Відновне правосуддя на Прикарпатті: результати реалізації та перспективи (ФОТО)

З метою забезпечення реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» в Івано-Франківській області вчора, 3 червня, у приміщенні Університету Короля Данила відбувся круглий стіл з участю фахівців системи безоплатної правової допомоги та стейкхолдерів Програми.

Організаторами заходу виступили Регіональний центр з надання БВПД в Івано-Франківській області, Івано-Франківська обласна прокуратура за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

На регіональній зустрічі у форматі «круглого столу» щодо реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» в Івано-Франківській області обговорили результати та проблемні питання, що виникають в ході реалізації Програми, покращення комунікації та взаємодії між ключовими учасниками, взаємодію учасників Програми щодо визначення узгоджених заходів ресоціалізації неповнолітніх.

Саме про новий підхід до здійснення правосуддя щодо підлітків – на цю тему говорили правозахисники в Івано-Франківську. Мова йшла про відновне правосуддя для підозрюваних неповнолітніх. Відповідний пілотний проект в Україні реалізовують з 2019 року за кошти державного бюджету та за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. З даними соцопитування кожен п’ятий підліток знає про цю програму і куди звертатися в разі потреби.

«Ми працюємо не для того, щоб тільки звільнити від кримінальної відповідальності підлітка, наше завдання є більш ширше, це і  відновлення взагалі як для потерпілого, так і для неповнолітнього, а також і ресоціалізаця для підлітків, щоб вони зрозуміли, що вони скоїли та чому це не потрібно скоювати в майбутньому», - наголосив в.о. директора Координаційного центра з надання правової допомоги  Олександр Баранов.

Якщо традиційно каральне правосуддя - це покарання винуватого або виправдання невинуватого, то відновне правосуддя спрямоване на відновлення порушених соціальних зв'язків шляхом усунення шкоди, нанесеної потерпілій особі та  примирення на цій підставі потерпілої особи та неповнолітнього.

У рамках відновного правосуддя повніше, ніж у рамках карального правосуддя, задовольняються особисті та суспільні інтереси, зокрема:

- інтереси потерпілої особи, оскільки усувається завдана їй шкода;

- інтереси неповнолітнього, оскільки до нього застосовується не покарання, а альтернативні заходи впливу;

- інтереси громади та суспільства в цілому, оскільки конфлікт вичерпується мирно й відновлюється стан соціальних зв’язків, який існував до вчинення правопорушення.

Світова статистика свідчить, що діти, які проходять через відновне правосуддя повторних злочинів скоюють менше.

 «Важливо виведення з кримінального процесу на ранній стадії саме дітей, застосовуючи відновні підходи. В чому полягає відновлення: тут має бути і відшкодовування завдана шкода потерпілій стороні,  потерпіла сторона має погодитись на участь в такому проекті, мають проводитись певні заходи як зі сторони психологів соціальних служб для того, щоб  дитина, яка оступилась не могла наступного разу стати на цей шлях», - сказав директор Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франківській області Михайло Євчук.

З грудня 2013 року центри з надання БВПД проводять на Прикарпатті право просвітницькі заходи, в тому числі у школах, щоб діти знали куди звертатись за захистом своїх прав, а також інформують батьків. Також на випередження працюють ювенальні прокурори та поліція. З початку дії Програми відновного правосуддя для неповнолітніх злочинність в області знижується. За 5 місяців 31 кримінальна справа порушена проти підлітків у порівнянні з минулими  роками -  це менше, найбільше злочинів за крадіжки та булінг.

Результатом Програми відновлення є створення відчуття завершеності конфлікту, відновлення справедливості у конкретних випадках і стосунків. Програма відновлення сприяє:

  • створенню можливостей для отримання сторонами відповідей на важливі для них питання, обміну інформацією, яка дозволяє спростувати упередження й стереотипи і досягти взаєморозуміння.
  • звільненню від емоційної напруги, яку переживає потерпіла особа, що сприяє зціленню через визнання неповнолітнім вчиненої ним несправедливості та усунення шкоди, нанесеної правопорушенням.
  • створенню умов для прийняття неповнолітнім відповідальності за свої дії, щирого каяття, усунення нанесеної шкоди і повернення неповнолітнього до суспільства.

Проект націлений на  виведення підлітків з юридичної площини у психологічну, щоб мінімізувати ризик повторних помилок.

На зустрічі обговорювались такі проблемні питання:

  • незацікавленість сторін КП приймати участь у проєкті;
  • відсутність встановленого вичерпного переліку державних органів та установ — з чітким розподілом між ними компетенції та визначення форматів, за якими вони співпрацюють між собою, з поліцією, прокуратурою та судом;
  • обмежена кількість психологів, зокрема у сільській місцевості;
  • відсутність затверджених на рівні держави корекційних програм, спрямованих на виправлення неповнолітнього, його психологічну та соціальну підтримку, сприяння реінтеграції до суспільства;
  • обмежений ресурсний потенціал для організації проходження програми ресоціалізації неповнолітніх в громадах.
Партнерський матеріал

Фотогалерея


04.06.2021 1100
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

551
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3117
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21222
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2058
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1557 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2430

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

284

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

216

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

815

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2225
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

242
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

515
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1067
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

231
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

845
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

809
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

734
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8297
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

365
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1047 5
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2237 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

939