Від курорту до безлюдного місця: чим зараз живе прикарпатське село-привид (ФОТО/ВІДЕО)

У селі Буркут лікувалася на бальнеологічному курорті Леся Українка. Сюди привозили поранених солдатів Першої світової війни. Зараз село закинуте.

Вже понад 10 років тут немає постійних жителів. Наразі у селі є дві садиби для туристів, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

До Буркута веде грунтова дорога, яка починається ще з Дземброні і простягається через село Зелене та присілок Шибене. Перед Буркутом — прикордонна застава. Грунтова дорога до цього села пролягає трохи вище від ріки Чорний Черемош.

Село Буркут розташоване в долині між двома гірськими хребтами – Чивчинським і Гринявським. Чивчинський хребет розділяє державний кордон з Румунією.

Біля джерела зустрічаємо колишнього жителя Буркута Василя Шкрібляка. Чоловік розповідає, що покинув село ще дитиною. Каже, через загату, за допомогою якої сплавляли ліс, їхню хату постійно підтоплювала вода. Тому родина шукала краще місце для життя.

"Зараз я живу у Верховині, але час від часу приїжджаємо сюди, набираємо тут воду. Вона дуже корисна і лікувальна. Добра і для нирок, печінки, головне — не зловживати", – розповідає Василь Шкрібляк.

Таких джерел у Буркуті є п’ять. Через мінеральну воду із значним вмістом заліза у Буркуті два століття тому існував бальнеологічний курорт. Науковий співробітник Верховинського НПП Ярослав Зеленчук показує колекційну пляшку, у якій перевозили буркутську воду до Санкт-Петербурга.

Також тут був розташований військовий госпіталь, де водою лікували поранених солдатів, які втратили багато крові. У селі ще збереглися надписи і обеліски від військового цвинтаря.

"Тут було 14 будинків, які приймали людей. Крім того, що воду вживали перорально, в ній приймали ванни. Вона має цілющі властивості не тільки, коли ви її п’єте, а й коли вона потрапляє в організм людини через капіляри. Уявіть, що до Першої світової війни в Буркуті був тенісний корт. Тут відпочивали люди, приймали ванни. Ванни були фарфорові", – каже Ярослав Зеленчук.

У 1901 році українська поетеса Леся Українка лікувалася на цьому бальнеологічному курорті від туберкульозу. Тому від Буркута починається одна зі стежок пішого туристичного маршруту, який зветься "Слідами Лесі Українки".

"Cаме там вона написала своїй подрузі Ользі Кобилянській, що "тут все чудове. І природа, і ліси, і якщо вже я тут не вилікуюсь, то я вже не вилікуюсь ніколи". Там, до речі, її відвідував Іван Франко в ті часи. Звідти вона йшла полонинами Озерний, Луковець і приходила до села Довгополе, де ми і проклали маршрут", – розповідає фахівчиня з рекреації Верховинського НПП Мирослава Повар.

З 2008 року село стало безлюдним. Мешканці Буркута, яких евакуювали під час повені, не повернулися сюди. Хати напіврозвалені. Колишній завод, на якому наливали воду у пляшки, — також у руїнах.

Три роки тому село почали відновлювати. У населеному пункті з’явилися дві садиби, які готові приймати туристів.

Марія Лаврук розповідає, чоловік сказав, що будуть туристи, тому на землі її свекрухи почали споруджувати відпочинковий котедж. Жінка з двома синами приїхала сюди на Пасху і пробуде тут ціле літо. Взимку, каже, сюди неможливо добратися через "великий сніг".

"На даний час приходять тільки наші, а надіємося, що буде не закинуте село, а будуть люди приїжджати. Йдуть по гриби, афини (чорниці — ред.), ожини, малини, всі повертають. Багато знайомих приїжджає, багато косівських, то так нескучно", – каже Марія Лаврук.

Її старший син Василь збирає у тутешніх лісах трави, зокрема, Іван-траву, яку можна пити, як звичайний чай. Бабуся хлопчика також була травницею.

"Він нагрівається, починає темніти і змінюється смак, як дорогі чаї. Потім я під прес кладу, він пресується і сушиться", – розповідає Василь Лаврук.

Голова Зеленської громади Володимир Феркаляк, до якої належить Буркут, розповідає, що планує розвивати туризм у закинутому селі.

"Зараз знаходимося на етапі формування, стараємося брати участь у різних проєктах із залученням інвестицій, розвитку туризму. Проєкти розробляються спільно з інвесторами на базі Буркуту, щоби побудувати тут та розвивати санаторно-відпочинковий такий комплекс, але як воно в подальшому буде – час покаже", –розповідає Володимир Феркаляк.


Читайте також:

Прикарпатське село-привид показали з висоти пташиного польоту (ВІДЕО)

У мережі показали, як виглядає покинуте село у Карпатах (ВІДЕО)

Фотогалерея


12.05.2021 3307
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2119
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19048
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1696
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1182
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2235
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3815

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1940

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

657

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1276

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1434
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

345
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

860
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24368
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

591
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

589
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

725
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1618
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7992
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

395
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

747
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2011 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

711