Від тисяч відвідувачів до порожніх залів: як франківські ресторани впоралися із карантинним стрес-тестом

«У нас немає вільних місць! Столики тільки за бронюванням! Вибачте, щоб присісти Вам доведеться зачекати!» - вже понад два місяці ці, раніше щоденні, фрази ніхто не говорить. А все через карантин.

З березня місяця ресторани, кав’ярні та бари опинилися в ситуації, коли кількість відвідувачів скоротилася з кількох тисяч до нуля. Люди без роботи, ресторатори рахують збитки, а любителі смачно поїсти та відпочити, роблять це у себе на кухні.

Вже сьогодні заклади громадського харчування відкриють двері для відвідувачів. Та не всі ресторатори змогли пройти карантинний стрес-тест.

Що відбулося із ресторанами в Івано-Франківську? Чи змогли вони втриматися на плаву? Як налаштовані працювати далі? Про це Фіртка розпитала у франківських власників ресторанного бізнесу.


Андрій Кодак, заступник директора мережі "Сім'я ресторанів "Лейбова гора"

Чи вдалося «Сім'ї ресторанів Лейбова гора» зберегти всі свої заклади? Як карантин вплинув на бізнес?

Нам вдалося наразі втримати всі наші заклади і якщо все швидко відновиться, то ми зможемо успішно працювати. Зараз ми не працюємо на прибуток, важливо втримати людей та зберегти ті напрацювання, на які витратили не один рік до цього.

Як реорганізували команду - що відбулося з вашими працівниками?

За два місяці ми не звільнили жодного працівника. У нас є частина людей, які сьогодні й самі не бажають виходити на роботу і ті, які хочуть працювати. Тому між працівниками ми намагаємося робити «здорову» ротацію, щоб всі по трошки працювали. Зрозуміло, що зараз не можливо заробити таких грошей, як раніше, але все ж таки хоч щось буде йти людям у зарплату відповідно до днів, у які вони виходили. Ми жодних ставок їм не врізали, але фактично кількість робочого часу зменшилася.

У якому режимі працюють заклади під час карантину? Чи вдалося знайти варіанти хоча б якось заробляти у період карантину і на скільки відсотків це покриває витрати?

«Перше-друге» та «Шеф клуб» працювали у режимі доставки постійно, так продовжують робити і зараз. «Кавоварка» працювала у режимі «навиніс». Ми вже відкрили літній майданчик на «Перше-друге», «Шеф клуб» та чарочної «Артур Бернс». «Брамборак» закритий, там ми плануємо відкрити новий заклад. «Лейбова гора» теж не працює.

Що ж до заробітків, то вони коливаються на позначці нуля та легенького мінуса.

Очікуєте на допомогу від держави?

Однозначно "ні", у таке чудо я не вірю! Забрали частинку податків, але це незначні суми, які не відіграють великої ролі. У нас дуже багато персоналу і податки за працівників все одно потрібно сплачувати.

Як ставитеся до нових умов роботи, які хочуть запровадити для працівників ресторанів?

У нас вже весь персонал "пристосований", адже ми не повністю закривалися під час карантину. Рукавички, маски, дезінфектори, температурний скринінг, дотримання дистанції - це все вже ввійшло у звичку. Всі ці вимоги та норми стали буденними і ні в кого немає проблем із їх виконанням та дотриманням. Це було, є і буде, ми дотримуватимемося всіх правил, поки їх не скасують.

Скільки часу потрібно, щоб ресторанний бізнес відновив свою роботу до того рівня, який був раніше, до карантину.

Все залежить від того, наскільки довго затягнуться ці карантинні обмеження. Після їх повного скасування звичайно потрібен буде ще свого роду «буферний період», щоб відновити довіру людей. Адже не секрет, що люди поділилися, умовно кажучи на три групи: фанатики, які надзвичайно бояться коронавірусу; ті, хто побоюється захворювання, але не впадають у паніку, такі собі середнячки та скептики, які не вірять у всі ті речі, які відбуваються зараз у світі. І коли знову люди повернутися до нормального ритму життя та будуть без остраху відвідувати ресторани та їдальні, тоді ми зможемо говорити про якісь прогнози та аналізувати ситуацію.


Маргарита Бойко, генеральна директорка фірми “Надія”

Як карантин вплинув на ваш ресторанний бізнес?

