Василь Плавюк: Коли йдеться про спорудження малих ГЕС, висновок - за наукою

 

/data/blog/38126/f57eb7213f154ec4edae8e054a6b243b.jpg
У засіданні Координаційної ради з питань будівництва двох малих ГЕС в с. Голошина Верховинського району, яке провів перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк, взяла участь голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко з м. Києва.

Доповідав заступник начальника департаменту промисловості та інфраструктури ОДА Вадим Козленко. За його словами, у 2009 році підприємець В. Миронюк виступив замовником проекту з будівництва каскаду з 4-ох міні ГЕС на ріці Білий Черемош в с. Голошина (з них 3 – дериваційні, 1 - руслова). На підставі розробленої документації 16 серпня 2010 року В. Миронюк в установленому порядку уклав договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,29 га з Голошинською сільською радою.

 

В кінці 2010 року В. Миронюк та ТОВ «Гідропауер» досягли згоди, що товариство будує 2 гідроелектростанції з каскаду. З цією метою 15 жовтня 2010 року було укладено договір суборенди і ділянку площею 0,63 га передано ТОВ «Гідропауер», яким підготовлено пропозиції та документи для будівництва наступних ГЕС.

 

Голошинська ГЕС № 1 ТОВ «Гідропауер» - станція руслового типу, потужністю 480 кВт. До складу споруд входять: водозливна гребля, затворна секція, рибохід, будівля ГЕС. 


На вимогу Координаційної ради інвестором зроблено науково-екологічну експертну оцінку (розроблена ІФНТУНГ). Висновок: запропонована діяльність не матиме регіонального довготривалого впливу на стан природної екосистеми. Локальний негативний вплив на гідроекосистему річки Білий Черемош встановлено як допустимий. Соціальний пакет підтримано на громадських слуханнях 25 грудня 2012 року: укладено угоду про соціальне партнерство між ТОВ «Гідропауер» та ФОП Миронюком з однієї сторони та Голошинською сільською радою з другої. Основні зобов’язання інвесторів: побудувати за власні кошти берегоукріплення в місцях водозабору/скиду води та районі «Воротці», виділяти кошти на підтримання дороги, організувати освітлення в прилеглій території, залучати мешканців до будівельних робіт; рішення Голошинської сільської ради від 25.10.2009 про затвердження матеріалів служб про погодження місцерозташування земельної ділянки В. Миронюку для будівництва та обслуговування малої ГЕС (1,3 га). Дозвільні документи: позитивний висновок комплексної державної експертизи від 21.07.2011 № 09-00348-11; дозвіл на виконання будівельних робіт від 01.08.2011.

 

Основні зауваження стосуються неузгодженості документації: містобудівне обґрунтування розроблено на каскад міні ГЕС – 5 станцій загальною потужністю 5,4 МВт, а не на конкретну станцію.

 

Аналогічно проект землеустрою розроблено на загальну ділянку площею 1,3 га.

 

Відповідно і у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 16.03.2010 № 85-10, проведеної Держкомземом України, йдеться про ділянку 1,3 га для будівництва В. Миронюком малої гідроелектростанції. Тобто, експертизи землевпорядної документації конкретної ГЕС ТОВ «Гідропауер» немає.

 

Голошинська ГЕС № 2 ТОВ «Гідропауер» - станція дериваційного (тунельного) типу, потужністю 990 кВт. До складу споруд входять: водоприймач (затворна секція, рибохід, відстійник), напірний тунель, водопропускні лотки під дорогою, будівля ГЕС. 


Також зроблено науково-екологічну експертну оцінку (розроблена ІФНТУНГ). Висновок – запропонована діяльність не матиме регіонального довготривалого впливу на стан природної екосистеми. Локальний негативний вплив на гідроекосистему річки Білий Черемош встановлено як допустимий. Соціальний пакет також підтримано на громадських слуханнях 25.12.2012 року: укладено угоду про соціальне партнерство між ТОВ «Гідропауер» та ФОП Миронюком з однієї сторони та Голошинською сільською радою з другої. Основні зобов’язання інвесторів: побудувати за власні кошти берегоукріплення в місцях водозабору/скиду води та районі «Воротці», виділяти кошти на підтримання дороги, організувати освітлення в прилеглій території, залучати мешканців до будівельних робіт; рішення Голошинської сільської ради від 25.10.2009 про затвердження матеріалів служб про погодження місцерозташування земельної ділянки В. Миронюку для будівництва та обслуговування малої ГЕС (1,3 га). Дозвільні документи: експертний звіт щодо розгляду проектної документації (позитивний) від 19.08.2011 № 09-00407-11; дозвіл на виконання будівельних робіт від 28.10.2011.

 

Основні зауваження: неузгодженість документації - містобудівне обґрунтування розроблено на каскад міні ГЕС – 5 станцій загальною потужністю 5,4 МВт, а не на конкретну станцію.

 

Проект землеустрою розроблено на загальну ділянку площею 1,3 га.

 

У висновку державної експертизи землевпорядної документації від 16.03.2010 № 85-10, проведеної Держкомземом України, йдеться про ділянку 1,3 га для будівництва В. Миронюком малої гідроелектростанції. Тобто, експертизи землевпорядної документації конкретної ГЕС ТОВ «Гідропауер» немає.

 

В обговоренні «малогесівської» теми засідання Координаційної ради виступили: представник науки професор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Людмила Архіпова, директор департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністраціїМихайло Бойко, депутат обласної ради перший заступник начальника Державного управління охорони природи ОДА Василь Головчак, Голошинський сільський голова Олексій Федорчак, заступник голови Верховинської РДА Юрій Середжук.

 

Виступаючі наголошували на необхідності проведення інвестором берегоукріплень там, де будуватимуться малі ГЕС, і на доопрацюванні технічної документації, по кожній ГЕС окремо.

 

Перший заступник голови облдержадміністрації наголосив: «Висновок - за наукою, а місцева громада має бути відповідальною у своїх рішеннях». Василь Плавюк націлював членів Координаційної ради «врахувати усі плюси і мінуси спорудження малих ГЕС на Білому Черемоші, у с. Голошина, з урахуванням мінусів Дземброні, де пішло відхилення від проекту».

 

У свою чергу Тетяна Тимочко, очільниця Всеукраїнської екологічної ліги, висловила застереження: екологи не схвалюють спорудження малих ГЕС саме у верхів’ях гірських річок, називаючи їх «екологічно вразливими».

 

За її словами, при спорудженні малих ГЕС на гірських річках необхідно врахувати і думку сейсмологів, з тим, аби не нашкодити Карпатському регіону, який є складовою Єврорегіону Карпати.

 

Після тривалого обговорення Координаційна рада вирішила: протягом п’яти днів узагальнити усі висловлені зауваження і передати їх інвестору. Наступне засідання цієї Координаційної ради відбудеться у серпні.


17.07.2013 551 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1649
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3104
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1103
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1133
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1166 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3415 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

193

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

892

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

291
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2456
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1214
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1276
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15158
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7460
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

293
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

313
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

364
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

356
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

446