Василь Плавюк: Потрібно якнайшвидше призупинити витік грунтових вод з Домбровського кар'єру

 

/data/blog/38195/3e7a79291773ac342a324291c4f6332b.jpg

 

Причиною термінового засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації, яке провів сьогодні перший заступник голови ОДА Василь Плавюк, стали «тривожні дані» моніторингу Академії гірничих наук України, відділення гірничо-хімічної сировини, щодо стану бортів Домбровського соляного кар'єру в Калуші та гідрохімічного складу вод у його затопленій частині.



Виявлено відкритий карстовий канал діаметром майже півметра, з якого, як зазначено в Інформаційному листі в Івано-Франківську ОДА, «витікає скаламучений низькомінералізований потік грунтових вод, від 860 до 1300 куб. м за добу».


На комісії наголошувалося: у зв'язку з активізацією проникнення вод з північного борта необхідно якнайшвидше розпочати роботи зі створення надійного захисту від проникнення вод до кар'єру і припинення розвантаження мінералізованих вод за межі відвалів розкривних споруд.



Як поінформував перший заступник голови ОДА Василь Плавюк, учора з цього приводу відбулося позачергове засідання Калуської міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. У протоколі йдеться: «Динаміка водопритоку через карстово-суфозійний канал в північному борті колишньої дренажної траншеї на Домбровському кар'єрі збільшилася. Це пов'язано як із зростанням кількості опадів, так і з розширенням підземного каналу розвантаження вод із водоносного горизонту та тривалим винесенням глинистого наповнювача з товщі гравійно-галькових відкладів. Проникнення грунтових вод відбувається по всьому периметру кар'єрного поля. Формування карсту з утворенням провальних воронок триває і на протилежному до північного – південному борті кар'єру, а також в східному, навпроти внутрікар'єрного відвалу, де розвантажуються води із затопленої частини дренажної траншеї. Всі ці явища призводять до руйнування гірничого масиву і до подальшого погіршення техногенно-екологічної ситуації».



Калуська міська «надзвичайна комісія» вирішила: вважати ситуацію, що склалася на північному борті Домбровського кар'єру, «як надзвичайну регіонального чи державного рівня».

 

Учасниками засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій були також представники галузевої науки та однієї із галузевих підрядних організацій, яка готова взятися спершу за проведення геофізики, а відтак – за виконання робіт з буріння 7-9 скважин, які, за їхньою технологією, будуть заповнені сейсмічно стійким об'ємним розчином, що створить захисну стіну, яка і має зупинити витік розсолів. Роботи проводитимуться під контролем ДП “Науково-дослідний інститут галургії” (м. Калуш) та та Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу.


Перший заступник голови ОДА - голова обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Василь Плавюк наголосив: «Потрібно якнайшвидше приступити до виконання робіт із призупинення витоку розсолів з Домбровського кар'єру і діяти відповідно до програми його консервації. Екологічна безпека – понад усе».

 

За його словами, за рекомендаціями виїзного засідання Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики Рада Національної Безпеки розгляне ситуацію по Калушу на своєму засіданні у серпні, «оскільки мова йде про виконання указу президента України про оголошення територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району зоною надзвичайної екологічної ситуації».



Обласна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій погодилась з рішенням Калуської міської, класифікувавши ситуацію з витоками, що склалася останнім часом на Домбровському кар'єрі, як надзвичайну - державного рівня.



До Кабінету Міністрів України Івано-Франківська ОДА скерує відповідні матеріали - звернення щодо виділення коштів з резервного фонду державного бюджету на ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації на Домбровському кар'єрі. Тим часом кошти на проведення повторного моніторингу – геофізичних досліджень винайдуть в обласному бюджеті, розраховуючи на розуміння проблеми з боку профільних постійних комісій обласної ради.



Декілька років тому подібний потужний потік вод спостерігався в декілької десятках метрів на Домбровському кар'єрі, західніше теперішнього. Було зафіксовано інтенсивний приток води. Тоді також пропонувалося виконати гідрогеологічні та геофізичні дослідження цієї ділянки та розбити заходи для запобігання подальшій активізації негативних процесів. Однак, через відсутність фінансування ці пропозиції не були реалізовані.

 

Шокуючі кадри з Калуша. Домбровський кар'єр затоплює (відео)


18.07.2013 581 2
Коментарі (2)

Місцевий 2013.07.18, 16:49
Читаєм уважно Указ Президента України від 10 лютого 2010 року №145 "Про оголошення територій міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації" 1. Оголосити з дня набрання чинності цим Указом на строк 90 днів місцевість на територіях міста Калуш та сіл Кропивник і Сівка - Калуська Калуського району Івано-Франківської області зоною надзвичайної екологічної ситуації. 2. Кабінету Міністрів України: - виділити у тижневий строк додаткові кошти місцевим бюджетам міста Калуш та Калуського району Івано-Франківської області, інші матеріальні ресурси для нормалізації екологічного стану в зоні надзвичайної екологічної ситуації. То ще що потрібно, КМУ не виконує Указ Президента. Населення мало уже забути це лихо, а ми задоволення розтягуємо на роки.
1 2013.07.18, 22:19
Та забийте на той кар"єр. Почнуть скоро добувати сланцевий газ - вся область стане кар"єром - ситуація вирівняється автоматично!
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

765
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

386
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14141 16
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1621
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

906
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6240

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

675

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1501

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1308

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1193
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

553
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

691
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1616
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

633
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

922
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5962
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13803
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

295
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

590
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

523
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

837 2