Василь Гуменюк (Противсіх) про те, хто розвалив господарку Івано-Франківщини на початку 90-х

 

 

Кореспондент "Фіртки" в розмові з Василем Гуменюком торкнувся його спогадів щодо початку 90-х років минулого століття, коли Україна щойно отримала Незалежність.

 

 

Василю Васильовичу, чи можна так сказати, що Микола Яковина, фактично перший пострадянський «рухівський» керівник області, був одним із тих, хто розвалив економіку області на початку 90-х років минулого століття? Чи цей процес йшов незалежно від персоналій?

Та ні, Микола Яковина не того рівня людина, щоби щось бути в змозі розвалити… Яковина – художник, якому я давав місце для торгівлі в Яремче на базарчику на водоспаді, він не здатний був розвалити економіку. Цей процес пішов сам по собі. На економіці, на її пульсі потрібно постійно тримати руку. А ми пустили все на самоплин, думали,що криком все зробимо.

 

А яка роль Волковецького в руйнації економіки Прикарпаття на початку 90-х років минулого століття?

Одна з найбільших помилок і Яковини, і потім Волковецького, Мелінишина в тому, що вони повністю розгромили сільське господарство. Я тоді ще підходив до них і казав – давайте змінимо форму власності, змінимо методи, але не будемо повністю розвалювати те, що працює. А вони: «Ні – ми колгоспи ліквідуємо! Ми все змінимо!». Розвалили колгоспи, а  в замін нічого не створили. Це якраз закономірний результат того, як за справу беруться нефахівці.

Щоби це не виглядало, що я хочу «підспівувати» Михайлові Вишиванюку, але на той час він в спротив загальним тенденція зумів зробити досить прогресивний крок по лінії планування і втримання ситуації у своєму господарстві. Він колгосп не розвалив, в той час, коли в області загалом все зникло. І те господарство і до тепер є успішним агропідприємством.

Руйнація по всій Україні сталася. Кожен колгоспник отримав пай. Ці паї зараз скупили невідомо хто. Говорю навіть на прикладі свого села.

І хто займається зараз технологіями, науково обгрунтованим підходом до обробітку землі? Хто займається сівозмінами, хто дбає про родючість землі? Все це діло «похоронили». Замість колгоспів треба було робити спілку, а хто не хотів об’єднуваися, то треба було йому виділити окремо землю, чи кошти.  Коли було колективне господарство, то хтось займався і дорогами, в колгоспах були механізми, ремонтувалися школи, садки, було соціальне спрямування роботи.

Але тоді під патріотичними і націоналістичними гаслами все робилося якраз по комуністичній методі  - «Розрушить до основанія, - а затєм...» Зруйнувати – зруйнували, а щось нове збудувати не вистачило досвіду, знань, ресурсів, професіоналізму. І так у всій економіці, не тільки на селі. Результати – сумні, за двадцять років Україна скотилася в прірву.

 

 

Ви знали Дмитра Шлемка. Як він переродився з секретаря обкому КПУ з питань ідеології в найбільшого «патріота України», борця за мову?

Дмитро Васильович був викладачем суспільно-політчних дисциплін, здається на кафедрі наукового комунізму в Інституті нафти і газу. Потім він став секретарем обкому з питань ідеології. «Найнебезпечнішими» (сміється) в партії були у партії саме ідеологічні працівники, які не відповідали ні за виробницутво, нічого доброго не робили, а тільки каламутили воду. Я вам відверто це кажу.

Але в руйнації економіки України можна звинувачувати і окремих осіб, але я би сказав, що на той час це було «цунамі», обставини непереборної сили, коли фахівців з влади витіснили балаболи і "болтуни", які вчасно вловили тенденції та скористалися модними на той час гаслами….

 

І що робити?

Формула успіху, яку я виношу як головне гасло своєї передвиборчої кампаній така: "Не криками і обіцянками будується держава, а мудрою головою і мозолястими руками". Це гасло можна наповнювати змістами, розшифровувати, включати науку, повертати до влади фахівців та патріотів, створювати умови для підготовки нового покоління державних менеджерів. Це все не зробиться в один момент, але починати треба, якщо велика, потужна Соборна Україна для нас є цінністю.

 

 

Повну версію інтерв’ю читайте на «Фіртці» незабаром.

