В Уторопах відкрили літературно-краєзнавчий музей Тараса Мельничука

 

В Уторопах Косівського району на подвір’ї загальноосвітньої школи 1-3 ст. урочисто відкрили та освятили літературно-краєзнавчий музей Тараса Мельничука.

 

За дорученням голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка ошатну дерев’яну будівлю, навпроти пам’ятника славному землякові, добудувала та облаштувала першими експонатами, в тому числі з домашніх архівів родини Мельничуків, Косівська районна влада спільно з активною місцевою громадою.

 

Як зазначив у своєму виступі голова райдержадміністрації Ярослав Шинкарук, депутат обласної ради, подія відкриття музею геніальному поету, письменнику-дисиденту Тарасу Мельничуку, лауреату Шевченківської премії, «важлива не лише для Утороп, де він народився, для Косівщини, яку оспівав у своїх зболених віршах, а й для нашої області та усієї України, бо Тарас Мельничук - гордість української нації, поет, який до кінця свого життя не переставав вболівати за долю рідної України».

 

За словами Ярослава Шинкарука, Музей Тараса Мельничука - «це була ідея Михайла Вишиванюка ще під час його першої каденції, яку тепер, за його ж дорученням та особистим контролем вдалося зреалізувати».

 

Ярослав Шинкарук каже: «Михайло Васильович і нині постійно наголошує: «Людям, які боролися за незалежність України, треба віддати належну шану. Про живих маємо обов’язок піклуватися повсякчас, а національних героїв, кого вже немає серед нас – слід увіковічнити у пам’ятниках, музеях та у світлій пам’яті вдячних сучасників та прийдешніх поколінь».

 

Серед учасників визначної події входин до музею Тараса Мельничука в його родинному селі були заступник голови облдержадміністрації Роман Іваницький, народний депутат України Василь Чуднов, голова районної ради Андрій Клуб, представники творчої інтелігенції Коломийщини, а також гості з Буковини, працівники культури з Вижниці, які подарували музею портрет Князя роси, написаний художником Віталієм Косовичем.

 

«Тарас Мельничук – це унікальна, неординарна людина, поет великого болю за Україну, який завжди мав свої переконання і велику силу національного духу, - наголосив Роман Іваницький. - Він не зраджував собі навіть тоді, коли його продовжували переслідувати як поета-дисидента за сказане і написане мужнє слово, коли його, розбитого долею, відцуралися ті, хто, мав би підтримати».

 

Роман Іваницький подякував усім причетним до будівництва та створення цього музею від імені голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка. Ярослав Шинкарук вручив активістам районні грамоти, сільський голова Омелян Ніжевський – подяки сільвиконкому. Серед нагороджених –директор Національного природного парку «Гуцульщина» Василь Пророчук (за озеленення території, що біля музею та пам»ятника Тарасу Мельничуку), підприємець Богдан Романовський, керівник будівельників Василь Пліхтяк.

 

Привітав родину Тараса Мельничука та громаду села Уторопи з появою літературно-краєзнавчого музею і народний депутат України Василь Чуднов, за сприяння якого, як про це було сказано, «вдалося добудувати та довести до ладу» приміщення музею.

 

Звучали поезія Тараса Мельничука у виконанні школярів у гуцульських строях, патріотичні пісні виконували юні і дорослі уторопські хористи.

 

Довідково: Фундамент під дерев’яний будинок- музей Тараса Мельничука закладено три роки тому. Кошторисна вартість цього об’єкта - 237 тис. грн.

В 2012 році на добудову музею освоєно 94,5 тис. грн., 90 тисяч яких - з державного бюджету, решта – з районного. На облаштування музею Князя роси –Тараса Мельничука Косівський район додатково залучив ще 8 тис. грн.

14-15 жовтня в місті Івано-Франківську відбувся літературний ім. Тараса Мельничука «Покрова» за участю багатьох письменників з різних міст України.

Тарас Мельничук - український поет-дисидент, в'язень радянських таборів за книгу «Князь роси» 1992 року удостоєний Державної премії України ім. Тараса Шевченка. Помер 29 березня 1995 року; похований на місці колишнього рідного обійстя в Уторопах.

 

Повстанську криївку на території своєї садиби відтворив прикарпатець Василь Савчук. У селі Спас, що на Коломийщині, чоловік облаштував землянку за усіма правилами конспірації.


17.10.2012 2086 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

812
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

621
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1692
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3033
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2466
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2444

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

45

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

603

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

605

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1463
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

210
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

572
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

429
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

211
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

300
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26935
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

758
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19587
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

299
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

323
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

649
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1075 1