Весна в Дністровському каньйоні: подорож у казку

 

Дністровський каньйон – місце для відкриттів і пригод. Таємничі ущелини, численні струмки і водоспади, загублені замки і печерні церкви. Така подорож – просто підкорення первозданної природи в джунглях Амазонки, де за кожним поворотом тебе чекають дива. Але «український» варіант набагато безпечніший: і флора, і фауна дарують тільки приємні враження.

 

Джерело фото: uatravel.org.

 

Прокидаючись, весна одразу поспішає в найбільший каньйон України. Коли всюди природа ще тільки обережно випускає перші бруньки, береги Дністра вже вкриті соковитою зеленню. Адже завдяки особливому мікроклімату сюди рано приходить тепло – одну з ділянок каньйону навіть називають «Дністровськими субтропіками». Так що до Дністра прагнуть ті, хто хоче якомога швидше зустріти весну. А це саме час помилуватися повноводною річкою і провести час у компанії стрімких весняних водоспадів.

 

Чим зайнятися в каньйоні навесні

 

Фототури. В Дністровському каньйоні річка не просто обрамлена високими берегами: вона химерно петляє. Тому мандрівників за кожним поворотом чекає маленьке диво: невідомий берег і прекрасний вид. Шикарні панорами розкриваються з оглядових точок. Багато фотографів їдуть сюди, щоб зробити свій найкращий кадр.

 

Сплави по річці. Ця традиція тут особливо сильна: байдарки, катамарани, плоти і звичайні гумові човни йдуть у хід. Такий відпочинок вже активно пропонують на травневі. «Пройтись» по Дністру люблять не тільки українці, але й гості з-за кордону. Вважається, що це місце ідеально підходить для новачків. Тут зовсім не страшно: течія річки неспішна, немає божевільних гірських порогів, які постійно потрібно огинати. Зате які краєвиди!

 

Джерело фото: io.ua.

 

Оскільки протяжність каньйону – 250 км, можна підбирати для себе найбільш підходящий варіант маршруту. Наприклад, новачкам рекомендують триденний маршрут. Можна сплавитися із села Лука до села Устечко (Тернопільська область). Або з Нижнєва до села Долина. А ті, хто більш досвідчений, можуть повністю проплисти весь каньйон – на це піде близько 12 днів. І підкорити відстань від Галича до Хотина. Бувалі кажуть, що на початку травня – в повінь, навіть якщо зовсім не гребти, швидкість 4-6 км/год забезпечена.

 

Круїз на теплоході. Такий варіант підходить для тих, хто хоче побути на лоні природи, але, в той же час, зовсім не збирається відмовлятися від благ цивілізації: не любить подорожувати з наметом. Так що ночівля в – каютах, а харчування забезпечують кухарі. Курсувати плавзасіб починає наприкінці весни.

 

Джерело фото: typical.if.ua.

 

Риболовля та підводне полювання. Дністер багатий рибою, тому якщо набридло просто так плисти – вудки в річку. А підводні мисливці люблять ловити хижака, наприклад, сома.

 

Джерело фото: voblery.com.ua.

 

Скелелазіння. Стрімкі 15–20-метрові скелі біля села Трубчин Тернопільської області приваблюють скелелазів. Силурійським відкладенням гірських порід вже більше 400 мільйонів років!

 

Джерело фото: fotocvetov.com.

 

Спелеотуризм. Береги каньйону зберігають у собі безліч таємниць. Вони прикрашені численними гротами. А як щодо екскурсії всередину грізних скель? Туристам пропонують спуститися в таємничі печери Думка, Затишна і Баламутівська.

 

Джерело фото: tinigard.info, автор – Андрій Опір.

 

Велотури. Красиві панорами розкриваються не тільки з боку річки, але і з берегів Дністра. І у велотуристів є можливість насолодитися ними сповна. Тим більше, що за пару днів можна оглянути безліч визначних пам'яток цього регіону. Для велоподорожі може підійти дводенний тур з виїздом з міста Заліщики і до села Товсте.

 

Польоти на дельто- і парапланах. В селі Одаїв Івано-Франківської області є пара стартових майданчиків, звідки любителі парити в повітрі починають свій політ. З висоти розкриваються неймовірні панорами Дністровського каньйону та острова Інь-Янь.

 

Джерело фото: prival.in.ua.

 

Пішохідна прогулянка. Милування красою річки з висоти подарує масу задоволення. Можна спланувати самостійну пішу подорож з відвідуванням вподобаних пам'яток. А по дорозі обов'язково познайомитися з місцевими мешканцями: тут багато червонокнижних рослин і різноманітний тваринний світ. Трапляються козулі, борсуки, зайці, лисиці та інші мешканці.

