Василь Сташук: На Прикарпатті буде система управління водними ресурсами

 

Про це у своєму інтерв`ю РБК-Україна розповів голова Державного агентства водних ресурсів України Василь Сташук.

 

РБК-Україна: Як обстоять справи з гірлом Дунаю, яке вже десять років намагаються вичистити?

Василь Сташук: Ми звертали увагу більше не на те, щоб його чистити, а щоб укріпляти лівий берег - там 295 км нашого берега, закріпленого ще 50 років тому. Є порушення цього берегу. Ми звернулися до уряду минулого року, нам виділили кошти, ми розробили проектно-кошторисну документацію на виконання реконструкції берегоукріплення від Рені до Вілково. Цю роботу ми вже виконали на порядка 70 млн грн. У цілому ж проект коштує близько 250 млн грн.

За ці 70 млн ми відремонтували всі гідротехнічні споруди, які є спорудами для регулювання рівня води у придунайських озерах. Коли високий рівень у Дунаї, ми воду подаємо в наші озера і прикриваємо, коли в Дунаї рівень низький - маємо ресурс придунайських озер. Цього року нам вдалося гарно цю роботу провести, і ми маємо 100% наповненість придунайських водосховищ - якраз завдяки тому, що ми відремонтували випускні і водовпускні гідротехнічні споруди з Дунаю.

Разом з тим, ми реконструювали порядка 20 км укріплюваних дамб, які були найбільш пошкоджені за 50 років експлуатації. Вже зберегли від підтоплення порядка 18 населених пунктів у зоні впливу Дунаї. В цьому році знову відповідні кошти виділено з бюджетного фінансування, і ми продовжуємо виконувати ці роботи.

РБК-Україна: Які ще роботи будуть виконуватися на Дунаї?

Василь Сташук: Ми хочемо завершити дві споруди - будемо ремонтувати їх і продовжимо закріплювати береги, реконструювати гідротехнічні споруди, розміщені на Дунаї.

Знову-таки в нас велике таке бажання зробити автоматизовану систему управління придунайськими озерами, тому що за Радянського Союзу туди не дійшли водоводи та інші крупні водогосподарські системи. Прийде найближча перспектива і ми будемо цю роботу виконувати в цьому регіоні.

РБК-Україна: Скільки може коштувати автоматизація цього процесу?

Василь Сташук: В нас є техніко-економічне обґрунтування. Це невеликі кошти, порядка 30-35 млн грн.

РБК-Україна: Плануєте проводити цю роботу тільки власними силами?

Василь Сташук: В нас є науково-дослідні інститути, проектно-вишукувальні інститути, які спроможні робити ці роботи. Ми також проводимо надзвичайну роботу щодо технічних проектів з іншими державами. Зокрема, в Закарпатті ми встановили надсучаснішу автоматизовану систему управління паводковими стоками, якої немає в країнах СНД. Встановлено 53 автоматизовані гідрометричні станції, які в автоматичному режимі, в інтервалі п'ять хвилин передають всю гідрологічну ситуацію на річках Закарпаття. А їх більше 12 тис. річок, потічків, малих та великих.

РБК-Україна: Цей проект робили спільно з Угорщиною?

Василь Сташук: За їх технічної допомоги. На території Угорщини 50 таких автоматизованих станцій, вони працюють в модульному зв'язку. Ми знаємо, яка ситуація в Угорщині, Угорщина знає, яка ситуація у нас на річках.

Чому ми це зробили? Тому що свою воду з України ми подаємо на територію Угорщини, Угорщина добавляє свою воду і подає на територію України. Тоді Україна добавляє свою воду і ми подаємо на територію Словаччини. Так географічно розміщена Україна.
Цей проект було здійснено в рамках Тисальського проекту. І ми дуже вдячні угорській стороні за таку роботу. Вважаю, що є велика перспектива для побудови такої системи на території Словаччини. Після паводку 2008 р. ми її переносимо на територію Прикарпаття - Львівську, Івано-Франківську та Чернівецьку області.

До речі, в Чернівецькій області разом з румунською стороною, ми вже встановили три такі гідрометричні станції. Потрібно встановити 16 таких станцій, щоб мати більш точнішу інформацію. Ця інформація буде слугувати як нам, так і Румунії, бо ми знаходимося вище по Пруту і Черемошу.

РБК-Україна: Яке потрібне фінансування на 16 станцій?

Василь Сташук: Близько 20 млн грн. Недешево, але ніде в країнах СНД такої системи немає.

Мені довелося виступати в Ташкенті на міжнародній конференції - і це була новинка для Середньої Азії. Там також є проблеми з регулюванням. На мій погляд, якщо б вони перенесли нашу систему управління водними ресурсами, то позбулися б багатьох проблем.


03.09.2011 2367 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10831 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1323
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

677
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5819
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1587
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1443

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

518

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1331

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1159

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1060
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

408
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

501
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1440
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

482
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

749
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5794
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

522
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

374
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

693 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1139
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

996