Вертикальний виклик

Перша біблійна притча про колективне людське прагнення – притча про Вавілонську вежу. Вертикаль сприймається як виклик, як «стовп утвердження» і заявка певної позиції. Метафізичний тип мислення, який кристалізувався в межах авраамічної традиції, пов’язує цей виклик переважно з богоборством, намаганням тварного «урівнятися» з Творцем через саморобне повторення Його творіння. Світська (секулярна) свідомість бачить у таких проектах лише зриму демонстрацію досягень цивілізації. Кожному своє. Подейкують, що кожна система людської гордості має свою вежу. Матеріальну складову свого незримого захисника (егрегора). Здійснену, або спроектовану.

Деякі люди, схильні до метафізики, переконані, що Радянський Союз проїснував би кілька століть, а не 70 років, якби у тридцяті роки Сталіну таки вдалось би збудувати «Вавилонську вежу комунізму» -- спроектований Армандо Бразіні та Борисом Іофаном циклопічний Палац Рад зі статуєю Леніна на верхівці. Про необхідність такої споруди «в стилі ХХХL» проголосив у 1922 році Сергій Кіров. Хто зна, якби його не застрелили у тридцять четвертому, можливо півкілометрова «супервисотка» стояла б тепер там, де Лужков з Церетелі збудували копію храма Христа Спасителя? Тоді б теперішня Держдума Російської Федерації, можливо, збиралася б залі, змонтованому в циклопічній «ленінській голові».

Де знаходиться таємне джерело цієї утопічної спокуси – будування веж? Чому люди схильні ламати візуальний спокій горизонталей у ландшафтах свого мешкання? Ламати лише заради марнотного бажання наблизитися до неба на кількасот метрів. Напевне, це прагнення споріднене з прагненням містиків усамітнюватися на вершинах гір, де «земні сили» максимально послаблені та відсторонені. Де віковічна охоронна «енергія грунту» відступає перед грізними енергіями космосу. Перелякані рільники припадають до матінки-землі з її віковічною плодючою силою. Іншого обличчя егрегора вони просто не знають. Метафізик, навпаки, сміливо й жертовно сходить на найвищу гору -- на останнє вістря земного тіла, щоби зустрітися там з найгострішою свіжістю буття – свіжістю присутності Вищих Сил. У вертикалі кожної дзвіниці повторюється це «вертикальне прагнення».

Є давня єгипетська фреска – часів фараонів Середнього Царства – на якій зображено бога землі Хнума і богиню неба Нут. Червоний Хнум лежить обличчям до неба з величезним еректованим прутнем, готовим до запліднення синьої Нут. Це ще одна сторона «символіки веж»: кожна така споруда підсвідомо (а іноді й знаково) сприймається як пристрій для гвалтування неба. Звідси глибинна символіка акту 11 вересня, зрозуміла традиціоналістам – символіка кастрування Західної цивілізації, що насмілилася поставити людину вище за Божу волю.

Деякі культурологи вперто нагадують про існування такого собі «закляття рівнинних народів» - націй, що мешкають на великих рівнинах. Ці «горизонтальні народи», рільницькі за переважаючим способом первинного господарювання, за їхніми уявленнями, постійно страждають від своєрідної «вертикальної недостатності».

Тисячоліття тому, шукаючи нові рівнини для землеробства, вони переходили через гори. Через високі хребти, населені не чисельними, але войовничими племенами. Ці гори лякали їх вітрами і сніжними буранами, підступними стежками, безоднями і льодовиками. Войовничі племена стріляли їм у спину короткими важкими стрілами і кидали на їхні голови смертоносні брили. Перейшовши гори, рільники приносили вдячні жертви богам і намагались забути відчуття віковічного холодного слизу на стрімких стінах ущелин.

Проте в легендах і родовій пам’яті мандруючих племен назавжди закарбувалася незбагненна велич вертикально піднятої земної поверхні. Велич гордих і непорушних «божих стовпів», піднесених під самі хмари і вище за них. Сумна ж неозорість пласкої землі викликає в осідлих нащадків тих мандрівників таємний невроз. Нервову напругу, яку рівнинні народи ніколи не визнають за щось суттєве і достойне згадки. Нічні марення, про які мовчать під час розмов і пиятик.

«Горизонтальні нації» марять вертикалями, вирощують біля садиб тополі, спиваються і будують вежі. Так народилися готика і шатрова архітектура. Зрештою, десь в глибинах нашої свідомості живе знання про цей вибір: або ти будуєш свою (варіанти: колектовну, імперську) вежу, або шукаєш «вертикальні енергії» на дні пляшки чи в колбі кальяну. Ці приховані комплекси використовують політтехнологи, радячи політикам підніматися на говерли та будувати монументальні колонни.

Проте, як відомо, усяка велич стомлює. І життя на верхніх поверхах буття мало сумісне зі звичайною людською психікою. Залишаючи гори і вежі, пересічні люди повертаються у свій горизонтальний світ з профанічним полегшенням. Адже, якщо вірити дарвіністам, ми є біологічними нащадками пухнастих рівнинних мавп, а не рогатих гірських цапів.


15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5198 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7956 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20291 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1910

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2389
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

473
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

974
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1212 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6097 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23388 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

290
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

986 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1167 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

495