 

Красоти каньйону: що зустрінеться в дорозі

 

Заліщики – одне з найкрасивіших місць каньйону. Фотографи так люблять тутешні пейзажі! Центр міста розташований на своєрідному півострові і з трьох боків омивається водами Дністра. Зручний оглядовий майданчик знаходиться на правому березі річки – півострів видно як на долоні! Заліщики колись були популярним курортом Австро-Угорської імперії. Варто оглянути місцеву архітектуру і зазирнути в ботанічний сад: там знайдете справжній баобаб і залізне дерево.

 

Джерело фото: panoramio.com.

 

Червона гора здобула таку назву завдяки свій породі. Її скелі дійсно мають особливий відтінок. З вершини гори розкривається прекрасний вид, а підйом не викликає особливих складнощів і триває близько 20 хвилин. До речі, це найбільш «гаряча» точка – за особливий клімат цей край прозвали дністровськими субтропіками.

 

Джерело фото: panoramio.com, автор – peter_hatman.

 

На високому березі річки Стрипа збереглися руїни Бучацького замку, а в самому Бучачі можна подивитися на цікаву міську ратушу в стилі бароко.

 

Джерело фото: artfoto-ukraine.com.ua.

 

Знаменитий Червоноградський замок виглядає дуже самотньо серед нерукотворної краси, що поступово стирає його вигляд. Руїни містичного замку і костелу можна розглянути з вершини урочища.

 

Джерело фото: kaleo.org.ua.

 

Гордість каньйону – Джуринський водоспад. Це найбільший рівнинний водоспад в Україні, він досягає висоти 16 метрів. Тільки подивіться, як він вирує! Навесні водоспад демонструє всю свою міць. Це дуже гарне, але, як правило, людне місце.

 

Джерело фото: rk-ukraina.com.

 

В Коропці знаходиться колишня літня резиденція прем'єр-міністра Австрії, яку звели в 19 столітті. І досі впадає в очі колишня велич цього палацу. На жаль, відвідування заборонене. Але можна ним помилуватися і погуляти в старовинному парку.

 

Джерело фото: endless-travel.com.

 

Неподалік від села Стінка розташований грот, який, за легендами, для своїх богослужінь використовували ченці-відлюдники. Це стародавній печерний монастир, який знаходиться в скелі!

 

Джерело фото: panoramio.com, dnister.

 

А одне з найбільш містичних і в той же час найбільш популярних місць у каньйоні – кришталевий водоспад Дівочі сльози, що в районі села Возилів. Чисті струмені, що потихеньку збігають по зарослих густими мохами скелях, являють собою унікальне видовище. А із зворотного боку водоспад схожий на пащу тварини. У глибині лісу можна знайти місцевий Стоунхендж: цілюще джерело і печерний монастир.

 

Джерело фото: galleryua.com

 

Тут все просякнуте історією: кожен камінь мовчазно оберігає свої таємниці. У селі Лука знайдете залишки фортеці, а навпроти нього – село Незвисько, в якому археологи знайшли багато артефактів часів Трипілля.

 

Джерело фото: panoramio.com, автор – Vart.

 

Руїни Раковецької фортеці. Побудована в 17 столітті, вона побачила безліч битв. Але все, що вціліло – це вежа і кілька підвалів.

 

Джерело фото: interestingukraine.kiev.ua.

 

Можна відвідати Монастир у Субічі і захопитися приголомшливими пейзажами. Побувати в цікавому селі Китай-город, назву якого вказано українською та китайською мовами. І здійснити екскурсію до затопленого каньйону річки Тернава – справжній фіорд в мініатюрі!

 

Джерело фото: hitouring.ru.

 

Так виглядає берег біля невеликого села Вістря: неймовірне видовище!

 

Джерело фото: panoramio.com, автор – Влад Гумелюк.

 

А це – старовинна дерев'яна церква Пресвятої Богородиці, яка з 19 століття збереглася в невеликому селі.

 

Джерело фото: panoramio.com, автор – Влад Гумелюк.

 

Русилівські водоспади сховалися в лісовому гаю. Якщо ви не полінуйтеся їх знайти, погляду постане чарівне видовище: близько 20 водоспадів різної висоти.

 

Джерело фото: artfoto-ukraine.com.ua.

 

Старовинний Хрещатицький чоловічий монастир, зведений у 17 столітті.

 

Джерело фото: chicherone.com.

 

Це – Жванецький замок, біля якого Богдан Хмельницький зазнав фіаско.

 

 

Знаменита на всю Україну Хотинська фортеця розкриється зовсім в іншому вигляді, якщо побачите її під час сплаву по річці. Її величний силует буде поступово збільшуватися, набуваючи грізного вигляду.

