Відновне правосуддя на Прикарпатті: результати реалізації та перспективи (ФОТО)

З метою забезпечення реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» в Івано-Франківській області вчора, 3 червня, у приміщенні Університету Короля Данила відбувся круглий стіл з участю фахівців системи безоплатної правової допомоги та стейкхолдерів Програми.

Організаторами заходу виступили Регіональний центр з надання БВПД в Івано-Франківській області, Івано-Франківська обласна прокуратура за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

На регіональній зустрічі у форматі «круглого столу» щодо реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» в Івано-Франківській області обговорили результати та проблемні питання, що виникають в ході реалізації Програми, покращення комунікації та взаємодії між ключовими учасниками, взаємодію учасників Програми щодо визначення узгоджених заходів ресоціалізації неповнолітніх.

Саме про новий підхід до здійснення правосуддя щодо підлітків – на цю тему говорили правозахисники в Івано-Франківську. Мова йшла про відновне правосуддя для підозрюваних неповнолітніх. Відповідний пілотний проект в Україні реалізовують з 2019 року за кошти державного бюджету та за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. З даними соцопитування кожен п’ятий підліток знає про цю програму і куди звертатися в разі потреби.

«Ми працюємо не для того, щоб тільки звільнити від кримінальної відповідальності підлітка, наше завдання є більш ширше, це і  відновлення взагалі як для потерпілого, так і для неповнолітнього, а також і ресоціалізаця для підлітків, щоб вони зрозуміли, що вони скоїли та чому це не потрібно скоювати в майбутньому», - наголосив в.о. директора Координаційного центра з надання правової допомоги  Олександр Баранов.

Якщо традиційно каральне правосуддя - це покарання винуватого або виправдання невинуватого, то відновне правосуддя спрямоване на відновлення порушених соціальних зв'язків шляхом усунення шкоди, нанесеної потерпілій особі та  примирення на цій підставі потерпілої особи та неповнолітнього.

У рамках відновного правосуддя повніше, ніж у рамках карального правосуддя, задовольняються особисті та суспільні інтереси, зокрема:

- інтереси потерпілої особи, оскільки усувається завдана їй шкода;

- інтереси неповнолітнього, оскільки до нього застосовується не покарання, а альтернативні заходи впливу;

- інтереси громади та суспільства в цілому, оскільки конфлікт вичерпується мирно й відновлюється стан соціальних зв’язків, який існував до вчинення правопорушення.

Світова статистика свідчить, що діти, які проходять через відновне правосуддя повторних злочинів скоюють менше.

 «Важливо виведення з кримінального процесу на ранній стадії саме дітей, застосовуючи відновні підходи. В чому полягає відновлення: тут має бути і відшкодовування завдана шкода потерпілій стороні,  потерпіла сторона має погодитись на участь в такому проекті, мають проводитись певні заходи як зі сторони психологів соціальних служб для того, щоб  дитина, яка оступилась не могла наступного разу стати на цей шлях», - сказав директор Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франківській області Михайло Євчук.

З грудня 2013 року центри з надання БВПД проводять на Прикарпатті право просвітницькі заходи, в тому числі у школах, щоб діти знали куди звертатись за захистом своїх прав, а також інформують батьків. Також на випередження працюють ювенальні прокурори та поліція. З початку дії Програми відновного правосуддя для неповнолітніх злочинність в області знижується. За 5 місяців 31 кримінальна справа порушена проти підлітків у порівнянні з минулими  роками -  це менше, найбільше злочинів за крадіжки та булінг.

Результатом Програми відновлення є створення відчуття завершеності конфлікту, відновлення справедливості у конкретних випадках і стосунків. Програма відновлення сприяє:

  • створенню можливостей для отримання сторонами відповідей на важливі для них питання, обміну інформацією, яка дозволяє спростувати упередження й стереотипи і досягти взаєморозуміння.
  • звільненню від емоційної напруги, яку переживає потерпіла особа, що сприяє зціленню через визнання неповнолітнім вчиненої ним несправедливості та усунення шкоди, нанесеної правопорушенням.
  • створенню умов для прийняття неповнолітнім відповідальності за свої дії, щирого каяття, усунення нанесеної шкоди і повернення неповнолітнього до суспільства.

Проект націлений на  виведення підлітків з юридичної площини у психологічну, щоб мінімізувати ризик повторних помилок.

На зустрічі обговорювались такі проблемні питання:

  • незацікавленість сторін КП приймати участь у проєкті;
  • відсутність встановленого вичерпного переліку державних органів та установ — з чітким розподілом між ними компетенції та визначення форматів, за якими вони співпрацюють між собою, з поліцією, прокуратурою та судом;
  • обмежена кількість психологів, зокрема у сільській місцевості;
  • відсутність затверджених на рівні держави корекційних програм, спрямованих на виправлення неповнолітнього, його психологічну та соціальну підтримку, сприяння реінтеграції до суспільства;
  • обмежений ресурсний потенціал для організації проходження програми ресоціалізації неповнолітніх в громадах.
Партнерський матеріал

Фотогалерея


04.06.2021 1082
Коментарі ()

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1430
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7069
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14937 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1848
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1103
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6591

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

327

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

905

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1685

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1490
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

467
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

717
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

883
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

697
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1781
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

807
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1108
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34945 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

289
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

459
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

777
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

686