Від осінньої депресії врятують фізкультура та шоколад

 

Навіть життєрадісна та весела людина восени може відчувати напади смутку, що узявся невідомо звідки. Коли для одних це лише тимчасове пригнічення, то іншим загрожує сезонною депресією. Ще б пак, літо, якого так довго чекали, вже позаду, а попереду — довга та похмура осінь і холодна зима. Є від чого засумувати.

 

Медики стверджують: осіння хандра — цілком адекватна відповідь організму на зміни природи. Про особливості осінньої депресії та методи боротьби з нею розповідає лікар-психіатр Олександр Юрченко.

 

— Які симптоми депресії?

— Зазвичай усе починається зі слів «не хочу». Все навколо стає нецікавим, людині ліньки щось робити, її починає дратувати робота, оточення. Згодом «не хочу» змінюється на «не можу». І справді, немає ні сил, ні бажання робити щось узагалі. Як правило, людина, що страждає від депресії, не хоче, щоб їй допомагали, і вважає, що з нею все гаразд, а от іншим варто було б змінитися. Депресивні стани характеризуються також порушенням сну. Туга також може проявлятись анорексією, тобто відмовою від харчування, або ж булімією — підвищеним апетитом, особливо це стосується жінок. Також можливі й псевдосоматичні розлади: закрепи, фізичне відчуття змін у роботі серця тощо. При деяких видах депресій не завжди спостерігаються симптоми, описані вище, їх іще називають маскованими. Часто буває, що недомагання виявляється всього одним-двома симптомами. Це й ускладнює діагностику. Такі депресії у пацієнта можуть супроводжуватися лише, скажімо, болями в грудях, у суглобах, головними болями. Ознаками депресії є і порушення дихання, причому з утрудненим вдихом, на відміну від бронхіальної астми, при якій утруднений видих.

— Часто, щоби позбутися тривоги, люди з головою поринають у роботу. Чи правильно це?

— Буває, що депресія маскується під трудоголізм, підвищену трудову чи громадську активність. Емоційно нестабільні люди, які втратили впевненість у собі, намагаються з головою поринути в турботи, щоб утекти від своїх неприємних думок і відчуттів.

Характерною ознакою депресії у чоловіків є кількість сигарет, викурених за добу. Безперервне куріння, коли людина, охоплена тривогою, закурює одну цигарку за другою, є найпростішим «народним» способом заспокоїтись. Аналогічно можна трактувати і пристрасть до спиртного, коли п’ють через бажання прогнати сум’яття чи нудьгу, проте цей спосіб має один великий недолік — це найкоротший шлях до алкоголізму, бо щоразу потрібна все більша й більша доза алкоголю, що в свою чергу призводить до психічної залежності, а пізніше — до фізичної. При цьому причини занепокоєння й туги не усуваються, а, як правило, тільки поглиблюються.

— Як можна позбутися сезонної депресії?

— Більше рухайтеся, використовуючи для цього будь-яку погідну хвилинку. В обідню перерву виходьте з офісу хоча б на півгодини, ввечері вибирайтеся з транспорту за кілька зупинок до вашої і пройдіться пішки, більше гуляйте на вихідних. А якщо вистачить сили волі на ранкову пробіжку, то зовсім добре — нудьгу як рукою зніме. Більше грайте на повітрі в рухливі ігри з дітьми — у хлопців осіння депресія нерідко зумовлена ще й навчальним навантаженням і шкільними стресами. Рух нормалізує гормональний обмін, тож і «гормон радості», серотонін, буде вироблятися в потрібній кількості. Також восени можна піднімати собі настрій за допомогою різних маленьких приємних дрібниць.

— Про що саме йдеться?

— Приміром, шоколадка або чашка гарячого какао (не плутати з кавою) — не просто ласощі, а ліки від депресії. Так, у какао є чимало корисних речовин — від ендорфінів до жирних кислот, які підвищують рівень «хорошого» холестерину, а отже, захищають серце та судини, а також тонізують. Якщо шоколад, то нехай це буде чорний гіркий: і користі більше, і різних добавок менше. Тими ж властивостями володіють банани. Додасть оптимізму і червоний перець.

Ще одним джерелом корисних для гарного настрою сполук, біофлавоноїдів, є червоне сухе вино. Рекомендувати його для щоденного вживання я б остерігся, та час від часу і в розумних межах — можна.

Порадувати нас часто здатна будь-яка дрібниця, якщо в ній виражається чиясь любов. Саме любов та увага близьких — потужна зброя проти депресії.

 

Відомості-UA.com


01.10.2012 1575 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1989
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1873
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1872
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5553 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2164 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1523

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

758

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

821

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1023

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1014
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1787
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3694
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10271
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26162
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10197 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7724
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

912
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

236
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

274
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

395
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1296
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

898