
Варикоцеле, або варикоз вен сіменних канатиків, зустрічається у 10-15% чоловіків, причому переважно молодого віку - 15-30 років. Часто це захворювання протікає безсимптомно. Тим часом відомо, що варикоцеле відповідає за 40% усіх випадків чоловічої безплідності. Як воно впливає на сперматогенез, як вчасно розпізнати захворювання та уникнути негативного впливу на здатність до запліднення?
Як варикоцеле викликає безпліддя
Для нормального дозрівання сперматозоїдів необхідно, щоб температура в яєчках була дещо нижчою, ніж у решті тіла. При варикозі порушується робота клапанного апарату вен, через що виникає застій крові. Крові більше, ніж потрібно, її температура відповідає температурі тіла. Внаслідок цього температура яєчок підвищується до температури тіла, а сперматогенез погіршується.
Встановлено ще один патологічний механізм. Через застою крові порушується гемато-тестикулярний бар'єр та розвивається аутоімунний процес. Сперматозоїди маркуються антигенами, що робить їх уразливими для клітин імунної системи, яка починає розпізнавати сперматозоїди як чужорідні агенти та руйнувати їх. Обидва ці механізми погіршують якість сперми і знижують здатність запліднити яйцеклітину. Зміни не завжди призводять до стовідсоткової безплідності, частково фертильна функція може зберігатися.
Як розпізнати варикоцеле
Варикоцеле формується поступово, проходячи у розвитку три стадії. Самостійно можна розпізнати тільки запущену третю стадію, коли варикозно змінені вени покривають яєчко у вигляді вузлових тяжів. Але процес не обов'язково прогресує, нерідко він зупиняється на першій чи другій стадії – змін не видно, але порушення сперматогенезу є. Тому у всіх випадках чоловічої безплідності призначається консультація уролога, під час якої лікар оглядає зовнішні статеві органи. За потреби він призначає діагностичні дослідження: доплерографію судин яєчка, спермограму та ін.
Чи є шанс відновити фертильність
Варикоцеле діагностовано, чи є можливість усунути безпліддя? Така ймовірність є і досить висока, близько 93%. Варикоз вен насіннєвого канатика усувається хірургічним способом. Це операція невеликого обсягу, полягає вона у перев'язці патологічно зміненої вени із збереженням обхідних шляхів кровотоку. З відновленням нормального кровопостачання яєчка змінюються температурні умови та усувається фактор аутоімунної агресії. Внаслідок цього відновлюється сперматогенез.
Причини та профілактика варикоцеле
Найчастіше варикоцеле розвивається при генетичної схильності. Слабкість судинних стінок проявляється у сімейній історії випадками варикозного розширення вен, клапанною недостатністю серця, плоскостопістю та іншими захворюваннями, зумовленими патологією сполучної тканини.
Сприяючим фактором є регулярне підвищення внутрішньочеревного тиску, результат хронічних розладів випорожнень або підняття тяжкості. Іноді причина криється у травмі яєчка, наприклад, частої мікротравми під час їзди велосипедом. Профілактика полягає у уникненні травм паху та частого перенапруги черевних м'язів.
Партнерський матеріал