Відчуття реальності та драйвові перипетії: книжковий огляд від Фіртки

Сьогоднішня добірка книг від "Фіртки" має дещо "дивний" характер. Кожна з цих книжок не так давно дуже вразила тисячі книгоманів по всій країні й залишила яскравий відбиток у моїй душі. Сьогодні з вами Ксенія Фукс, Оксана Шаварська, Роман Крижанівський, дядечко Стівен Кінг і наш оглядач Остап Микитюк.


Почну з дебютного роману молодої письменниці Оксани Шаварської «8000 миль самотності», що в цьому році з’явився у видавництві «Люта справа». Часом задумуєшся — "навіщо писати книжки про життя, як воно є... в той час, коли від цього життя хочеться тільки сховатися". А Оксана взяла і написала, незважаючи ні на що... Оксана взяла і вивернула себе навиворіт і проговорила головні істини, біль, нездійснені мрії й сподівання, проблеми, кохання і самотність, дружбу, добро і зло, проговорила себе, а заодно й мене і вас (про це вона, як і ви, що правда не здогадується).

«8000 миль самотності» — це той момент, коли ти читаєш і застрягає ком в горлі. Коли згадуєш своїх колишніх жінок, друзів, далеких родичів, маленьке містечко з якого ти родом, своє життя, зрештою, й те інше життя, в не щасливому (як виявилось) шлюбі, коли виєш від болю тих ран, які вони всі (та і теж їм) залишили.

А потім розумієш — яке щастя, що я звідти звалив. Але чи щастя? І що таке щастя взагалі?  І читаєш Оксанині скетчі. Маленькі сповіді самій собі. Рука самовільно тягнеться до закоркованої пляшки Сангрії, яка вже місяць стоїть в холодильнику. Читаєш все, що її виїдає з середини. І хочеться обійняти її. Сказати «така фігня трапляється з кожним» і «ми були б не ми, якби не все це» і що «в цьому ж насправді вся радість і весь грьобаний сенс життя»...

І ти читаєш цей нетиповий роман. А це роман! Дещо дивний, дещо не такий до яких ми звикли. Він більше схожий на телепорт в «тут і зараз». «8000 миль самотності» — це справді про самотність. І про людину, яка вигризає з неї себе. І ту яку любить, і ту яку ненавидить. Але натомість залишає в ній мене, читача, й словами "тепер нам жити з цим разом".


Не менш потужною хвилею б’є по емоціях і дебютний роман Ксенії Фукс — «По той бік сонця». Основною «фішкою» Ксенії як у цій, так і в наступній книжці є відчуття реальності й дестигматизація суспільно важливих та, на жаль, замовчуваних тем — психічне здоров’я, депресія, вигорання, самотність та безсилля.

Головна героїня роману після еміграції в Німеччину (що перегукується з біографією авторки) звикає до нового світу, світу, який прийняв її такою як є, без осуду й нарікань. В неї є робота в офісі, житло, яке не яке соціальне життя. Та одного дня вона згорає остаточно. Згорає настільки, що потрапляє в психіатричну лікарню. Здається там зовсім інший світ, інші люди, інші проблеми, інші турботи. Та він виявляється не таким вже й іншим. Головна героїня знаходить там іншу себе, яку їй доведеться прийняти, щоб рухатись далі. Це хоч і драматична історія та все ж у ній відчувається життя і світло.

Я часто люблю порівнювати книжки українських авторів зі світовими книжковими бестселерами та фільмами й часто таким чином оцінюю книжки. Саме цей роман мені в чомусь нагадав культові «Пролітаючи над гніздом зозулі» й «Вероніка вирішує померти»… погодьтеся, з такими порівняннями, книжка точно не може бути поганою.


Але давайте трошки змінимо вектор і заради гендерної та жанрової рівності поговоримо про дві захопливі книжки написані чоловіками. І тому мені до рук потрапляє роман «Стрілець» легендарного Стівена Кінга. Всі знають, що містер Кінг - майстер слова у всіх сенсах. Його романи видаються й продаються мільйонними накладами по всьому світу, екранізуються культовими режисерами та надихають на інші звершення. Згадайте тільки «Зелену милю» і «Втечу з Шоушенка». Але мова сьогодні не про них. Роман «Стрілець» вразив мене з кількох причин:

  1. він написаний понад 50 років тому, та досі не втратив новизни й актуальності;
  2. в ньому майстерно поєднані вестерн, фантастика, фентезі, бойовик, пригодницька сага і соціальна драма;
  3. і він розпочинає цикл восьмикнижжя, magnum opus автора — «Темна Вежа»!

Тут можна б було ще багато перелічувати, але не варто. Отже, за сюжетом стрілець, на ім'я Роланд йде пустелею, переслідуючи чоловіка в чорному. Ця історія відбувається вже давно і з тим чоловіком Роланда пов’язує темне й в’язке минуле. Одного дня крізь часопростір до його світу провалюється малий хлопець, на ім'я Джейк…Тепер їх з Роландом долі пов’язані, але ніхто з них ще не усвідомлює цього. Стрілець повинен рухатись далі, але з Джейком історія набуває нового характеру.


А закриває добірку, на жаль, поки що остання в циклі книжка Романа Крижанівського — «Орден лицарів. Викрадення короля». Я направду вже закохався в цих кроликів. Останній раз, читаючи серію книжок з історіями про Гаррі Поттера я відчував подібний захват, це було чи не десять років тому. А трошки пізніше з уже згаданою сьогодні «Темною Вежею». Так от. Цього разу наш вухатий Орден потрапляє у ще більш небезпечну й драйвовішу перипетію.

На народному святкуванні зникає таїландський король. Як виявляється згодом, відбулась розплата за давнє прохання духу древньої королеви Суріотай. Куди ж в такі справі без наших кроликів Вася, Савамури, Ле Круна, Рексстоуна, Узпа та Мойчика Намхерна на чолі з Хранителем. Що цікаво, до їх команди цього разу приєднається колишній Лицар Ордену Конрад. Шанси на порятунок звісно стали більшими, але й недооцінювати древню королеву теж не варто….


Обирайте собі книжки до душі. Не забувайте читати нашу щотижневу книжкову рубрику і дарувати щастя собі й своїм близьким. До нових зустрічей.


11.12.2020 856
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

79
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2871
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21027
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1949
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1331 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

657

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2123

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

803

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1393
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

107
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

453
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

983
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

114
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

736
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

670
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8190
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

779 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

863
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2146 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

805