Як і усі колеги даної сфери послуг ми були вимушені тимчасово зачинитись. Багато замовлень ми змогли перенести на кращі часи (весілля, дні народження, хрестини). Нам приємно, що гості не скасували свої урочисті події, а погодились чекати, щоб все одно відзначити їх у нас. Але в будь-якій ситуації можна знайти позитив - карантин дозволив нам провести деякі ремонтні роботи, покращити, удосконалити технології, скласти нові меню. Наприклад, за час карантину ми розробили лінійку морозива власного виробництва NADIYA GELATO, виключно з натуральних продуктів. Морозиво вже представлено в магазинах "Делікатес" в скляних герметичних банках, а після карантину родзинкою стане відвідання лабораторії морозива з дегустацією на місці.

Як реорганізували команду - що відбулося з Вашими працівниками?

Під час карантину ми були постійно на зв’язку з нашими працівниками, підтримували їх морально, спілкувалися в режимі онлайн, ділилися ідеями. Значну увагу приділили саморозвитку та вдосконаленню, вивчали нові рецепти.

У якому режимі працював заклад під час карантину? Чи вдалося знайти варіанти хоча б якось заробляти?

Ми активно розвивали наш інтернет-магазин доставки їжі та продуктів – www.delikates.ua, який став дуже популярним серед франківчан. Частина працівників ресторану була залучена до роботи в інтернет-магазині та працювала на доставці. У даний час вже працює затишна літня тераса ресторану “Надія”, поруч розташований дитячий майданчик для маленьких відвідувачів, це створює атмосферу пікніка серед міста, за якою люди дуже скучили. Ми втратили дуже багато, фінансово, морально, але не втратили надію, що ситуація скоро зміниться на краще.

Чи очікуєте на допомогу від держави? Як ставитеся до нових умов роботи, які хочуть запровадити для працівників ресторанів?

Ми позитивно сприйняли вимоги щодо організації роботи ресторанів під час виходу з карантину, адже безпека гостей і персоналу понад усе! Дотримуємося максимально безпечних умов обслуговування гостей на літній терасі ресторану “Надія” - столики розміщені на відстані більше 2 м один від одного, кухарі та офіціанти працюють в масках та рукавичках, при вході стоять дезінфектори, проводиться скринінг температури в працівників та гостей закладу. Будь-яку рекомендацію чи підтримку від держави приймемо з вдячністю.

Скільки часу потрібно щоб ресторанний бізнес відновив свою роботу?

Теперішні обставини не вічні, ми переможемо їх і скоро разом повернемось до звичного життя, здоровими і повними сил. Останнім часом класичні ресторани і кафе замінила доставка їжі. І тут питання, чи зголоднілий світ після пандемії відновить інтерес до класичного методу споживання їжі в ресторані, з атмосферою, розвагами, соціалізацією? Думаю, що так. Тоді стане можливим, за рік, максимум два, надолужити втрачене. Якими стануть після пандемічні тренди в ресторанному бізнесі, час покаже.


Також, Фіртка знайшла сміливця, який наважився запустити ресторан у час карантину.

Денис Кирилів, власник закладу SushiWok

Як карантин вплинув на ваш ресторанний бізнес?

Ми відкрилися 14 травня, тому не можу сказати, як карантин вплинув на наш ресторанний бізнес, бо не працювали до карантину. На жаль, відкриття в умовах карантину відбудеться без можливості скуштувати наші смачні роли та вок всередині закладу.

Тому, для нас однією з негативних сторін карантину є те, що клієнти не мають можливості розташуватися всередині і провести час в нашому новому та затишному кафе.

Як організували роботу команди?

Проблем з набором персоналу в принципі не було, оскільки на цей час дуже сприятлива ситуація щодо підбору персоналу.

У якому режимі працював заклад під час карантину і чи вдалося хоч щось заробити?

Ми відкрились якраз саме на доставку та самовиніс, замовлення приймали через сайт мережі Sushiwok.ua, додаток чи у телефонному режимі.

На скільки це покриває витрати наразі складно сказати, оскільки працюємо менш як місяць.

Чи очікуєте на допомогу від держави? Як ставитеся до нових умов роботи, які хочуть запровадити для працівників ресторанів?

Ні, не очікуємо на допомогу від держави. До нових умов роботи в принципі ставимося адекватно, оскільки одразу після відкриття працюємо за всіма європейськими стандартами поводження з продуктами харчування та клієнтами.

Скільки часу потрібно, щоб ресторанний бізнес відновив свою роботу?

На цей момент, враховуючи в якому стані ресторанний бізнес, не раніше жовтня-листопада місяця.


Сподіваємося, що вже скоро ресторатори забудуть про карантин, як про страшний сон, а відвідувачі зможуть насолоджуватися своїми улюбленими стравами та розслабитися у комфортній атмосфері.


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18384
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1618
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1152
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2197
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3757
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1434

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1872

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

618

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1243

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1399
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

795
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24334
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

507
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

562
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

697
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1593
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7868
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

173
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

722
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1949 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

690