Від осінньої депресії врятують фізкультура та шоколад

 

Навіть життєрадісна та весела людина восени може відчувати напади смутку, що узявся невідомо звідки. Коли для одних це лише тимчасове пригнічення, то іншим загрожує сезонною депресією. Ще б пак, літо, якого так довго чекали, вже позаду, а попереду — довга та похмура осінь і холодна зима. Є від чого засумувати.

 

Медики стверджують: осіння хандра — цілком адекватна відповідь організму на зміни природи. Про особливості осінньої депресії та методи боротьби з нею розповідає лікар-психіатр Олександр Юрченко.

 

— Які симптоми депресії?

— Зазвичай усе починається зі слів «не хочу». Все навколо стає нецікавим, людині ліньки щось робити, її починає дратувати робота, оточення. Згодом «не хочу» змінюється на «не можу». І справді, немає ні сил, ні бажання робити щось узагалі. Як правило, людина, що страждає від депресії, не хоче, щоб їй допомагали, і вважає, що з нею все гаразд, а от іншим варто було б змінитися. Депресивні стани характеризуються також порушенням сну. Туга також може проявлятись анорексією, тобто відмовою від харчування, або ж булімією — підвищеним апетитом, особливо це стосується жінок. Також можливі й псевдосоматичні розлади: закрепи, фізичне відчуття змін у роботі серця тощо. При деяких видах депресій не завжди спостерігаються симптоми, описані вище, їх іще називають маскованими. Часто буває, що недомагання виявляється всього одним-двома симптомами. Це й ускладнює діагностику. Такі депресії у пацієнта можуть супроводжуватися лише, скажімо, болями в грудях, у суглобах, головними болями. Ознаками депресії є і порушення дихання, причому з утрудненим вдихом, на відміну від бронхіальної астми, при якій утруднений видих.

— Часто, щоби позбутися тривоги, люди з головою поринають у роботу. Чи правильно це?

— Буває, що депресія маскується під трудоголізм, підвищену трудову чи громадську активність. Емоційно нестабільні люди, які втратили впевненість у собі, намагаються з головою поринути в турботи, щоб утекти від своїх неприємних думок і відчуттів.

Характерною ознакою депресії у чоловіків є кількість сигарет, викурених за добу. Безперервне куріння, коли людина, охоплена тривогою, закурює одну цигарку за другою, є найпростішим «народним» способом заспокоїтись. Аналогічно можна трактувати і пристрасть до спиртного, коли п’ють через бажання прогнати сум’яття чи нудьгу, проте цей спосіб має один великий недолік — це найкоротший шлях до алкоголізму, бо щоразу потрібна все більша й більша доза алкоголю, що в свою чергу призводить до психічної залежності, а пізніше — до фізичної. При цьому причини занепокоєння й туги не усуваються, а, як правило, тільки поглиблюються.

— Як можна позбутися сезонної депресії?

— Більше рухайтеся, використовуючи для цього будь-яку погідну хвилинку. В обідню перерву виходьте з офісу хоча б на півгодини, ввечері вибирайтеся з транспорту за кілька зупинок до вашої і пройдіться пішки, більше гуляйте на вихідних. А якщо вистачить сили волі на ранкову пробіжку, то зовсім добре — нудьгу як рукою зніме. Більше грайте на повітрі в рухливі ігри з дітьми — у хлопців осіння депресія нерідко зумовлена ще й навчальним навантаженням і шкільними стресами. Рух нормалізує гормональний обмін, тож і «гормон радості», серотонін, буде вироблятися в потрібній кількості. Також восени можна піднімати собі настрій за допомогою різних маленьких приємних дрібниць.

— Про що саме йдеться?

— Приміром, шоколадка або чашка гарячого какао (не плутати з кавою) — не просто ласощі, а ліки від депресії. Так, у какао є чимало корисних речовин — від ендорфінів до жирних кислот, які підвищують рівень «хорошого» холестерину, а отже, захищають серце та судини, а також тонізують. Якщо шоколад, то нехай це буде чорний гіркий: і користі більше, і різних добавок менше. Тими ж властивостями володіють банани. Додасть оптимізму і червоний перець.

Ще одним джерелом корисних для гарного настрою сполук, біофлавоноїдів, є червоне сухе вино. Рекомендувати його для щоденного вживання я б остерігся, та час від часу і в розумних межах — можна.

Порадувати нас часто здатна будь-яка дрібниця, якщо в ній виражається чиясь любов. Саме любов та увага близьких — потужна зброя проти депресії.

 

Відомості-UA.com


01.10.2012 1731 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

216
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1333
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2435 2
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3584
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2907
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2115

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

583

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

429

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1609

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1766
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

255
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

475
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

771
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4936
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

331
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

844
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10091
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

470
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

224
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

344
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

372
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

691