Верховинщина тоне у смітті (фото)

 

/data/blog/108693/4d922ed32fdaf07640909b0bb2d4990d.jpg

 

Верховина – Гори сміття у Карпатах небезпечні для здоров’я як горян, так і туристів.

 

У цьому пересвідчилось Радіо Свобода.

 

Карпати манять людей цілющим повітрям і гірськими ріками, але чи такі вже вони цілющі і безпечні для здоров’я у Верховинському районі, що на Івано-Франківщині? Тут за більш як два десятиліття серед краси гір і Чорного Черемоша утворилось неконтрольоване сміттєзвалище, яке отруює землю, повітря, воду, відтак – шкодить людям.

 

Верховина межує з мальовничим селом Криворівня, яким зачаровувались українські письменники та етнографи, де планувалось створити музей під відкритим небом. Це – справжня карпатська туристична перлина.

 

Угору від музею Михайла Грушевського починається село Бережниця, що входить до Криворівнянської сільради. Ще дорогою попід парканами людських осель побачила кілька місць, де просто валялись купи сміття. Раптом шлагбаум і внизу урочища Устя-2, на березі гірського потоку Бережниця, що впадає у Чорний Черемош (з Білим Черемошем дає початок річки Черемош, басейн Дунаю) – величезне сміттєзвалище на площі 0,8 гектара.

 

Тут ще з радянських часів утворилось стихійне сміттєзвалище, а у 1997 році депутати Верховинської райради ухвалили рішення про створення тимчасового сміттєзвалища, і сюди з Верховини везуть усе сміття. За день нарахувала близько десяти машин. На сміттєзвалищі зберігається понад 3 тисячі тон твердих побутових відходів, які ніхто не сортує.


 
Селяни вдавались до радикальних кроків

Селяни майже десять років воюють з владою, вимагаючи закрити сміттєзвалище: перекривали дорогу до смітника, писали листи керівникам всіх рівнів, зокрема, і президентам Вікторові Ющенку і Вікторові Януковичу. Після обіцянки Віктора Ющенка закрити сміттєзвалище якийсь час сміття сюди не везли, розповіли мешканці Бережниці.

– Може, два місяці ніхто не вивозив. Сім і десять машин на день може бути з Верховини.

–У мене двоє дітей. Старшій шість років. Мою дитину постійно обсипає, тут палять те сміття, воно розлітається, ми цим дихаємо і п’ємо воду. Тут і кози, і свині, і пси, і мертві коти. Раніше везли туалетні відходи, тепер вже заборонили.

– До президента писали. Коли відкривали смітник, то договір склали з лісництвом, бо то його землі, то сказали, до 2017 року тут буде. Бо це близько до району, бензину не потрібно багато. Люди везуть ночами і попри дорогу викидають сміття.

– Я тут з молодих років живу. Такий тут сморід, туди корови заходять. Нічого не можемо зробити, щоб зупинити. Просто бусиками везуть, бо тут шлагбаум, і кидають нам сміття попід хати.

– А вода зелена коло того смітника.

 

Дощ змиває смітник, і всі отруйні речовини потрапляють у Чорний Черемош. А через гниття сміття утворюється ще й дуже шкідливий газ, який, як кажуть, радіоактивний, і ним дихають люди. Всі отруйні речовини потрапляють у ґрунт, а відтак і у криниці. У смітнику – розплідник мишей і змій. Санепідемслужба досить формально робить проби води і землі лише тоді, коли люди бунтують, кажуть місцеві жителі.

 

Чиновники Івано-Франківщини розводять руками

Голова Верховинської районної адміністрації Василь Гондурак каже, що у 2017 році небезпечний смітник закриють, але сам не впевнений у своїх словах.

«Покажіть мені краще сміттєзвалище в інших районах. У районі жодної території немає, ми б заплатили будь-які гроші, лише б нам виділили земельну ділянку під сміттєзвалище, все приватизовано, роздано. Не я той смітник зробив. Ми мусимо використовувати те, що є, комбінат-комунальне підприємство вже має документацію на цей смітник, щоб зробити рекультивацію, потрібно півтора мільйона гривень. Ми виділяємо кошти на підтримку сміттєзвалища», – каже посадовець.

Однак жодної роботи комунального підприємства щодо впорядкування сміттєзвалища я не бачила. До слова, нижче від нього закопане попереднє, яке теж отруює землю і гірські води. Але щоб у Верховинському районі закрили сміттєзвалище, потрібно збудувати сміттєпереробний завод біля Коломиї. Втім, на сьогодні навіть не зроблено проектно-технічну документацію.

Чиновник департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської облдержадміністрації Олександр Дерев’янко пообіцяв, що до кінця року проект зроблять.

Водночас він не пояснив ситуацію щодо сміттєзвалища поблизу Криворівні: мовляв, не знає. Хоча саме департамент ЖКГ розробив кілька років тому «Концепцію поводження з твердими побутовими відходами», яка до 2020 року передбачає стовідсоткову переробку зібраного сміття, але цей документ, як кажуть, написаний задля звіту.

 

Держава виділяє гроші на екологію у Карпатах?

Депутат Івано-Франківської облради Андрій Троценко розповів Радіо Свобода, що на вирішення екологічних проблем протягом трьох останніх років держава виділила області майже 300 мільйонів гривень.

«Проблема в тому, що у нас в області немає жодного сміттєпереробного заводу, і ми хочемо у п’яти районах побудувати такі заводи», пояснив депутат.

Але і це наразі – віртуальні плани, бо ніхто з мешканців районів не погоджується на будівництво сміттєпереробних заводів.

Сміттєзвалище у Бережниці – це лише одна з ілюстрацій загальної картини засміченості Івано-Франківщини, влада якої пріоритетом розвитку регіону визначила туризм, і саме на туризмі у Карпатах люди заробляють гроші. На кожному вільному клаптику землі виростають нові будинки для туристів, натомість ставлення до природи – дикунське, за що, кажуть літні гуцули, природа мстить повенями.

Як кажуть місцеві мешканці, Івано-Франківська влада, поки пише проекти і освоює державні гроші, мала б просто встановити таблички у горах і біля річок: «Увага! Небезпечно для здоров’я, отруйні відходи». Це, принаймні, було б чесно.


10.06.2016 595 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

460
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1867
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3348
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1211
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1231
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1291 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

906

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

347

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1021

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

396
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2556
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1288
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1395
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

597
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15246
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7539
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

393
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

975 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

531
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

434
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

520