В Уторопах відкрили літературно-краєзнавчий музей Тараса Мельничука

 

В Уторопах Косівського району на подвір’ї загальноосвітньої школи 1-3 ст. урочисто відкрили та освятили літературно-краєзнавчий музей Тараса Мельничука.

 

За дорученням голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка ошатну дерев’яну будівлю, навпроти пам’ятника славному землякові, добудувала та облаштувала першими експонатами, в тому числі з домашніх архівів родини Мельничуків, Косівська районна влада спільно з активною місцевою громадою.

 

Як зазначив у своєму виступі голова райдержадміністрації Ярослав Шинкарук, депутат обласної ради, подія відкриття музею геніальному поету, письменнику-дисиденту Тарасу Мельничуку, лауреату Шевченківської премії, «важлива не лише для Утороп, де він народився, для Косівщини, яку оспівав у своїх зболених віршах, а й для нашої області та усієї України, бо Тарас Мельничук - гордість української нації, поет, який до кінця свого життя не переставав вболівати за долю рідної України».

 

За словами Ярослава Шинкарука, Музей Тараса Мельничука - «це була ідея Михайла Вишиванюка ще під час його першої каденції, яку тепер, за його ж дорученням та особистим контролем вдалося зреалізувати».

 

Ярослав Шинкарук каже: «Михайло Васильович і нині постійно наголошує: «Людям, які боролися за незалежність України, треба віддати належну шану. Про живих маємо обов’язок піклуватися повсякчас, а національних героїв, кого вже немає серед нас – слід увіковічнити у пам’ятниках, музеях та у світлій пам’яті вдячних сучасників та прийдешніх поколінь».

 

Серед учасників визначної події входин до музею Тараса Мельничука в його родинному селі були заступник голови облдержадміністрації Роман Іваницький, народний депутат України Василь Чуднов, голова районної ради Андрій Клуб, представники творчої інтелігенції Коломийщини, а також гості з Буковини, працівники культури з Вижниці, які подарували музею портрет Князя роси, написаний художником Віталієм Косовичем.

 

«Тарас Мельничук – це унікальна, неординарна людина, поет великого болю за Україну, який завжди мав свої переконання і велику силу національного духу, - наголосив Роман Іваницький. - Він не зраджував собі навіть тоді, коли його продовжували переслідувати як поета-дисидента за сказане і написане мужнє слово, коли його, розбитого долею, відцуралися ті, хто, мав би підтримати».

 

Роман Іваницький подякував усім причетним до будівництва та створення цього музею від імені голови облдержадміністрації Михайла Вишиванюка. Ярослав Шинкарук вручив активістам районні грамоти, сільський голова Омелян Ніжевський – подяки сільвиконкому. Серед нагороджених –директор Національного природного парку «Гуцульщина» Василь Пророчук (за озеленення території, що біля музею та пам»ятника Тарасу Мельничуку), підприємець Богдан Романовський, керівник будівельників Василь Пліхтяк.

 

Привітав родину Тараса Мельничука та громаду села Уторопи з появою літературно-краєзнавчого музею і народний депутат України Василь Чуднов, за сприяння якого, як про це було сказано, «вдалося добудувати та довести до ладу» приміщення музею.

 

Звучали поезія Тараса Мельничука у виконанні школярів у гуцульських строях, патріотичні пісні виконували юні і дорослі уторопські хористи.

 

Довідково: Фундамент під дерев’яний будинок- музей Тараса Мельничука закладено три роки тому. Кошторисна вартість цього об’єкта - 237 тис. грн.

В 2012 році на добудову музею освоєно 94,5 тис. грн., 90 тисяч яких - з державного бюджету, решта – з районного. На облаштування музею Князя роси –Тараса Мельничука Косівський район додатково залучив ще 8 тис. грн.

14-15 жовтня в місті Івано-Франківську відбувся літературний ім. Тараса Мельничука «Покрова» за участю багатьох письменників з різних міст України.

Тарас Мельничук - український поет-дисидент, в'язень радянських таборів за книгу «Князь роси» 1992 року удостоєний Державної премії України ім. Тараса Шевченка. Помер 29 березня 1995 року; похований на місці колишнього рідного обійстя в Уторопах.

 

Повстанську криївку на території своєї садиби відтворив прикарпатець Василь Савчук. У селі Спас, що на Коломийщині, чоловік облаштував землянку за усіма правилами конспірації.


17.10.2012 2166 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

1320
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2219
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3602 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4152
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3768
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2549

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

416

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

1032

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

817

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1941
26.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

19330
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

617
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

819
27.12.2024

Найбільша релігійна парафія села вирішила святкувати Різдво по-старому — 7 січня. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди.    

6357
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

240
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1232 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5425
27.12.2024

Івано-Франківський драмтеатр підготував для своїх глядачів чергову прем'єру 86 театрального сезону — рок-мюзикл "Наталка Полтавка", показ якого відбудеться вже 29 грудня на Головній сцені о 14:00 та 18:00.  

438
26.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

395
21.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

589
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

605 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

695