Вчені заявляють, що знайшли "ген еволюції"

Науковці з Японії й Німеччини виявили специфічний ген - ARHGAP11B, який зустрічається лише у людини, та імовірно є причиною збільшення неокортексу, так званої, “нової кори”, відповідальної за усвідомлене мислення та мову.

Про результати дослідження повідомляє Укрінформ з посиланням на портал Eurek Alert.

“Дослідники з Інституту молекулярної клітинної біології та генетики ім. Макса Планка (MPI-CBG) в Дрездені разом з колегами з Центрального інституту експериментальних тварин (CIEA) в Кавасакі і Університету Кейо в Токіо показали, що специфічний для людини ген викликає збільшення неокортексу у звичайної ігрунки, мавпи Нового Світу. Тобто, ген ARHGAP11B міг викликати розширення неокортексу під час еволюції людини», - йдеться в повідомленні.

В ході експерименту вчені за допомогою спеціального ретровірусу “підсадили” ARHGAP11B в запліднені яйцеклітини звичайних ігрунок (Callithrix jacchus). Потім ембріони пересадили самкам мавпи, а на 101 день вагітності зробили кесарів розтин та оцінили розмір мозку ембріонів.

Виявилося, що у тварин подвоїлася товщина кори мозку, а також значно збільшилася кількість стовбурових і зародкових клітин, з яких утворюються ті шари мозку, що найбільше відрізняються у людини та інших приматів.

Також дослідження показало, що доданий ген, крім збільшення розміру та кількості складок в неокортексі, контролює продукування певних нейронів, які мають важливе значення для обробки інформації.

Віланд Хаттнер, який керував дослідженням, додає: “Ми обмежували наші аналізи тільки зародками мавпи, тому що припускали, що “підсадка” цього специфічного для людини гену впливатиме на розвиток неокортексу у мавп”. Іншими словами, мавпи із збільшеною корою мозку так і не народилися через “можливі непередбачувані наслідки”.

За словами авторів роботи, ці результати дозволяють припустити, що специфічний для людини ген ARHGAP11B міг викликати розширення неокортексу в ході еволюції людини.

Розширення людського мозку в процесі еволюції, особливо неокортексу, пов’язане з нашими когнітивними здібностями, такими як мислення і мовлення. Ген ARHGAP11B, який є тільки у людей, запускає розвиток стовбурових клітин мозку з утворенням більшої кількості клітин, що є необхідною умовою для більшого мозку.

Нова кора (неокортекс) - нові області кори головного мозку, які у нижчих ссавців лише намічені, а у людини складають основну частину кори. Нова кора розташовується у верхньому шарі півкуль мозку, має товщину 2-4 міліметри і відповідає за вищі нервові функції - сенсорне сприйняття, виконання моторних команд, усвідомлене мислення і мову. Неокортекс відіграє важливу роль в процесах сну, пам'яті і навчання.


27.06.2020 5283
Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

525
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1111
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2358
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1287
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1869 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2878

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

619

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

693

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1616

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1598
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

413
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18321
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1286
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3619
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

999
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10743
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6544
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

1154
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

415
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

648
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3268
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

967