тим, що спочатку зона гіперемії є круглою, оточує місце укусу. З часом межі еритеми розширюються, при тому центр світлішає. Еритема стає кільцевидною.

Як захистити себе та близьких?

Для всіх любителів відпочинку на природі можу розкрити важливий секрет – кліща майже неможливо підчепити у зоні вище метру над землею. Тому раджу не сідати і не лягати на землю чи біля кущів. Старайтеся одягатися так, щоб було якомога менше відкритих ділянок шкіри. Менше контактуйте з травою, кущами. Опісля відпочинку одразу зніміть із себе увесь одяг та ретельно огляньте своє тіло. Якщо ви помітили кліща, в жодному разі не намагайтесь самостійно його видалити, адже здебільшого це рішення не приносить успіху. Одразу ж зверніться до лікаря, який, по перше, професійно видалить кліща, не залишаючи жодних його частинок, і, по друге, надасть необхідні рекомендації щодо ранньої діагностики ускладнень укусу та їх лікування.

Бажаю здорового та відповідального відпочинку! За потреби, чекаю вас на консультації в медичному центрі Оксфорд Медікал https://ivanofrankivsk.oxford-med.com.ua/ ! Ми потурбуємось про ваше здоров’я та безпеку!

Партнерський матеріал

 

 


14.05.2021 23271
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5197 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1833 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4041 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3167 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7955 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20289 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

273

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

815

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1909

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2387
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

182
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

690
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

472
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18374
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

972
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1211 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6096 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23385 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

289
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

985 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1163 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

492