В Україні набула чинності Стамбульська конвенція: що варто знати прикарпатцям

Набула чинності для України Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, ратифікована Верховною Радою України 20 червня 2022 року.

Детальніше про основні положення Конвенції задля формування об’єктивного розуміння змісту та мети Конвенції розповіла Наталя Лісова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Так, пояснює фахівчиня, метою цієї Конвенції є захист жінок від ycix форм насильства, недопущення, кримінальне переслідування та ліквідація насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинено також стосовно чоловіків та дітей (хлопців та дівчат).

Поняття «насильство стосовно жінок» розуміється як порушення прав людини й форма дискримінації стосовно жінок та означає всі акти насильства стосовно жінок за гендерною ознакою, результатом яких є або може бути фізична, сексуальна, психологічна або економічна шкода чи страждання стосовно жінок, у тому числі погрози таких дій, примус або свавільне позбавлення волі, незалежно від того, чи відбувається це в публічному або приватному житті. Поняття «жінки» охоплює і дівчат до 18 років.

«Гендер» означає соціально закріплені ролі, поведінку, діяльність і характерні ознаки, які певне суспільство вважає належними для жінок та чоловіків.


Наслідки набрання чинності Конвенцією по запобіганню насильства стосовно жінок і домашнього насильства на загальнодержавному рівні


Конвенція передбачає створення окремого органу, відповідального за координацію, виконання, моніторинг та оцінку політики та заходів для запобігання всім формам насильства та для боротьби з усіма формами насильства. Тобто створення такого механізму, який забезпечить здійснення ефективного співробітництва між усіма відповідними державними органами, у тому числі судовими, прокуратурою, правоохоронними органами, місцевими та регіональними органами, громадськими організаціями, для захисту й підтримки жертв і свідків усіх форм насильства, які підпадають під сферу застосування Конвенції.

Також Конвенція передбачає створення загальної, спеціалізованої служби підтримки та притулків, де жінка матиме можливість отримати як юридичні, психологічні консультації, фінансову допомогу, тимчасове житло, навчання, підготовку та допомогу в пошуку роботи. 

Створення окремого органу також передбачає і підготовку відповідних спеціалістів, які займатимуться жертвами або особами, що вчинили будь-які акти насильства. Підготовка спеціалістів має охоплювати підготовку зі скоординованого міжвідомчого співробітництва для забезпечення всеосяжного та відповідного управління зверненнями у випадках насильства.

На всіх рівнях та на регулярній основі (зокрема у співробітництві з громадськими організаціями) мають проводитись кампанії з підвищення обізнаності та розуміння різних проявів усіх форм насильства, які підпадають під сферу застосування Конвенції, та їхніх наслідків для дітей, а також потреби в запобіганні такому насильству. 

Підвищення обізнаності зокрема передбачає включення до навчальних програм адаптованого до рівня розвитку учнів навчального матеріалу з таких питань, як рівність між жінками та чоловіками, нестереотипні гендерні ролі, взаємна повага, вирішення конфліктів у взаємостосунках без застосування насильства, насильство стосовно жінок за гендерною ознакою та право на особисту цілісність, у формальні навчальні плани на всіх рівнях навчання. Хочу наголосити, що даний навчальний матеріал має на меті саме формування культури взаємостосунків, розуміння своїх прав та способів їх захисту.

Також, Конвенція зобов’язує державу на законодавчому рівні забезпечити право жертви мали вимагати компенсацію від осіб, що вчинили насильство. Також має бути передбачена належна державна компенсація тим, хто постраждав від тяжких тілесних ушкоджень або порушення здоров’я, настільки, наскільки шкода не покривається з інших джерел, як-от: правопорушником, страхуванням або державним медичним і соціальним забезпеченням.

Мають бути криміналізовані: умисна поведінка, яка полягає в примушуванні дорослого або дитини до вступу в шлюб, каліцтво жіночих геніталій, примусовий аборт або стерилізація тощо. 

Окрім цього мають бути внесені зміни до чинного законодавства, які б передбачали, що розслідування або кримінальне переслідування правопорушень, передбачених цією Конвенцією, не залежали цілком від повідомлення або скарги тільки жертви, і щоб провадження могло продовжуватися навіть, якщо жертва відкликає свою заяву або скаргу. Тобто, повідомити поліцію матимуть право, наприклад, сусіди чи свідки насильства. І кримінальне провадження не можливо буде припинити на підставі «потерпіла забрала заяву».

Конвенція також приділяє значну увагу і захисту прав дітей. Зокрема обмеження батьківських прав (або позбавлення) тепер стане можливим не лише у випадку вчинення насилля відносно дитини, але й у випадку вчинення насилля в присутності дитини. 


Висновки щодо набрання чинності Конвенцією по запобіганню насильства стосовно жінок і домашнього насильства


Норми Конвенції мають на меті створити ефективний державний механізм по захисту жертв насилля, притягнення до відповідальності винних, реабілітації та адаптації потерпілих.

Основні нововведення:

  • потерпіла/ий матиме можливість звертатись до єдиного спеціалізованого органу для захисту прав та надання притулку;
  • жертва насилля матиме право вимагати компенсації;
  • розслідування випадку домашнього насилля тепер стане можливим не лише на підставі заяви жертви;
  • існування спеціалізованого органу створить умови для більш ефективної роботи правоохоронних органів.

Однак, ратифікація Конвенції Україною відбулась з певними застереженнями. Зокрема, Україна не розглядає жодне з положень Конвенції як таке, що зобов’язує її до зміни Конституції України та Сімейного кодексу України, інших законів України щодо інститутів шлюбу, сім'ї та усиновлення, а також таке, що втручається в право батьків виховувати своїх дітей відповідно до власних переконань.

А також, Україна заявляє, що внаслідок широкомасштабної збройної агресії російської федерації виконання Україною зобов’язань, передбачених Конвенцією, на тимчасово окупованих територіях, в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі не гарантується до повного відновлення конституційного ладу України на цих територіях.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатця ув‘язнили за домашнє насильство над бабусею

Мене били за кожну дрібничку і я сприймала це як належне, – історія жертви домашнього насильства


Коментарі ()

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

975
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2774
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1722 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3862
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5656
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1798

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

142

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

319

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

306

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

461
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

617
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

598
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

877
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

139
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2132
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

645
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

967
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1248
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

529 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

722
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

493
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

818