Вічне повернення до баклажанів

 

 

 

Під час відвідин березневого Уральського поетичного фестивалю у Пермі довелось подивитися п’єсу модного тепер в Росії літератора та автора перформансів Андрія Родіонова. П’єса називається «Нурафенова ескадрилья». В ній йдеться про віддалене майбуття. У родіонівській версії майбутнього (треба зауважити, доволі шизоїдній), тривають конфлікти і війни. Але військову техніку вже не збирають на заводах, а вирощують у теплицях. Якщо біотехнік вправний та сповнений патріотичної духовності, то замість баклажану на грядці за кілька тижнів виростає бойовий реактивний літак. Якщо ж духовності бракує, то з такого ж зернятка виходить лише банальний фіолетовий овоч.

 

Ідея здалася мені співзвучною нашій ментальності. Навіть дивно, що дивовижні біотехнічні грядки придумав не галичанин. Саме нашим краянам притаманно вважати, що й у 21 столітті всі проблеми світу можна вирішити сумлінним рачкуванням на присадибних ділянках.


Принагідно згадав, як за часів дистрофічного Доу-Джонса мав знакову розмову з одним місцевим політичним гуру. З тої когорти незламно оптимістичних когутів, які багато років грали на ліберальній сопілці (не без приємних бонусів від довірливих европців), одночасно крутячи у кишені вкрай неполіткоректну архаїчну колгоспно-колективістську дулю.

 

Я щось правив тому гуру про збільшення технологічного відставання української індустрії від світових лідерів, про занепад науки та втрату кадрової спадковості у технокластерах. На мої теревені гуру лише посміхався, сьорбав бронзуватий V.S.O.P., а потім сказав:

 

- То все дурниці, друже, повір мені. Наша сила не в «технокакастерах», прости Господи. Поки вони там змагатимуться, хто крутіший у машинерії, ми собі збиратимемо картоплю. А потім все йдно вони прийдуть до нас міняти айфони на бульбу. Бо ж хотітимуть їсти. Про глобальну продовольчу кризу чув, нє?

 

- А якщо вони не мінятимуть, а просто відберуть у нас бульбу? – припустив я.

 

- Як то відберуть? – щиро не зрозумів гуру. – Ми ж будемо грати за їхніми правилами.

 

- А якщо вони змінять правила?

 

- Навіщо?

 

- Бо не схочуть віддавати красиві айфони за пусту бульбу.

 

- Та ні, - відмахнувся гуру, - вони ж баняки! В них закони перш за все. То хіба би москалі прийшли і відібрали.

 

Ця незламна наївна віра у те, що світ обертається навколо шести соток городу колись зберегла архаїчного Homo Halycius’a від перетворення на Homo Soveticus’a, але, як відомо уважним читачам фентезі, земляне закляття двічі не спрацьовує. Суспільний продукт давно вже не вимірюється пудами зерна, а добра ідея вартує більше, ніж тупа робоча сила сотень тисяч присадибних рачкувателів. Можливо після падіння великого астероїду цей розклад стане неактуальним. Проте, як подейкують яйцеголові фахівці, тоді й бульба не родитиме. Не кажучи вже про томати та бурячки.

 

От якби на грядці під впливом потужної духовності виростали айфони разом із зарядними пристроями! Ото б було життя!

 

Але нині не життя, а животіння. Сили народу вже третє десятиліття спрямовуються не на зростання науково-технічного потенціалу, а на вічне відтворення архаїки під гаслом збереження й примноження традиції. Здається час модерну на наших кресах остаточно втратив свою лінійну форму і став циклічним, як за язичницької доби. Продовжується повзуча деіндустріалізація, в суспільних настроях незмінно панують філологія (боремося за мову) та історія (будуємо пам’ятники). Попри це мова стає більш калічною та «смартфонною», а пам’ятники  кумеднішими. Колись Червлену Русь визнавали «країною міст». Якщо філоложно-історична тенденція збережеться, майбутня Галичина стане постмодерною «країною бридких монументів».

 

Час від часу до нас доходять невтішні новини з українських індустріальних фронтів. То причиною падіння в океан ракети «Зеніт» стає український прилад (втрачається кваліфікація працівників «Южмашу»?). То під загрозою закриття опиняється проект «Ан-70», а разом із ним увесь вітчизняний авіапром. Ця інформація ледь ковзає поверхнею свідомості правдивих галичан.

 

«Ракети? Літаки?» - перепитують краяни і знизують плечима. То все якась машинерна бісовщина, то все від лукавого. Зростанню бульби воно ніц не допомагає. А може навіть шкодить. Що стосується потрібної у господарстві техніки, то її, як відомо навіть дітвакам, можна придбати у супермаркетах, підключити до електричного живлення і мати з того користь. Головне, аби ту техніку збирали німці. Бо якщо вона змантачена турчином, або – не дай Боже! – понеділковим північним сусідом, то зле.

 

«Може й не фрумкати», - як каже один мій знайомий присадибний рачкуватель.

