Від тюрми врятував ворог


Ісус, як відомо, в земному житті був теслею. Не хочу, звісно, порівнювати, але Микола Тесленко, товмачицький майсер, також тесля.  Чоловік розміняв вже майже восьмий десяток літ, впродовж яких побудував понад п’ятнадцять каплиць і церков по всій Україні.

 

Працював завклубом, будівельним бригадиром у колгоспі, оператором котельні на коломийському «Сільмаші». Та найкращою школою життя для нього стала участь у бандерівському русі.

 

 …  Миколка подорослішав рано – у своїх 13 років, коли точилася боротьба між партизанами та більшовиками, носив «штахети» для вояків. Колись у народі так іменували невеличкі, але довгі  шматки паперу, скручені в трубочку і засмолені для надійності. Ця почесна місія випадала не кожному.  Хлопців ретельно перевіряли, адже надійність була чи не найосновнішим критерієм. Миколу ж порекомендував сусід, який був довіреною особою  відомого на теренах Коломийщини Спартана. Спартан тоді очолював загін із трьохсот вояків.  Звичайно, виникла потреба в хлопчаку, який би вів агітацію і розносив засекречені доручення. Так вибір впав на тоді ще юного Миколу Тесленка.

 

Записки він отримував з рук тих же довірених осіб. Сотник  не мав права відкривати своє обличчя стороннім. Однак побачити Спартана хлопцеві все ж вдалося. Брат його батька був добрим швецем, а Микола вчився в нього цієї справи. Одного разу прийшов до них із замовленням чоловік. Одягнений абияк, простий, нічим не помітний. Микола бачив його ще кілька разів, коли той приходив на примірку чобіт. Але тільки потім дізнався, що то був Спартан, або як його ще називали, Старий. Через декілька років хлопець познайомився зі своїм керівником особисто. Тоді ж почув від нього слова, які пам’ятає дотепер: «Миколко, треба помагати, чим можеш. Ми всі загинемо за незалежну Україну, а ви будете при ній жити». Так і сталося.

 

Невдовзі в селі почалася велика облава під назвою «червона мітла». НКВД шукав Спартана. Три дні вороги перевертали село догори дном. Прийшли і до Миколи. В нього вони зробили особливий обшук. Група озброєних чоловік зі шпагами достеменно знала, що знайде компромат. І знайшли. Це був карабін, захований у стогу сіна. Зі словами «Пацан, трі шага впєрьод»  його арештували. А це могло означати лише одне – чекає тюрма.  

 

Шістнадцятирічного хлопця врятувало лише диво. У камері він провів 10 днів, а потім його мали кудись вивезти. Щодня за ув’язненими приїжджала машина. Так сталося, що його залишили насамкінець одного. Час пік: до Миколи підходить сержант і дає вказівку збиратися. Хлопець склав у торбинку свої речі і вже йшов до виходу. Але тут вийшов старший лейтенант опергрупи Кокорін. Микола дав дорогу. А старший лейтенант запитує: «Куди його ведете?».  Почувши, що до машини, Кокорін сказав, що розбиратися з Миколою буде він. Завів хлопця у кабінет, посадив на ящик і каже: «Слухай добре, що я пишу, і запам’ятовуй. Інакше нічого нікому не смій говорити».  І відпустив додому.

 

Через два роки Кокоріна заарештував НКВД за співпрацю зі Спартаном. Микола ж пішов до армії, служив у авіаційних військах. Згодом оженився, пішли діти. І хоча ті часи давно пройшли, пан Микола дотепер із вдячністю згадує свого рятівника.

 

/data/blog/15254/345913064caec259bf4a039321216adc.jpg

 

Оксана Романенчук, для ФІРТКИ


Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2428
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19543
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1223 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3876

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

141

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24405
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1644
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8055
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

494
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740