Від тюрми врятував ворог


Ісус, як відомо, в земному житті був теслею. Не хочу, звісно, порівнювати, але Микола Тесленко, товмачицький майсер, також тесля.  Чоловік розміняв вже майже восьмий десяток літ, впродовж яких побудував понад п’ятнадцять каплиць і церков по всій Україні.

 

Працював завклубом, будівельним бригадиром у колгоспі, оператором котельні на коломийському «Сільмаші». Та найкращою школою життя для нього стала участь у бандерівському русі.

 

 …  Миколка подорослішав рано – у своїх 13 років, коли точилася боротьба між партизанами та більшовиками, носив «штахети» для вояків. Колись у народі так іменували невеличкі, але довгі  шматки паперу, скручені в трубочку і засмолені для надійності. Ця почесна місія випадала не кожному.  Хлопців ретельно перевіряли, адже надійність була чи не найосновнішим критерієм. Миколу ж порекомендував сусід, який був довіреною особою  відомого на теренах Коломийщини Спартана. Спартан тоді очолював загін із трьохсот вояків.  Звичайно, виникла потреба в хлопчаку, який би вів агітацію і розносив засекречені доручення. Так вибір впав на тоді ще юного Миколу Тесленка.

 

Записки він отримував з рук тих же довірених осіб. Сотник  не мав права відкривати своє обличчя стороннім. Однак побачити Спартана хлопцеві все ж вдалося. Брат його батька був добрим швецем, а Микола вчився в нього цієї справи. Одного разу прийшов до них із замовленням чоловік. Одягнений абияк, простий, нічим не помітний. Микола бачив його ще кілька разів, коли той приходив на примірку чобіт. Але тільки потім дізнався, що то був Спартан, або як його ще називали, Старий. Через декілька років хлопець познайомився зі своїм керівником особисто. Тоді ж почув від нього слова, які пам’ятає дотепер: «Миколко, треба помагати, чим можеш. Ми всі загинемо за незалежну Україну, а ви будете при ній жити». Так і сталося.

 

Невдовзі в селі почалася велика облава під назвою «червона мітла». НКВД шукав Спартана. Три дні вороги перевертали село догори дном. Прийшли і до Миколи. В нього вони зробили особливий обшук. Група озброєних чоловік зі шпагами достеменно знала, що знайде компромат. І знайшли. Це був карабін, захований у стогу сіна. Зі словами «Пацан, трі шага впєрьод»  його арештували. А це могло означати лише одне – чекає тюрма.  

 

Шістнадцятирічного хлопця врятувало лише диво. У камері він провів 10 днів, а потім його мали кудись вивезти. Щодня за ув’язненими приїжджала машина. Так сталося, що його залишили насамкінець одного. Час пік: до Миколи підходить сержант і дає вказівку збиратися. Хлопець склав у торбинку свої речі і вже йшов до виходу. Але тут вийшов старший лейтенант опергрупи Кокорін. Микола дав дорогу. А старший лейтенант запитує: «Куди його ведете?».  Почувши, що до машини, Кокорін сказав, що розбиратися з Миколою буде він. Завів хлопця у кабінет, посадив на ящик і каже: «Слухай добре, що я пишу, і запам’ятовуй. Інакше нічого нікому не смій говорити».  І відпустив додому.

 

Через два роки Кокоріна заарештував НКВД за співпрацю зі Спартаном. Микола ж пішов до армії, служив у авіаційних військах. Згодом оженився, пішли діти. І хоча ті часи давно пройшли, пан Микола дотепер із вдячністю згадує свого рятівника.

 

/data/blog/15254/345913064caec259bf4a039321216adc.jpg

 

Оксана Романенчук, для ФІРТКИ


Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1885
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1821
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1821
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5367 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2116 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1481

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

688

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

744

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

937

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

972
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1722
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3636
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10215
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26091
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10142 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7680
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

864
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1364
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

350
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1239
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

839
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1044