В Україні набула чинності Стамбульська конвенція: що варто знати прикарпатцям

Набула чинності для України Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, ратифікована Верховною Радою України 20 червня 2022 року.

Детальніше про основні положення Конвенції задля формування об’єктивного розуміння змісту та мети Конвенції розповіла Наталя Лісова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Так, пояснює фахівчиня, метою цієї Конвенції є захист жінок від ycix форм насильства, недопущення, кримінальне переслідування та ліквідація насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинено також стосовно чоловіків та дітей (хлопців та дівчат).

Поняття «насильство стосовно жінок» розуміється як порушення прав людини й форма дискримінації стосовно жінок та означає всі акти насильства стосовно жінок за гендерною ознакою, результатом яких є або може бути фізична, сексуальна, психологічна або економічна шкода чи страждання стосовно жінок, у тому числі погрози таких дій, примус або свавільне позбавлення волі, незалежно від того, чи відбувається це в публічному або приватному житті. Поняття «жінки» охоплює і дівчат до 18 років.

«Гендер» означає соціально закріплені ролі, поведінку, діяльність і характерні ознаки, які певне суспільство вважає належними для жінок та чоловіків.


Наслідки набрання чинності Конвенцією по запобіганню насильства стосовно жінок і домашнього насильства на загальнодержавному рівні


Конвенція передбачає створення окремого органу, відповідального за координацію, виконання, моніторинг та оцінку політики та заходів для запобігання всім формам насильства та для боротьби з усіма формами насильства. Тобто створення такого механізму, який забезпечить здійснення ефективного співробітництва між усіма відповідними державними органами, у тому числі судовими, прокуратурою, правоохоронними органами, місцевими та регіональними органами, громадськими організаціями, для захисту й підтримки жертв і свідків усіх форм насильства, які підпадають під сферу застосування Конвенції.

Також Конвенція передбачає створення загальної, спеціалізованої служби підтримки та притулків, де жінка матиме можливість отримати як юридичні, психологічні консультації, фінансову допомогу, тимчасове житло, навчання, підготовку та допомогу в пошуку роботи. 

Створення окремого органу також передбачає і підготовку відповідних спеціалістів, які займатимуться жертвами або особами, що вчинили будь-які акти насильства. Підготовка спеціалістів має охоплювати підготовку зі скоординованого міжвідомчого співробітництва для забезпечення всеосяжного та відповідного управління зверненнями у випадках насильства.

На всіх рівнях та на регулярній основі (зокрема у співробітництві з громадськими організаціями) мають проводитись кампанії з підвищення обізнаності та розуміння різних проявів усіх форм насильства, які підпадають під сферу застосування Конвенції, та їхніх наслідків для дітей, а також потреби в запобіганні такому насильству. 

Підвищення обізнаності зокрема передбачає включення до навчальних програм адаптованого до рівня розвитку учнів навчального матеріалу з таких питань, як рівність між жінками та чоловіками, нестереотипні гендерні ролі, взаємна повага, вирішення конфліктів у взаємостосунках без застосування насильства, насильство стосовно жінок за гендерною ознакою та право на особисту цілісність, у формальні навчальні плани на всіх рівнях навчання. Хочу наголосити, що даний навчальний матеріал має на меті саме формування культури взаємостосунків, розуміння своїх прав та способів їх захисту.

Також, Конвенція зобов’язує державу на законодавчому рівні забезпечити право жертви мали вимагати компенсацію від осіб, що вчинили насильство. Також має бути передбачена належна державна компенсація тим, хто постраждав від тяжких тілесних ушкоджень або порушення здоров’я, настільки, наскільки шкода не покривається з інших джерел, як-от: правопорушником, страхуванням або державним медичним і соціальним забезпеченням.

Мають бути криміналізовані: умисна поведінка, яка полягає в примушуванні дорослого або дитини до вступу в шлюб, каліцтво жіночих геніталій, примусовий аборт або стерилізація тощо. 

Окрім цього мають бути внесені зміни до чинного законодавства, які б передбачали, що розслідування або кримінальне переслідування правопорушень, передбачених цією Конвенцією, не залежали цілком від повідомлення або скарги тільки жертви, і щоб провадження могло продовжуватися навіть, якщо жертва відкликає свою заяву або скаргу. Тобто, повідомити поліцію матимуть право, наприклад, сусіди чи свідки насильства. І кримінальне провадження не можливо буде припинити на підставі «потерпіла забрала заяву».

Конвенція також приділяє значну увагу і захисту прав дітей. Зокрема обмеження батьківських прав (або позбавлення) тепер стане можливим не лише у випадку вчинення насилля відносно дитини, але й у випадку вчинення насилля в присутності дитини. 


Висновки щодо набрання чинності Конвенцією по запобіганню насильства стосовно жінок і домашнього насильства


Норми Конвенції мають на меті створити ефективний державний механізм по захисту жертв насилля, притягнення до відповідальності винних, реабілітації та адаптації потерпілих.

Основні нововведення:

  • потерпіла/ий матиме можливість звертатись до єдиного спеціалізованого органу для захисту прав та надання притулку;
  • жертва насилля матиме право вимагати компенсації;
  • розслідування випадку домашнього насилля тепер стане можливим не лише на підставі заяви жертви;
  • існування спеціалізованого органу створить умови для більш ефективної роботи правоохоронних органів.

Однак, ратифікація Конвенції Україною відбулась з певними застереженнями. Зокрема, Україна не розглядає жодне з положень Конвенції як таке, що зобов’язує її до зміни Конституції України та Сімейного кодексу України, інших законів України щодо інститутів шлюбу, сім'ї та усиновлення, а також таке, що втручається в право батьків виховувати своїх дітей відповідно до власних переконань.

А також, Україна заявляє, що внаслідок широкомасштабної збройної агресії російської федерації виконання Україною зобов’язань, передбачених Конвенцією, на тимчасово окупованих територіях, в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі не гарантується до повного відновлення конституційного ладу України на цих територіях.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатця ув‘язнили за домашнє насильство над бабусею

Мене били за кожну дрібничку і я сприймала це як належне, – історія жертви домашнього насильства


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18628
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1673
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1165
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2209
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3778
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1446

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1886

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

628

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1259

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1408
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

319
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

834
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24349
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

554
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

573
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

712
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1602
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7899
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

291
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

734
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1978 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

699