Василь Мельник: Якщо не ми, то хто?

 

Країна знову опинилась у глухому куті. Україна не скористалася шансом на швидке соціальне оновлення та радикальні політичні і економічні реформи, наданим  проголошенням незалежності  у 91-му та Помаранчевою революцією у 2004 роках.

 

Ми опинились у державі, владу в якій  спочатку захопили  комуністичні бюрократи та олігархічні клани, а потім і партії-корпорації, які задля збільшення цієї влади готові змагатись один з одним, забувши про інтереси держави  та її громадян.

 

Правовий хаос та беззаконня, корупція на всіх щаблях державної влади призвели до того, що ніхто – ні вчений, ні робітник, ні селянин, ні лікар, ні підприємець, ні військовослужбовець не впевнені , що у власній країні  можуть  реалізувати свої здібності та забезпечити успішне сьогодення та майбутнє своє та своїх дітей.

 

Ми вже майже повірили, що сильні, успішні і чесні люди в українській політиці не затребувані, що український виборець, не зважаючи на всі уроки, голосує лише за популістів, які обіцяють все і зараз, не вдаючись у роздуми, яким чином це має бути досягнуто.

 

В режимі напруженого очікування наступної  виборчої кампанії, політичні сили в парламенті  орієнтовані на конфронтацію, а не на співпрацю, – як результат, замість демократичної системи врядування – демократичний хаос, державна машина  функціонує не надто ефективно, судовій та правоохоронній системам не довіряють громадяни, а нові вибори стають єдино можливим несиловим варіантом виходу з конфліктів.

 

Партії стали "улюбленими іграшками" лідерів та бізнес-проектами для олігархів – донорів, а заручниками політичних амбіцій окремих особистостей стаємо ми з вами. 

 

Серед усіх парламентських партій існує певна "кругова порука": жодна з них не лобіюватиме кроки, які зможуть демократизувати політичну систему і поновити зв’язок між партіями і виборцями . А , значить, і далі будуть існувати такі явища, як закриті партійні списки і торгівля місцями  у цих списках, прихід до парламенту абсолютно випадкових людей, яким не болить душа за державу.

 

Популізм, за який ми готові голосувати на кожних чергових та позачергових виборах, є головною перешкодою до реальних змін. Більше того, він стає причиною кризових явищ в економіці ,  відсутності результативних реформ у соціальній сфері, медицині, освіті , тощо.

 

Чи можемо ми й надалі довіряти наше життя сьогоднішнім політикам?

Ні і ніколи. Ви можете собі уявити, що діючі політики змінять Конституцію, або ухвалять закони, що відкриють шлях внутрішньопартійної конкуренції?

 

Що вони зроблять судову владу справді незалежною , що вони змінять виборчу систему так, щоб виборець впливав на формування виборчих списків партій?

 

Що вони створять країну,  де правоохоронні органи будуть захищати права громадян, а не можновладців,  де права громади будуть підкріплені реальними можливостями, де підприємець в ціну товару або послуги не буде включати вартість хабара представнику контролюючого органу, де  політик буде слугою народу, а не "хазяїном життя"?

 

Ставити перед політиками вимогу таких змін – життєва необхідність.  Країна втрачає час і не може більше чекати.

 

Що ми маємо робити?

Єдиний вихід – самим збудувати державу, яка б відповідала сучасним та майбутнім цивілізаційним викликам, захищала нас та наших дітей, задовільняла наші потреби та інтереси.

 

Для цього потрібно усвідомити себе громадянами – суб’єктами державотворення, укласти між собою угоду про принципи взаєможиття та взаєморозвитку,  на засадах яких має бути відтворена українська державність.

 

МИ повинні згадати, що виключно МИ і є влада. Що МИ можемо її здійснювати не тільки через органи , які  ми обираємо,  а й безпосередньо. І коли ці органи не справляються з цією роллю і шкодять суспільству, тобто нам , ми можемо і повинні їх ігнорувати.

 

Ми повинні згадати, що тільки МИ можемо визначати і змінювати конституційний лад в Україні, і це наше право не може бути узурповано ні державою, ні її неспроможними політиками.

 

Ми повинні згадати, що нічия згода для того щоб стати громадянином і взяти відповідальність на себе, нам не потрібна. Це наше природне право, і це право гарантовано статтею 5 діючої Конституції  України.

 

Чим більше нас – тим менше їх

За роки незалежності з’явилися нове покоління людей, які мислять інакшим чином. Які здатні постояти самі за себе, не довіряють існуючому політичному дискурсу і готові до серйозної та чесної розмови з політиками.

 

Формується середній клас, яким би аморфним і несвідомим своїх інтересів він  не був. З’явилось багато громадських активістів та громадських організацій, об’єднаних прагненням демократизувати країну. На політичну арену виходять нові лідери, народжені громадянським суспільством. І політики, які думають схожим з нами чином, але бояться афішувати свої думки – є у кожному з політичних таборів.

 

Критична маса сформована. Потрібно лише організуватися, закасати рукави і впрягтися у воза розбудови   вільної, багатої та достойної власних громадян держави. А тому – зробити правильний, усвідомлений вибір, за який потім не буде соромно, перед собою, передовсім.


24.10.2012 964 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

955 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

832
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1649
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2278
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4261 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3258

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

242

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

479

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

424

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

885
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8003
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

663
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

702
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1115
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

702
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6287
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1777
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

189
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

254
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1592
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

791 1