Вибори крізь призму атеїзму

 

Атеїст, у відповідь, чому він відійшов від лона християнства, скоріше за все головною причиною назве зневіру.

 

Він міг прожити роки з ілюзією своєї доброчесності, і, не отримавши від життя всього, за що, власне, і молився, відчувши себе відторгнутим і обманутим, вирішив завчасно обірвати свої зв‘язки із «вищими силами», щоб надати краху своїх очікувань добровільного характеру, а не образливого вигляду, що його просто «кинули».

 

Середньостатистичний віруючий до кінця життя очікує спасіння душі своєї і всередині палко і щиро вірить у своє духовне переродження, проте відкладає його на той самий кінець віку. Тому ззовні він нічим не відрізняється від атеїста, хіба що може перехреститися мимохідь перед церквою чи піти з сім‘єю святити паски, бо «такий звичай». Але прокидаючись в неділю вранці і зважуючи на те, яким солодким може бути сон в найближчу годинку-дві, він повертається під теплу ковдру, залишаючи собі віру в серці, а службу – на інший раз. Зрештою, до спасіння ще часу багато, а на літургії людей і без нього вистачить.

 

До чого ж тут політика і, тим паче, такий злободенний її вимір, як довгоочікувані вибори?

 

Все б нічого, якби становище електорату до болю не нагадувало ці релігійні приклади. Зневіра – почуття, що традиційно залишає 40% українців останню неділю жовтня у затишних домівках, що радше пояснюватимуть, який мізерний їхній голос по відношенню до всіх інших, і що взагалі, навіть якби вони пішли, це нічого не змінить, голосувати нема за кого і «Минулого раз ставили галочку - і чого добилися? От така у нас держава!»

 

Справді, як би це не було сумно, ще не раз повторюватимуть у різних репертуарах слова Висоцького «Я Родину свою люблю, но государство - ненавижу!». Але  держава у свідомості людей - це влада. І в реальності, у більшій  мірі, - це влада. І, якщо ми вже так боремося за демократію (хоча важко назвати боротьбою активізм «кухонних політологів» чи гарячі дискусії при застіллі, що заїдаються холодцем і запиваються тим, що поміцніше), то чому не граємо за її правилами? Адже можливість цю владу обирати і є фундаментальною засадою демократії. І, обираючи її, ми обираємо, якими бути нам, адже теза «держава-це я» набуває все більш актуального значення, поступово віддаляючись від свого далекого монархічного контексту.

 

І якщо ми кажемо «Всі вони однакові», то хіба це не  значить, що ми - такі ж неспроможні, як і наші попередники, які не зробили свого внеску, щоб змінити поняття «люди для держави» на «держава для людей»?

 

І якщо ми живемо в пасивному очікуванні кращої еліти, то чи не варто визнати, що отримуємо переважно те, чого  заслуговуємо? Бо, розпочинаючи античними ідеалами Платона й Арістотеля і закінчуючи демократичними цінностями сучасності, ті, що стоятимуть за штурвалом суспільно - політичного життя, повинні бути «кращими з-поміж рівних».І поки ми не зрівняємося у своїй культурі до західного зразка, поки не спалимо мости, які з‘єднують нас оновлених із рабами минулого, і не станемо твердо, не плутаючися в просторових орієнтаціях, не будемо гідними справжніх лідерів.

 

І якщо ми вважаємо, що нема перспектив, то що заважає нам вдосконалити себе, вирости духовно, виховати своїх дітей свідомими і зайняти місця тих, що їх, на нашу думку не заслуговують?

 

І якщо ти, саме ти, що звик отримувати все чужими зусиллями / руками/ підписами, вважаєш, що хтось не виконав обіцяних тобі вимог, то яке право маєш про це говорити ти, який їх не висував?

 

Тому, прокинувшися в неділю зранку, не зважаючи на похмуру погоду, на біль у горлі чи голові, на стоси нерозібраних за тиждень чи навіть більше справ, візьми маленьку книжечку із витисненим  «ПАСПОРТ», відкрий і глянь, що на сторінці із твоїм прізвищем і датою народження не йдеться ні про твої досягнення, ні про твій характер. Там не пише про те, скільки ти заробляєш і яку музику слухаєш з 16-и років. Там просто вказано, що ти – українець. І це значить більше, ніж усе, перечислене вище.

 

Тому піди на найближчу дільницю, дай можливість своїй свідомості провести сповідь і зробити вибір, за який тобі не буде соромно, і повертайся у свій вихідний день. Хто знає, може саме він – початок відродження твоєї віри?


Автор: Христина Парандій


Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

957 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

833
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1650
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2279
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4262 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3259

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

243

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

480

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

425

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

886
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8004
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

664
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

703
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1116
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

703
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6288
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1778
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

196
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

255
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1593
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

792 1