Василь Мельник: Якщо не ми, то хто?

 

Країна знову опинилась у глухому куті. Україна не скористалася шансом на швидке соціальне оновлення та радикальні політичні і економічні реформи, наданим  проголошенням незалежності  у 91-му та Помаранчевою революцією у 2004 роках.

 

Ми опинились у державі, владу в якій  спочатку захопили  комуністичні бюрократи та олігархічні клани, а потім і партії-корпорації, які задля збільшення цієї влади готові змагатись один з одним, забувши про інтереси держави  та її громадян.

 

Правовий хаос та беззаконня, корупція на всіх щаблях державної влади призвели до того, що ніхто – ні вчений, ні робітник, ні селянин, ні лікар, ні підприємець, ні військовослужбовець не впевнені , що у власній країні  можуть  реалізувати свої здібності та забезпечити успішне сьогодення та майбутнє своє та своїх дітей.

 

Ми вже майже повірили, що сильні, успішні і чесні люди в українській політиці не затребувані, що український виборець, не зважаючи на всі уроки, голосує лише за популістів, які обіцяють все і зараз, не вдаючись у роздуми, яким чином це має бути досягнуто.

 

В режимі напруженого очікування наступної  виборчої кампанії, політичні сили в парламенті  орієнтовані на конфронтацію, а не на співпрацю, – як результат, замість демократичної системи врядування – демократичний хаос, державна машина  функціонує не надто ефективно, судовій та правоохоронній системам не довіряють громадяни, а нові вибори стають єдино можливим несиловим варіантом виходу з конфліктів.

 

Партії стали "улюбленими іграшками" лідерів та бізнес-проектами для олігархів – донорів, а заручниками політичних амбіцій окремих особистостей стаємо ми з вами. 

 

Серед усіх парламентських партій існує певна "кругова порука": жодна з них не лобіюватиме кроки, які зможуть демократизувати політичну систему і поновити зв’язок між партіями і виборцями . А , значить, і далі будуть існувати такі явища, як закриті партійні списки і торгівля місцями  у цих списках, прихід до парламенту абсолютно випадкових людей, яким не болить душа за державу.

 

Популізм, за який ми готові голосувати на кожних чергових та позачергових виборах, є головною перешкодою до реальних змін. Більше того, він стає причиною кризових явищ в економіці ,  відсутності результативних реформ у соціальній сфері, медицині, освіті , тощо.

 

Чи можемо ми й надалі довіряти наше життя сьогоднішнім політикам?

Ні і ніколи. Ви можете собі уявити, що діючі політики змінять Конституцію, або ухвалять закони, що відкриють шлях внутрішньопартійної конкуренції?

 

Що вони зроблять судову владу справді незалежною , що вони змінять виборчу систему так, щоб виборець впливав на формування виборчих списків партій?

 

Що вони створять країну,  де правоохоронні органи будуть захищати права громадян, а не можновладців,  де права громади будуть підкріплені реальними можливостями, де підприємець в ціну товару або послуги не буде включати вартість хабара представнику контролюючого органу, де  політик буде слугою народу, а не "хазяїном життя"?

 

Ставити перед політиками вимогу таких змін – життєва необхідність.  Країна втрачає час і не може більше чекати.

 

Що ми маємо робити?

Єдиний вихід – самим збудувати державу, яка б відповідала сучасним та майбутнім цивілізаційним викликам, захищала нас та наших дітей, задовільняла наші потреби та інтереси.

 

Для цього потрібно усвідомити себе громадянами – суб’єктами державотворення, укласти між собою угоду про принципи взаєможиття та взаєморозвитку,  на засадах яких має бути відтворена українська державність.

 

МИ повинні згадати, що виключно МИ і є влада. Що МИ можемо її здійснювати не тільки через органи , які  ми обираємо,  а й безпосередньо. І коли ці органи не справляються з цією роллю і шкодять суспільству, тобто нам , ми можемо і повинні їх ігнорувати.

 

Ми повинні згадати, що тільки МИ можемо визначати і змінювати конституційний лад в Україні, і це наше право не може бути узурповано ні державою, ні її неспроможними політиками.

 

Ми повинні згадати, що нічия згода для того щоб стати громадянином і взяти відповідальність на себе, нам не потрібна. Це наше природне право, і це право гарантовано статтею 5 діючої Конституції  України.

 

Чим більше нас – тим менше їх

За роки незалежності з’явилися нове покоління людей, які мислять інакшим чином. Які здатні постояти самі за себе, не довіряють існуючому політичному дискурсу і готові до серйозної та чесної розмови з політиками.

 

Формується середній клас, яким би аморфним і несвідомим своїх інтересів він  не був. З’явилось багато громадських активістів та громадських організацій, об’єднаних прагненням демократизувати країну. На політичну арену виходять нові лідери, народжені громадянським суспільством. І політики, які думають схожим з нами чином, але бояться афішувати свої думки – є у кожному з політичних таборів.

 

Критична маса сформована. Потрібно лише організуватися, закасати рукави і впрягтися у воза розбудови   вільної, багатої та достойної власних громадян держави. А тому – зробити правильний, усвідомлений вибір, за який потім не буде соромно, перед собою, передовсім.


24.10.2012 950 0
Коментарі (0)

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1718
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1081
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1333 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3838 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33919
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2905

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

389

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

798

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1763

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1116
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1119
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

672
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

546
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2030
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12240
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1543
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1330
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

587
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

300
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

370
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

416
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1306