В українському VK найменше політики, але найбільше російської пропаганди — дослідження

Найбільш політизованою серед поширених в Україні соцмереж є Facebook. Понад 8% усіх дописів стосується обговорення політики.

Instagram теж став майданчиком для презентації партій і політиків, але там з великим відривом домінує Володимир Зеленський. Український сегмент VK є найменш заполітизованим, але водночас найбільш проросійським. Такими є результати дослідження контенту соцмереж, яке проводила «Інтерньюз-Україна» спільно з компанією Singularex.

Аналітики дослідили кілька мільйонів постів про партії, парламентські вибори та роботу нового складу Верховної Ради в українському сегменті Facebook, Instagram та VK. Дані збирали за допомогою нейронних мереж та методів штучного інтелекту.

Майданчик для російської пропаганди

Український сегмент VK, за даними дослідження, виявився найбільш сприятливим середовищем для жорсткої мови ненависті щодо України, її політики, суспільства, культури.

Прикметно, що проросійські користувачі також активно критикують проросійських політиків в Україні, навіть до «Опозиційної платформи». У VK цю партію критикують за нібито занадто кволу політичну позицію. Членів ОПЗЖ часто називають «зрадниками»: мовляв, вони недостатньо просувають інтереси Росії в Україні.

«Це були зневажливі пости про роботу Ради, про всі партії, включно з ОПЗЖ. Проросійськість цієї партії, якою ми її вважаємо в Україні і проросійськість у VK — це різні речі. Дуже часто ОПЗЖ критикують за те, що вони недостатньо роблять для просування проросійської ідеї в Україні і взагалі слабкі», — зазначила експертка аналітичного відділу ГО «Інтерньюз-Україна» Ірина Матвіїшин.

За її словами, у VK дуже популярними є сепаратистські і прокремлівські групи. Вони поширюють меседжі про те, що «Україну контролюють американці», «українці — грантоїди і всім в Україні керує Сорос».

Пік активності проросійських користувачів припав на період перед виборами до парламенту. «Напевно, вони надіялися на те, що можуть якось повпливати на проукраїнських користувачів, які мали голосувати на цих виборах. Але вже після 21 липня ми побачили спад активності», — розповіла експертка.

Про те, якими методами працює проросійська пропаганда у цій соцмережах, розповів головний редактор та співзасновник інтернет-видання Texty.org.ua Роман Кульчинський: «Проросійська пропаганда не означає, що вони будуть писати, що “мы за русский мир”. Таке є, але це крайнощі. Вони розбивають суспільство на сегменти і сіють зраду в кожному сегменті. Наприклад, істерика про вирубку лісів — це теж із цієї самої опери. Це дуже емоційна тема, яка всіх обурює, а значить влада погана і треба цим скористатися. Російська пропаганда не працює за два тижні чи навіть за два місяці до виборів. Вони створюють такі фреймворки, інтелектуальні рамки, в яких рухається передвиборна кампанія».

За його словами за п’ять років до виборів людям, які поширюють пропаганду в соцмережах, багато разів вдавалося поширювати меседжі які активно підхоплювали українські політики. «Зараз російська пропаганда критикує Зеленського, і вже прихильники Порошенка ведуться на цю пропаганду і її теж поширюють», — підкреслив він.

У цьому контексті головний редактор онлайн-платформи UkraineWorld Володимир Єрмоленко нагадав про дискусію з приводу того, чи виправданою є заборона VK в Україні: «Ми зрозуміли, що VK є раєм для російської пропаганди, але не стільки для дезінформації, скільки для поширення мови ненависті. І велика дискусія зараз — чи має VK бути під санкціями. Ця мережа цього не регулює, на відміну від Facebook, який намагається це робити. Як на мене, питання мови ненависті — це навіть головніше питання, ніж питання дезінформації».

За даними дослідників, у Facebook та Instagram теж є російська пропаганда. Але в українському сегменті цих соцмереж домінує українська риторика.

Кожен 12-й пост у Facebook про політику

Facebook виявилася найбільш політизованою серед трьох соцмереж (за кількістю постів про українську політику). У період з 1 травня до 15 вересня 2019 року, поки тривало дослідження, про партії або парламент писали 8,2% українських Facebook-користувачів.

За словами Ірини Матвіїшин, у Facebook напередодні виборів спостерігалося чітке протистояння прихильників Порошенка та Зеленського: «Політичне протистояння між фанатами Зеленського й Порошенка пережило вибори й перетворило Facebook у чорно-біле полотно самопохвали та взаємних звинувачень серед українців. Емоційно загострені Facebook-дописи переважають збалансовані або критичні погляди на обидві сторони».

Після виборів дописи у Facebook про роботу Верховної Ради стали більш нейтральними, помітили дослідники.

Instagram Зеленського

За кількістю прихильників та дописів в Instagram абсолютну перевагу мав Володимир Зеленський та його партія, свідчить дослідження.

«Ми побачили, що в Instagram Володимир Зеленський та “Слуга народу” отримали найбільше реакцій та уваги. Якщо порівнювати активність інших партій в Instagram, то вони значно програвали “Слузі народу”. І це було видно як по кількості лайків до їхніх відео та постів, так і по кількості самих постів і фан-сторінок», — зазначила Ірина Матвіїшин.

За її словами, на початку передвиборної кампанії конкуренцію «Слузі народу» намагалася скласти партія «Голос». Вона використовувала схожі методи. Зокрема, запис відеозвернень, сторіз, демонстрація відкритості та створення фан-середовища.

«На противагу Facebook та VK, саме в Instagram ми зафіксували найбільший відсоток позитивних та нейтральних постів. Одна з причин — такий контент генерують численні “Зе-акаунти” та фан-сторінки», — зазначила Ірина Матвіїшин.

Автори дослідження підкреслили важливість використання всіх типів соцмереж у політичній діяльності, зазначивши, що ті, хто повноцінно не встиг заскочити у цей потяг, програли вибори.

«Політсила Вакарчука пізно заявила про себе, але те, що вона пройшла до парламенту, підкреслює нашу тезу: масштабне залучення соцмереж може бути чи не вирішальною частиною електоральної стратегії. Сьогодні соціальні медіа є також політичним інструментом. Ті, хто недооцінив цю зброю, залишилися позаду. Перемога Володимира Зеленського підтверджує: освоєння соціальних медій та їх особливостей — один з вирішальних факторів політичного успіху сьогодні», — йдеться в результатах дослідження.

Успіх політичній стратегії в соцмережах принесло і переведення комунікації в розважальну площину. Особливо це стосується Instagram.

Зазначимо, що дослідження відбувалося в три етапи, кожен з яких MediaSapiens висвітлював окремо. Зокрема, аналітики «Інтерньюз-Україна» проаналізували два періоди до дня голосування (1.05–17.06 та 17.06–15.07), період одразу після виборів (22.07–28.07) та один період після початку роботи нового складу Верховної Ради IX скликання (29.08–15.09).

ms.detector.media


08.12.2019 5331
Коментарі ()

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

214
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

793
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1792
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3345
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2271 4
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4468

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

630

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

554

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

544

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

578
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10181
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1020
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

4743
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

815
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2615
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1031
23.04.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34276 1
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

467
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

535
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

876 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

1094