Василь Плавюк: Коли йдеться про спорудження малих ГЕС, висновок - за наукою

 

/data/blog/38126/f57eb7213f154ec4edae8e054a6b243b.jpg
У засіданні Координаційної ради з питань будівництва двох малих ГЕС в с. Голошина Верховинського району, яке провів перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк, взяла участь голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко з м. Києва.

Доповідав заступник начальника департаменту промисловості та інфраструктури ОДА Вадим Козленко. За його словами, у 2009 році підприємець В. Миронюк виступив замовником проекту з будівництва каскаду з 4-ох міні ГЕС на ріці Білий Черемош в с. Голошина (з них 3 – дериваційні, 1 - руслова). На підставі розробленої документації 16 серпня 2010 року В. Миронюк в установленому порядку уклав договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,29 га з Голошинською сільською радою.

 

В кінці 2010 року В. Миронюк та ТОВ «Гідропауер» досягли згоди, що товариство будує 2 гідроелектростанції з каскаду. З цією метою 15 жовтня 2010 року було укладено договір суборенди і ділянку площею 0,63 га передано ТОВ «Гідропауер», яким підготовлено пропозиції та документи для будівництва наступних ГЕС.

 

Голошинська ГЕС № 1 ТОВ «Гідропауер» - станція руслового типу, потужністю 480 кВт. До складу споруд входять: водозливна гребля, затворна секція, рибохід, будівля ГЕС. 


На вимогу Координаційної ради інвестором зроблено науково-екологічну експертну оцінку (розроблена ІФНТУНГ). Висновок: запропонована діяльність не матиме регіонального довготривалого впливу на стан природної екосистеми. Локальний негативний вплив на гідроекосистему річки Білий Черемош встановлено як допустимий. Соціальний пакет підтримано на громадських слуханнях 25 грудня 2012 року: укладено угоду про соціальне партнерство між ТОВ «Гідропауер» та ФОП Миронюком з однієї сторони та Голошинською сільською радою з другої. Основні зобов’язання інвесторів: побудувати за власні кошти берегоукріплення в місцях водозабору/скиду води та районі «Воротці», виділяти кошти на підтримання дороги, організувати освітлення в прилеглій території, залучати мешканців до будівельних робіт; рішення Голошинської сільської ради від 25.10.2009 про затвердження матеріалів служб про погодження місцерозташування земельної ділянки В. Миронюку для будівництва та обслуговування малої ГЕС (1,3 га). Дозвільні документи: позитивний висновок комплексної державної експертизи від 21.07.2011 № 09-00348-11; дозвіл на виконання будівельних робіт від 01.08.2011.

 

Основні зауваження стосуються неузгодженості документації: містобудівне обґрунтування розроблено на каскад міні ГЕС – 5 станцій загальною потужністю 5,4 МВт, а не на конкретну станцію.

 

Аналогічно проект землеустрою розроблено на загальну ділянку площею 1,3 га.

 

Відповідно і у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 16.03.2010 № 85-10, проведеної Держкомземом України, йдеться про ділянку 1,3 га для будівництва В. Миронюком малої гідроелектростанції. Тобто, експертизи землевпорядної документації конкретної ГЕС ТОВ «Гідропауер» немає.

 

Голошинська ГЕС № 2 ТОВ «Гідропауер» - станція дериваційного (тунельного) типу, потужністю 990 кВт. До складу споруд входять: водоприймач (затворна секція, рибохід, відстійник), напірний тунель, водопропускні лотки під дорогою, будівля ГЕС. 


Також зроблено науково-екологічну експертну оцінку (розроблена ІФНТУНГ). Висновок – запропонована діяльність не матиме регіонального довготривалого впливу на стан природної екосистеми. Локальний негативний вплив на гідроекосистему річки Білий Черемош встановлено як допустимий. Соціальний пакет також підтримано на громадських слуханнях 25.12.2012 року: укладено угоду про соціальне партнерство між ТОВ «Гідропауер» та ФОП Миронюком з однієї сторони та Голошинською сільською радою з другої. Основні зобов’язання інвесторів: побудувати за власні кошти берегоукріплення в місцях водозабору/скиду води та районі «Воротці», виділяти кошти на підтримання дороги, організувати освітлення в прилеглій території, залучати мешканців до будівельних робіт; рішення Голошинської сільської ради від 25.10.2009 про затвердження матеріалів служб про погодження місцерозташування земельної ділянки В. Миронюку для будівництва та обслуговування малої ГЕС (1,3 га). Дозвільні документи: експертний звіт щодо розгляду проектної документації (позитивний) від 19.08.2011 № 09-00407-11; дозвіл на виконання будівельних робіт від 28.10.2011.

 

Основні зауваження: неузгодженість документації - містобудівне обґрунтування розроблено на каскад міні ГЕС – 5 станцій загальною потужністю 5,4 МВт, а не на конкретну станцію.

 

Проект землеустрою розроблено на загальну ділянку площею 1,3 га.

 

У висновку державної експертизи землевпорядної документації від 16.03.2010 № 85-10, проведеної Держкомземом України, йдеться про ділянку 1,3 га для будівництва В. Миронюком малої гідроелектростанції. Тобто, експертизи землевпорядної документації конкретної ГЕС ТОВ «Гідропауер» немає.

 

В обговоренні «малогесівської» теми засідання Координаційної ради виступили: представник науки професор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Людмила Архіпова, директор департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністраціїМихайло Бойко, депутат обласної ради перший заступник начальника Державного управління охорони природи ОДА Василь Головчак, Голошинський сільський голова Олексій Федорчак, заступник голови Верховинської РДА Юрій Середжук.

 

Виступаючі наголошували на необхідності проведення інвестором берегоукріплень там, де будуватимуться малі ГЕС, і на доопрацюванні технічної документації, по кожній ГЕС окремо.

 

Перший заступник голови облдержадміністрації наголосив: «Висновок - за наукою, а місцева громада має бути відповідальною у своїх рішеннях». Василь Плавюк націлював членів Координаційної ради «врахувати усі плюси і мінуси спорудження малих ГЕС на Білому Черемоші, у с. Голошина, з урахуванням мінусів Дземброні, де пішло відхилення від проекту».

 

У свою чергу Тетяна Тимочко, очільниця Всеукраїнської екологічної ліги, висловила застереження: екологи не схвалюють спорудження малих ГЕС саме у верхів’ях гірських річок, називаючи їх «екологічно вразливими».

 

За її словами, при спорудженні малих ГЕС на гірських річках необхідно врахувати і думку сейсмологів, з тим, аби не нашкодити Карпатському регіону, який є складовою Єврорегіону Карпати.

 

Після тривалого обговорення Координаційна рада вирішила: протягом п’яти днів узагальнити усі висловлені зауваження і передати їх інвестору. Наступне засідання цієї Координаційної ради відбудеться у серпні.


17.07.2013 498 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

493
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

1839
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33297
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2198
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2932
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

4951 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

308

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1068

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

681

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

904
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

165
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

488
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

566 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1020
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

880
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

977
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

745
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30122 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

724
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3719
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

401
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

443