Вертикальний виклик

Перша біблійна притча про колективне людське прагнення – притча про Вавілонську вежу. Вертикаль сприймається як виклик, як «стовп утвердження» і заявка певної позиції. Метафізичний тип мислення, який кристалізувався в межах авраамічної традиції, пов’язує цей виклик переважно з богоборством, намаганням тварного «урівнятися» з Творцем через саморобне повторення Його творіння. Світська (секулярна) свідомість бачить у таких проектах лише зриму демонстрацію досягень цивілізації. Кожному своє. Подейкують, що кожна система людської гордості має свою вежу. Матеріальну складову свого незримого захисника (егрегора). Здійснену, або спроектовану.

Деякі люди, схильні до метафізики, переконані, що Радянський Союз проїснував би кілька століть, а не 70 років, якби у тридцяті роки Сталіну таки вдалось би збудувати «Вавилонську вежу комунізму» -- спроектований Армандо Бразіні та Борисом Іофаном циклопічний Палац Рад зі статуєю Леніна на верхівці. Про необхідність такої споруди «в стилі ХХХL» проголосив у 1922 році Сергій Кіров. Хто зна, якби його не застрелили у тридцять четвертому, можливо півкілометрова «супервисотка» стояла б тепер там, де Лужков з Церетелі збудували копію храма Христа Спасителя? Тоді б теперішня Держдума Російської Федерації, можливо, збиралася б залі, змонтованому в циклопічній «ленінській голові».

Де знаходиться таємне джерело цієї утопічної спокуси – будування веж? Чому люди схильні ламати візуальний спокій горизонталей у ландшафтах свого мешкання? Ламати лише заради марнотного бажання наблизитися до неба на кількасот метрів. Напевне, це прагнення споріднене з прагненням містиків усамітнюватися на вершинах гір, де «земні сили» максимально послаблені та відсторонені. Де віковічна охоронна «енергія грунту» відступає перед грізними енергіями космосу. Перелякані рільники припадають до матінки-землі з її віковічною плодючою силою. Іншого обличчя егрегора вони просто не знають. Метафізик, навпаки, сміливо й жертовно сходить на найвищу гору -- на останнє вістря земного тіла, щоби зустрітися там з найгострішою свіжістю буття – свіжістю присутності Вищих Сил. У вертикалі кожної дзвіниці повторюється це «вертикальне прагнення».

Є давня єгипетська фреска – часів фараонів Середнього Царства – на якій зображено бога землі Хнума і богиню неба Нут. Червоний Хнум лежить обличчям до неба з величезним еректованим прутнем, готовим до запліднення синьої Нут. Це ще одна сторона «символіки веж»: кожна така споруда підсвідомо (а іноді й знаково) сприймається як пристрій для гвалтування неба. Звідси глибинна символіка акту 11 вересня, зрозуміла традиціоналістам – символіка кастрування Західної цивілізації, що насмілилася поставити людину вище за Божу волю.

Деякі культурологи вперто нагадують про існування такого собі «закляття рівнинних народів» - націй, що мешкають на великих рівнинах. Ці «горизонтальні народи», рільницькі за переважаючим способом первинного господарювання, за їхніми уявленнями, постійно страждають від своєрідної «вертикальної недостатності».

Тисячоліття тому, шукаючи нові рівнини для землеробства, вони переходили через гори. Через високі хребти, населені не чисельними, але войовничими племенами. Ці гори лякали їх вітрами і сніжними буранами, підступними стежками, безоднями і льодовиками. Войовничі племена стріляли їм у спину короткими важкими стрілами і кидали на їхні голови смертоносні брили. Перейшовши гори, рільники приносили вдячні жертви богам і намагались забути відчуття віковічного холодного слизу на стрімких стінах ущелин.

Проте в легендах і родовій пам’яті мандруючих племен назавжди закарбувалася незбагненна велич вертикально піднятої земної поверхні. Велич гордих і непорушних «божих стовпів», піднесених під самі хмари і вище за них. Сумна ж неозорість пласкої землі викликає в осідлих нащадків тих мандрівників таємний невроз. Нервову напругу, яку рівнинні народи ніколи не визнають за щось суттєве і достойне згадки. Нічні марення, про які мовчать під час розмов і пиятик.

«Горизонтальні нації» марять вертикалями, вирощують біля садиб тополі, спиваються і будують вежі. Так народилися готика і шатрова архітектура. Зрештою, десь в глибинах нашої свідомості живе знання про цей вибір: або ти будуєш свою (варіанти: колектовну, імперську) вежу, або шукаєш «вертикальні енергії» на дні пляшки чи в колбі кальяну. Ці приховані комплекси використовують політтехнологи, радячи політикам підніматися на говерли та будувати монументальні колонни.

Проте, як відомо, усяка велич стомлює. І життя на верхніх поверхах буття мало сумісне зі звичайною людською психікою. Залишаючи гори і вежі, пересічні люди повертаються у свій горизонтальний світ з профанічним полегшенням. Адже, якщо вірити дарвіністам, ми є біологічними нащадками пухнастих рівнинних мавп, а не рогатих гірських цапів.


17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3374
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11835 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2220
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2103
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3068
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

5070

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

816

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1354

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1879

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1597
24.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

115
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1983
24.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

135
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9054
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

892
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

975
21.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20765
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

114
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

627
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

910 4
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

985 1