Відновне правосуддя на Прикарпатті: результати реалізації та перспективи (ФОТО)

З метою забезпечення реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» в Івано-Франківській області вчора, 3 червня, у приміщенні Університету Короля Данила відбувся круглий стіл з участю фахівців системи безоплатної правової допомоги та стейкхолдерів Програми.

Організаторами заходу виступили Регіональний центр з надання БВПД в Івано-Франківській області, Івано-Франківська обласна прокуратура за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

На регіональній зустрічі у форматі «круглого столу» щодо реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» в Івано-Франківській області обговорили результати та проблемні питання, що виникають в ході реалізації Програми, покращення комунікації та взаємодії між ключовими учасниками, взаємодію учасників Програми щодо визначення узгоджених заходів ресоціалізації неповнолітніх.

Саме про новий підхід до здійснення правосуддя щодо підлітків – на цю тему говорили правозахисники в Івано-Франківську. Мова йшла про відновне правосуддя для підозрюваних неповнолітніх. Відповідний пілотний проект в Україні реалізовують з 2019 року за кошти державного бюджету та за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. З даними соцопитування кожен п’ятий підліток знає про цю програму і куди звертатися в разі потреби.

«Ми працюємо не для того, щоб тільки звільнити від кримінальної відповідальності підлітка, наше завдання є більш ширше, це і  відновлення взагалі як для потерпілого, так і для неповнолітнього, а також і ресоціалізаця для підлітків, щоб вони зрозуміли, що вони скоїли та чому це не потрібно скоювати в майбутньому», - наголосив в.о. директора Координаційного центра з надання правової допомоги  Олександр Баранов.

Якщо традиційно каральне правосуддя - це покарання винуватого або виправдання невинуватого, то відновне правосуддя спрямоване на відновлення порушених соціальних зв'язків шляхом усунення шкоди, нанесеної потерпілій особі та  примирення на цій підставі потерпілої особи та неповнолітнього.

У рамках відновного правосуддя повніше, ніж у рамках карального правосуддя, задовольняються особисті та суспільні інтереси, зокрема:

- інтереси потерпілої особи, оскільки усувається завдана їй шкода;

- інтереси неповнолітнього, оскільки до нього застосовується не покарання, а альтернативні заходи впливу;

- інтереси громади та суспільства в цілому, оскільки конфлікт вичерпується мирно й відновлюється стан соціальних зв’язків, який існував до вчинення правопорушення.

Світова статистика свідчить, що діти, які проходять через відновне правосуддя повторних злочинів скоюють менше.

 «Важливо виведення з кримінального процесу на ранній стадії саме дітей, застосовуючи відновні підходи. В чому полягає відновлення: тут має бути і відшкодовування завдана шкода потерпілій стороні,  потерпіла сторона має погодитись на участь в такому проекті, мають проводитись певні заходи як зі сторони психологів соціальних служб для того, щоб  дитина, яка оступилась не могла наступного разу стати на цей шлях», - сказав директор Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франківській області Михайло Євчук.

З грудня 2013 року центри з надання БВПД проводять на Прикарпатті право просвітницькі заходи, в тому числі у школах, щоб діти знали куди звертатись за захистом своїх прав, а також інформують батьків. Також на випередження працюють ювенальні прокурори та поліція. З початку дії Програми відновного правосуддя для неповнолітніх злочинність в області знижується. За 5 місяців 31 кримінальна справа порушена проти підлітків у порівнянні з минулими  роками -  це менше, найбільше злочинів за крадіжки та булінг.

Результатом Програми відновлення є створення відчуття завершеності конфлікту, відновлення справедливості у конкретних випадках і стосунків. Програма відновлення сприяє:

  • створенню можливостей для отримання сторонами відповідей на важливі для них питання, обміну інформацією, яка дозволяє спростувати упередження й стереотипи і досягти взаєморозуміння.
  • звільненню від емоційної напруги, яку переживає потерпіла особа, що сприяє зціленню через визнання неповнолітнім вчиненої ним несправедливості та усунення шкоди, нанесеної правопорушенням.
  • створенню умов для прийняття неповнолітнім відповідальності за свої дії, щирого каяття, усунення нанесеної шкоди і повернення неповнолітнього до суспільства.

Проект націлений на  виведення підлітків з юридичної площини у психологічну, щоб мінімізувати ризик повторних помилок.

На зустрічі обговорювались такі проблемні питання:

  • незацікавленість сторін КП приймати участь у проєкті;
  • відсутність встановленого вичерпного переліку державних органів та установ — з чітким розподілом між ними компетенції та визначення форматів, за якими вони співпрацюють між собою, з поліцією, прокуратурою та судом;
  • обмежена кількість психологів, зокрема у сільській місцевості;
  • відсутність затверджених на рівні держави корекційних програм, спрямованих на виправлення неповнолітнього, його психологічну та соціальну підтримку, сприяння реінтеграції до суспільства;
  • обмежений ресурсний потенціал для організації проходження програми ресоціалізації неповнолітніх в громадах.
Партнерський матеріал

Фотогалерея


04.06.2021 1093
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1549
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3031
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1064
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1108
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1132 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3341 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

135

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1036

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

856

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

392
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

241
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2424
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1223
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

503
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15124
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7431
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

251
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

307
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

337
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

423
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

714