
Війна, яка триває в Україні є війною не за території, а в першу чергу за українську ідентичність, самобутність та культуру.
Про це сьогодні в Івано-Франківську на зустрічі із журналістами повідомив директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, пише Фіртка.
"За 5 років зроблено багато для української ідентичності: політика відновлення національної пам'яті, відкриття архівів, процеси декомунізації. Безперечно, що така гуманітарна політика була розцінена негативно з боку Росії, якій важливо залишати Україну у своїй орбіті впливу. Ми маємо розуміти, що війна зараз - це війна не за території, але за самих українців, їхню ідентичність", - говорить історик.
За словами В'ятровича, зараз є спроби реваншу в Україні після виборів президента. Мова про перейменування вулиць, судові позови щодо православної церкви України, заяви з оточення президента про статус російської мови в окремих областях та ін.
"Це приклади системного наступу в окремих сферах. Росія може діяти різними інструментами. Ми не можемо сказати, що президент Зеленський має якусь проросійську позицію, але за місяць президентства він не продемонстрував і чіткої проукраїнської позиції у сфері культури, мови", - додав історик.
За його словами, українці зараз, обравши новий парламент, повинні продемонструвати, що вони готові контролювати нову владу і захищати те, що було зроблено у попередні роки.
"Ми мусимо зараз захищати те, що було зроблено за попередні 5 років. Це були динамічні 5 років і так чи інакше, це короткий період. Російська пропаганда працювала з українцями десятиліття. Переконаний, що ми маємо оскаржувати рішення в судах. Ми будемо зобов'язані захищати те, що зроблено у парламенті. Власне того і йду до парламенту від «ЄС». При потребі ми маємо бути готові, щоб захищати громадянськими акціями на вулиці те, що було зроблено. Те, що зараз відбувається, це випробування, як задалеко можна просунути російський чобіт, який вже в наших дверях", - додав В'ятрович.
Також за його словами, сусідні держави починають просувати свої інтереси.
"Про Україну починають говорити без України. Ми перетворюємося в об'єкт політики, а не суб'єкт. І достатньо певної некомпетентності нової влади, щоб такий процес запустити", - зазначає історик.