 

Коли кияни плачуть, що столиця держави перетворилася на село, я їх втішаю, що то природній процес. Ні Схід, ні Захід не бачать в нас спадкоємців будівників «антеїв» і «воєвод». Нам пророчать долю аграрної провінції з великим потенціалом у сфері секс-туризму. Наші краяни в захваті від першої частини пророцтва і кривляться від другої. Хоча, як на мене, секс-туризм є непоганою можливістю зберегти в Україні міський триб життя. Все ж таки бордель, на відміну від ферми, потребує навколо себе сякої-такої урбаністичної інфраструктури. Принаймні, так виглядає в американських фільмах про Дикий Захід позаминулого століття.

 

Так що знову уся надія на наших дівчат. Хоч би не підвели.

 

Володимир Єшкілєв

Збруч


Коментарі (11)

+ 2013.04.16, 14:19
в тему
ХХХ 2013.04.16, 17:12
так на превеликий жаль є, а що робити???, треба щоб пройшло багато років, так як Мойсей водив в пустелі людей 40 років, щоб вимерли всі раби і нове покоління ніколи не знали що таке рабство, так можливо буде з нами.....
тізер 2013.04.16, 17:56
знімаю капелюха))
НИК 2013.04.16, 19:14
дєкую МАЙСТРОВИ ЗА ТО, ШО ПХАЄ НАШИХ ВУЙКІВ У ПРАВИЛЬНОМУ НАПРЯМІ. АЛЕ МИ ТОГО НЕ ХТІЛИ, ВІН ЗНАЄ ХТО І ДЕ ПРИЙНЯВ РІШЕНЄ ПРО ДЕІНДУСТРІАЛІЗАЦІЮ УКРАЇНИ І ЧАСТКОВО РОСІЇ. А ЗАРА ПРО СЕ ЧАСТКОВО ЖЄЛУЄ. ХОТЬ НАДХОДИТ НЕ РЕСТАВРАЦІЯ, А КРИЗА, ТО МАСТ МАЄ ЩАСТЯ ЖИТИ В ТІМ КРАЮ, ДЕ ГОЛОДУ НЕ БУДЕ. А ДАЛІ БУДЕ ДОБРЕ, ТАК СКАЗАВ ПРОРОК.
До НИКА 2013.04.17, 16:07
Деіндустріалізація зріла зріла й визріла в головах українців які завжди сприймали заводи і фабрики як символи зовнішньої окупації. Звідси й політика львівської мерії щодо автобусного заводу. то є політика самогубців бо жодне місто Європи не живе лише з туризму і податків на базари. У франківську заводи не працюють вже двадцять років і місто стало заробітчанським селом. закуліса не винна
коля 2013.04.17, 16:35
до першого коментатора: придивіться будь ласка до нового покоління яке виросло вже після совітів. такі ж раби-підніжки- простітутки лише хазяїн змінився. ніякі 40 років нічого не змінять. рабська матриця штампується з часів марії-терезії. байки про мойсея чую з вісімдесять сьомого року. дехто з байкарів вже на чукалівці а україна у тій таки жопі. а вам приємно і далі теревенити про мойсея та рабів. подивіться на луценка - то ваш мойсей???????????????????????????????
х 2013.04.18, 16:08
Дякую
ХХХ 2013.04.18, 11:56
До Колі.... якщо ви у молодому поколінні бачите лише негатив, тоді вам можна лише співчувати, також не завадило б граматику повторити, бо дуже багато помилок у вашому коментарі.,а взагалі судити хто є хто не вам...
ff 2013.04.18, 16:46
Хороша стаття. Актуальна. В світі взагалі немає високорозвинених країн, які розбагатіли на сільському господарстві.
Гось 2013.04.19, 08:08
Всі мої знайомі дівки мріють про легальну секс-індустрію. До речі, приностило державі б прибутки. це ж наш ресурс!:)
Оксана 2013.05.02, 14:21
Шановний пане. Після цієї статті, я зрозуміла чому ваші книжки не продають в "Ураїнській книзі" і не поважають як письменника. Неможливо коментувати ідіотські твердження. Кожна людина повинна бути на СВОМУ місці і займатися тим, до чого здібна, проте повинна бути розвиненою в усіх аспектах, а держава повинна підтримувати всі сфери діяльності. Очевидно, з вас користі не буде ні на городі, ні в науці. І письменники, яким ви не рівня, займаються господарством. Щодо тез про секс-туризм - взагалі повний ідіотизм. До речі, що ви можете казати про галичан, з вашого прізвища ясно, що ви ним не є. І "Адепта", очевидно, більше писав Гуцуляк, інакше не можу пояснити ваші статті після цієї книжки.
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

425
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

680
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1197
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2531
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1378
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2040 9

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

708

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

768

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1670

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1658
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

362
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

468
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18375
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7493
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3668
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1058
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10788
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

305
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

302
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

497
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

458
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

694