Відкритий театр у ХРАМ ЇЇ ДИЯВОЛА

В Івано-Франківську виставою «Храм її диявола» від київського Театру МІСТ стартував нещодавно театральний фестиваль ВІДКРИТИЙ ТЕАТР.  І тими днями містяни побачили унікальні і надзвичайно цікаві вистави як по змісту, так і за формою.  Наприклад, знаний і знаменитий  PostPlаy Театр виставляв нашумілі спектаклі “Сіра зона» та “Ополченці”. Це ті вистави, які справді варто побачити, як і “Сценарій для двох акторів”від театру АЛЬТЕР з Дрогобича, Плейбек-імпровізації від театру «КІБІТКА», вистави від аматорського театру «АСОРТІ» та камерного театру «ЖУКИ».

 А на разі перші враження від першого дня фестивалю і першої вистави - вистави про Мерилін Монро. «Справжня краса і жіночність поза часом», - зронила якось ця поза всіма часами Красива Жінка, котра «у Білому домі — все одно, що диявол у церкві». Таки так, храмом для диявола хтивості світу й стало її жадане й досі тіло.

У монодрамі "Храм її диявола" у постановці Олександра Мірошниченка за п’єсою Димитра Христова "Мерилін Монро. Тріумф та агонія"в перекладі відомої письменниці Анни Багряної ми стаємо мимовільними свідками  рефлексій великої актриси за мить до вічності. За мить до вічності скидає з себе маски й стає невидимою. 

Про виставу, прем`єра якої відбулася 19 жовтня 2014 р. в Києві, добре сказав театральний критик Андрій Карпенко у своїй рецензії «Мерилін Монро — між химерою та реальністю».

Й дійсно ми бачиливиставу не тільки про велику актрису, але й про акторський фах взагалі; виставу про жінку, що грає, яка стала ідеалом, мрією і платить за це непомірну ціну – життя.

Цікавими були поєднання у постановці трьох світів: реального, віртуального й світу речей. Надзвичайно цікавою у спектаклі була постановка пластики від Юлії Гасиліної та мультмедії  (хоча, як на мене, то трохи лагала ця мультимедія  у сьогоднішньому показі) від Олександдра Пашенка.  

І все ж, як не крути, та на очі вимогливого франківського глядача вийшла Вона – Мерилін Монро. Правдивість образу таки зуміла на всі сто передати актриса Театру МІСТ Уляна Ліб. На сцені акторка ось уже десять років і запам’яталася ще зі своєї першої дипломної ролі Монстра Головатого у виставі «Зоряна мандрівка» в недалекому 2006-му. Цікаво було побачити актрису знову і у новій ролі.  Це, направду, нелегко перевтілитися в образ реального героя, та ще й знаного усіма, та ще й в образ досить складний своєю двоякістю і неоднозначністю - геніальної і славетної актриси, яка виконувала ролі наївних, простодушних кралечок - актриси-енженю.  

Уляна Ліб зуміла відтворити ті останні хвилини з життя іншої великої актриси настільки правдиво, що іноді здавалося, що власне Мерилін Монро власне тут і тепер на сцені з нами, з глядачами. Досконале володіння мистецтвом переживання і подання. А ще – пластика. Говорило тіло, голос. Здавалося, що й повітря говорило в унісон з актрисою.

 І завдяки таланту актриси зрозумілим стало сказане колись Мерилін Монро: «Просто є правило в кожній моїй грі - встати і піти, якщо більше не цікаво».

Мерилін. Вона встала і пішла, бо світ уже більше не цікавий. «Слава для мене - це щось миттєве; щастя не триває довго. Слава не може жити кожен день, вона дійсно надихає, але тільки тимчасово. Популярність - як ікра: вона, звичайно, дуже смачна, але, якщо ви їсте її кожен день, вона вам швидко набридне».

Монро. Вона мала все. Навіть президент Америки Кеннеді був закоханий в неї. Та не мала нічого особистого, нічого свого… Навіть мати дитину. Навіть ім’я. Й те забрав світ. Одного разу, хтось запитав її: "Чи було на вас щось, коли ви позували для нудистського календаря?" Вона відповіла: "Так, радіо було включено".

Мерилін Монро. Вона мала все для життя. Вона мала більше слави, більше успіху, більше харизми,  більше краси, краще здоров'я, ніж будь-хто з землян. Та всередині таки, мабуть, було порожньо. І залишалося лише встати і піти, бо більше стало не цікаво, бо «якщо ви їсте її кожен день, вона вам швидко набридне». Наклала на себе руки, бо це було єдине, що вона могла зробити особисто.

Ось така вистава. Сумна й цікава водночас. Вистава про людину взагалі. Вистава, яка ставить питання кожному: Де ти справжній? Як досягти успіху й водночас залишитися собою, не втратити свою свободу, свої дитячі мрії?

А життя продовжується.

 І вже завтра інші театри іншими виставами ставитимуть інші і, водночас, ті ж у вічності питання. Ну що ж? Подивимося. І кожен з них, - як казала Мерилін, - є зіркою і заслуговує право на сяйво.

Справжнє сяйво…


01.03.2016 Радислав Петрів 1982 0
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

774
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

773
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699