 

 

Легенди і звичаї краю

 

  • Перед селом Зозулинці розташований грот, у якому жив самітник. Кажуть, що наприкінці 19 століття тут було явлення Богоматері. Помітити вхід можна тільки по даху каплиці, яку тут облаштували. Поруч джерело з цілющою водою.
  • Біля села Устя сховалися невелика печера Легенда. Вважається, вона тягнеться під землею на багато кілометрів і в часи татарських нападів служила схованкою.
  • У селі Горошова дотепер шанують традиції і не забули, як прикрашати одяг бісером. Ще це «помідорна» столиця країни.
  • Місцеві екскурсоводи люблять показувати зруйнований міст: кажуть, що його під час зйомок підірвав відомий режисер Параджанов.

 

Як дістатися: оскільки каньйон «захопив» відразу 4 області: Івано-Франківську, Тернопільську, Чернівецьку, Хмельницьку і має велику протяжність, у туриста є вибір, звідки починати свій маршрут. Багато сплавів починаються від села Нижнєва, до якого добираються з Івано-Франківська. Інші туристи тримають свій шлях від Заліщиків Тернопільської області – там є залізничне сполучення. До речі, до села можна дістатися автобусом з Чернівців. Також можна почати свою подорож з боку Кам'янця-Подільського.

 

Де зупинитися: як правило, туристи – і ті, хто сплавляється річкою, і велосипедисти, і любителі піших прогулянок – ночують у наметах. Але тим, хто приїжджає лише на 1 ніч, пропонують провести її на турбазах. Наприклад, «Над Стрипою».

 

Джерело фото: fotocvetov.com.

 

Тури «під ключ»: замовити тур по Дністру з вітерцем на теплоході можна за цим посиланням, вартість оренди в день – 6–7 тис грн (10 осіб). Що стосується сплавів, то гіди пропонують як багатоденні, так і одноденні екскурсії (450–550 грн, можна підібрати собі вподобану ділянку каньйону). Найдешевша пропозиція, яка нам зустрілася – 1 тис. грн за 5 днів (з харчуванням). Також підібрати собі сплав по каньйону можете тут. Більше про велотури можна дізнатися, перейшовши за цим посиланням.

 

Що не забути взяти із собою

 

  • Турбуватися про питну воду не варто: схили каньйону багаті джерелами чистої води, що невпинно поповнюють Дністер.
  • Якщо ви зважилися на «дикий» відпочинок, варто подбати про тепло та їжу. Не забудьте взяти із собою спальник, каремат, посуд (кружку, миску, ложку, ніж), ліхтарик, зручне взуття і теплі речі.
  • Якщо збираєтеся сплавлятися, знадобиться відповідне взуття (тапочки для рафтингу, шльопанці на ременях), короткі шорти або штани.
  • Не забудьте, що і весняне сонце припікає: головний убір, окуляри, сонцезахисний крем не будуть зайвими. Варто прихопити купальник – стане у нагоді, якщо вода достатньо прогріється.
  • Візьміть дощовик – всяке трапляється.
  • Не забудьте про аптечку і засоби від комах.
  • І, звичайно ж, фотоапарат – обов'язково зафіксуйте яскраві моменти і поділіться з друзями!

 

До речі, до цього часу складають легенди про скарби, заховані в каньйоні. Хто знає, можливо, вам посміхнеться удача, і ви відшукайте старовинний скарб?

 

ua.igotoworld.com


14.03.2016 4388 0
Коментарі (0)

27.12.2024

У військовозобов'язаних перевіряють документи, вручають повістки, а також виявляють порушників військового обліку, які вчасно не оновили військові-облікові дані та перебувають у розшуку.

32708
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

1674
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2493
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

4154 6
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4471
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

4187

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

414

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

368

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

633

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

1261
29.12.2024

Новий рік — це не лише шампанське та олів’є. У різних куточках світу люди святкують по-різному, і їхні страви можуть стати чудовим натхненням для вашого святкового столу.  

576
26.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

19510
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

785
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

424
27.12.2024

Найбільша релігійна парафія села вирішила святкувати Різдво по-старому — 7 січня. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди.    

6938
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

420
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1470 1
27.12.2024

Івано-Франківський драмтеатр підготував для своїх глядачів чергову прем'єру 86 театрального сезону — рок-мюзикл "Наталка Полтавка", показ якого відбудеться вже 29 грудня на Головній сцені о 14:00 та 18:00.  

755
30.12.2024

Частка респондентів, які не погоджуються, що наступальна операція ЗСУ в Курській області посилила шанси України на переговорах, зростає з віком.  

370
26.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

571
21.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

783
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

806 1