 

І ще добра новина для читачів «Фіртки». Василь Гуменюк погодився створити на «Фіртці» свій блог. І, враховуючи те, що його досвід і знання про епоху краху СРСР та становлення незалежної України є унікальним, безперечно блоги його будуть цікавими. Про його контакти в статусі керівника «всесоюзного курорту» міста Яремчі з топовими радянськими та українськими політиками, про те, як відпочивали вони в Яремчі, про досвід спілкування в статусі офіційного представника України в СНД, про те, що залишилося поза кадром в зустрічах на найвищому рівні часів Єльцина-Кравчука… на «Фіртці» незабаром…

 

 

ДО ТЕМИ:

Василь Гуменюк (Противсіх) ініціює створення "Антимусорської ліги"

Василь Гуменюк (Противсіх): Я сказав Ющенкові, яка була його головна помилка

 

 


09.09.2012 2784 10
Коментарі (10)

Геник 2012.09.09, 13:34
Він починає мені подобатися)))))))))))))))))))))))))))
ПаРаска 2012.09.09, 15:25
Чим? Ти його хоч бачив? Афєр часів 90-х. мутний і слизький.
Я 2012.09.09, 15:48
Вихованець компартії і совка, проходимець, змінив батьківське прізвище для виборів щоб заробити грошенят, як технічний кандидат. Я особисто бачив як він на прийомі з нагоди виставки ТПП так наливав швидко, що люди не встигали закусувати (школа ще та, - компартійно-туристично-яремчанська). І ОЦЕ буде нас вчити як жити?!
@333 2012.09.09, 16:25
Школа - це що погано? Нормальний дядько, живий, з гумором, з досвідом, з вмінням організовувати процеси. Що Сич, чи Марцинків чи інші мають якісь переваги перед "школою і досвідом"? Що вони вміють крім горлопанити і рвати на собі виштванки? Давайте порівнювати.
@333 2012.09.09, 16:27
Ну а по суті сказаного, то і заперечити немає що. Хто пам'ятає часи Волковецького, який тільки те робив, що збирав папочки на "ворогів України", погодиться
Діма до Я в в цілому до Своб 2012.09.09, 18:26
Дуже погано, що Свободівці так і ненаучилися слухати старших розумних господарів. Самі без освіти, досвіду і бажання зробити добро, але на голому популізмі і брехні вони отримали перемогу в місті і такі вже стали мудрими що "АЖ СТРАШНО". Але проаналізувавши їхню діяльність в місті хочу сказати, що все що зроблено є великим ударом по кишенях мешканців. І ремонти доріг і 50% співучасть у ремонтах і звільнення спеціалістів і новий асфальтний завод і нова комерційна структура по ремонту доріг. Все це виглядає на те, що Свобода хоче збагатитися на безвиході мешканців яку Свободівці створили. Але я думаю що це не надовго, мешканець у нас мудрий і розбереться хто є хто, просто шкода часу.
з Яремче 2012.09.09, 18:32
Гуменюк до всіх чи до багатьох "підходив і казав", а його ніхто не слухав. Цікаво чому? Хай краще розкаже як двома руками тримався за памятник Лєніну і не давав зносити, бо він думає, що всі все забули
Марія до вуйка з Яремче 2012.09.09, 18:43
То скажіть правда як стало легко жити без памятника Леніну. Я ніколи не був комуністом але вважаю що памятник в Італії навіть Мусоліні не чіпають, бо це історія. А ми знищили памятники, колгоспи, радгоспи і опинилися в глибокій с-ці. Може Ви вуйку з Яремче не памятаєте того часу- то звиняйте, тоді більшість була проти Рухівського свавілля, але ніхто її не слухав. То їжте тепер Китайську гречку при тому, що в нас чорнозем.
Діма. 2012.09.09, 18:44
До "з Яремче". Про Леніна вашого є в інтерв'ю справа в статті. цікаво,чого ви самі його не зняли, а назначили крайнього.
Тол 2012.09.09, 18:47
От такі моральні уроди "з Яремче" і рулять в нас, проникли у владу, рвуть вишивнки, і Ленін їм щось винен. Дебілоїди.
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

165
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1865
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1169
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1438 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

4011 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

34012

У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви». 

75

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

451

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

872

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1859
20.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1246
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

1302
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

743
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2071
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12309
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1611
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1394
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30578 1
20.01.2025

Дональд Трамп склав присягу та став 47-м президентом США. Церемонія інавгурації відбулась у Вашингтоні.  

349
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

939
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

368
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

443