Від курорту до безлюдного місця: чим зараз живе прикарпатське село-привид (ФОТО/ВІДЕО)

У селі Буркут лікувалася на бальнеологічному курорті Леся Українка. Сюди привозили поранених солдатів Першої світової війни. Зараз село закинуте.

Вже понад 10 років тут немає постійних жителів. Наразі у селі є дві садиби для туристів, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

До Буркута веде грунтова дорога, яка починається ще з Дземброні і простягається через село Зелене та присілок Шибене. Перед Буркутом — прикордонна застава. Грунтова дорога до цього села пролягає трохи вище від ріки Чорний Черемош.

Село Буркут розташоване в долині між двома гірськими хребтами – Чивчинським і Гринявським. Чивчинський хребет розділяє державний кордон з Румунією.

Біля джерела зустрічаємо колишнього жителя Буркута Василя Шкрібляка. Чоловік розповідає, що покинув село ще дитиною. Каже, через загату, за допомогою якої сплавляли ліс, їхню хату постійно підтоплювала вода. Тому родина шукала краще місце для життя.

"Зараз я живу у Верховині, але час від часу приїжджаємо сюди, набираємо тут воду. Вона дуже корисна і лікувальна. Добра і для нирок, печінки, головне — не зловживати", – розповідає Василь Шкрібляк.

Таких джерел у Буркуті є п’ять. Через мінеральну воду із значним вмістом заліза у Буркуті два століття тому існував бальнеологічний курорт. Науковий співробітник Верховинського НПП Ярослав Зеленчук показує колекційну пляшку, у якій перевозили буркутську воду до Санкт-Петербурга.

Також тут був розташований військовий госпіталь, де водою лікували поранених солдатів, які втратили багато крові. У селі ще збереглися надписи і обеліски від військового цвинтаря.

"Тут було 14 будинків, які приймали людей. Крім того, що воду вживали перорально, в ній приймали ванни. Вона має цілющі властивості не тільки, коли ви її п’єте, а й коли вона потрапляє в організм людини через капіляри. Уявіть, що до Першої світової війни в Буркуті був тенісний корт. Тут відпочивали люди, приймали ванни. Ванни були фарфорові", – каже Ярослав Зеленчук.

У 1901 році українська поетеса Леся Українка лікувалася на цьому бальнеологічному курорті від туберкульозу. Тому від Буркута починається одна зі стежок пішого туристичного маршруту, який зветься "Слідами Лесі Українки".

"Cаме там вона написала своїй подрузі Ользі Кобилянській, що "тут все чудове. І природа, і ліси, і якщо вже я тут не вилікуюсь, то я вже не вилікуюсь ніколи". Там, до речі, її відвідував Іван Франко в ті часи. Звідти вона йшла полонинами Озерний, Луковець і приходила до села Довгополе, де ми і проклали маршрут", – розповідає фахівчиня з рекреації Верховинського НПП Мирослава Повар.

З 2008 року село стало безлюдним. Мешканці Буркута, яких евакуювали під час повені, не повернулися сюди. Хати напіврозвалені. Колишній завод, на якому наливали воду у пляшки, — також у руїнах.

Три роки тому село почали відновлювати. У населеному пункті з’явилися дві садиби, які готові приймати туристів.

Марія Лаврук розповідає, чоловік сказав, що будуть туристи, тому на землі її свекрухи почали споруджувати відпочинковий котедж. Жінка з двома синами приїхала сюди на Пасху і пробуде тут ціле літо. Взимку, каже, сюди неможливо добратися через "великий сніг".

"На даний час приходять тільки наші, а надіємося, що буде не закинуте село, а будуть люди приїжджати. Йдуть по гриби, афини (чорниці — ред.), ожини, малини, всі повертають. Багато знайомих приїжджає, багато косівських, то так нескучно", – каже Марія Лаврук.

Її старший син Василь збирає у тутешніх лісах трави, зокрема, Іван-траву, яку можна пити, як звичайний чай. Бабуся хлопчика також була травницею.

"Він нагрівається, починає темніти і змінюється смак, як дорогі чаї. Потім я під прес кладу, він пресується і сушиться", – розповідає Василь Лаврук.

Голова Зеленської громади Володимир Феркаляк, до якої належить Буркут, розповідає, що планує розвивати туризм у закинутому селі.

"Зараз знаходимося на етапі формування, стараємося брати участь у різних проєктах із залученням інвестицій, розвитку туризму. Проєкти розробляються спільно з інвесторами на базі Буркуту, щоби побудувати тут та розвивати санаторно-відпочинковий такий комплекс, але як воно в подальшому буде – час покаже", –розповідає Володимир Феркаляк.


Читайте також:

Прикарпатське село-привид показали з висоти пташиного польоту (ВІДЕО)

У мережі показали, як виглядає покинуте село у Карпатах (ВІДЕО)

Фотогалерея


12.05.2021 3240
Коментарі ()

20.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшуючі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

860
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1755 1
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7152
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15008 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1918
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1165

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

856

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

942

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1725

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1533
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

101
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

513
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

757
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3018
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

747
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1818
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

845
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34994 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

338
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

491
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

816
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

729