Від осінньої депресії врятують фізкультура та шоколад

 

Навіть життєрадісна та весела людина восени може відчувати напади смутку, що узявся невідомо звідки. Коли для одних це лише тимчасове пригнічення, то іншим загрожує сезонною депресією. Ще б пак, літо, якого так довго чекали, вже позаду, а попереду — довга та похмура осінь і холодна зима. Є від чого засумувати.

 

Медики стверджують: осіння хандра — цілком адекватна відповідь організму на зміни природи. Про особливості осінньої депресії та методи боротьби з нею розповідає лікар-психіатр Олександр Юрченко.

 

— Які симптоми депресії?

— Зазвичай усе починається зі слів «не хочу». Все навколо стає нецікавим, людині ліньки щось робити, її починає дратувати робота, оточення. Згодом «не хочу» змінюється на «не можу». І справді, немає ні сил, ні бажання робити щось узагалі. Як правило, людина, що страждає від депресії, не хоче, щоб їй допомагали, і вважає, що з нею все гаразд, а от іншим варто було б змінитися. Депресивні стани характеризуються також порушенням сну. Туга також може проявлятись анорексією, тобто відмовою від харчування, або ж булімією — підвищеним апетитом, особливо це стосується жінок. Також можливі й псевдосоматичні розлади: закрепи, фізичне відчуття змін у роботі серця тощо. При деяких видах депресій не завжди спостерігаються симптоми, описані вище, їх іще називають маскованими. Часто буває, що недомагання виявляється всього одним-двома симптомами. Це й ускладнює діагностику. Такі депресії у пацієнта можуть супроводжуватися лише, скажімо, болями в грудях, у суглобах, головними болями. Ознаками депресії є і порушення дихання, причому з утрудненим вдихом, на відміну від бронхіальної астми, при якій утруднений видих.

— Часто, щоби позбутися тривоги, люди з головою поринають у роботу. Чи правильно це?

— Буває, що депресія маскується під трудоголізм, підвищену трудову чи громадську активність. Емоційно нестабільні люди, які втратили впевненість у собі, намагаються з головою поринути в турботи, щоб утекти від своїх неприємних думок і відчуттів.

Характерною ознакою депресії у чоловіків є кількість сигарет, викурених за добу. Безперервне куріння, коли людина, охоплена тривогою, закурює одну цигарку за другою, є найпростішим «народним» способом заспокоїтись. Аналогічно можна трактувати і пристрасть до спиртного, коли п’ють через бажання прогнати сум’яття чи нудьгу, проте цей спосіб має один великий недолік — це найкоротший шлях до алкоголізму, бо щоразу потрібна все більша й більша доза алкоголю, що в свою чергу призводить до психічної залежності, а пізніше — до фізичної. При цьому причини занепокоєння й туги не усуваються, а, як правило, тільки поглиблюються.

— Як можна позбутися сезонної депресії?

— Більше рухайтеся, використовуючи для цього будь-яку погідну хвилинку. В обідню перерву виходьте з офісу хоча б на півгодини, ввечері вибирайтеся з транспорту за кілька зупинок до вашої і пройдіться пішки, більше гуляйте на вихідних. А якщо вистачить сили волі на ранкову пробіжку, то зовсім добре — нудьгу як рукою зніме. Більше грайте на повітрі в рухливі ігри з дітьми — у хлопців осіння депресія нерідко зумовлена ще й навчальним навантаженням і шкільними стресами. Рух нормалізує гормональний обмін, тож і «гормон радості», серотонін, буде вироблятися в потрібній кількості. Також восени можна піднімати собі настрій за допомогою різних маленьких приємних дрібниць.

— Про що саме йдеться?

— Приміром, шоколадка або чашка гарячого какао (не плутати з кавою) — не просто ласощі, а ліки від депресії. Так, у какао є чимало корисних речовин — від ендорфінів до жирних кислот, які підвищують рівень «хорошого» холестерину, а отже, захищають серце та судини, а також тонізують. Якщо шоколад, то нехай це буде чорний гіркий: і користі більше, і різних добавок менше. Тими ж властивостями володіють банани. Додасть оптимізму і червоний перець.

Ще одним джерелом корисних для гарного настрою сполук, біофлавоноїдів, є червоне сухе вино. Рекомендувати його для щоденного вживання я б остерігся, та час від часу і в розумних межах — можна.

Порадувати нас часто здатна будь-яка дрібниця, якщо в ній виражається чиясь любов. Саме любов та увага близьких — потужна зброя проти депресії.

 

Відомості-UA.com


01.10.2012 1789 0
Коментарі (0)

01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

460
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1255
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2184 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1056
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2979
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2053

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

822

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

983

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1413

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2013
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26294 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

702
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

902
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2930
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1180
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

888
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1150
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1147
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

345
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4153
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1015
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1580