В Україні набула чинності Стамбульська конвенція: що варто знати прикарпатцям

Набула чинності для України Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами, ратифікована Верховною Радою України 20 червня 2022 року.

Детальніше про основні положення Конвенції задля формування об’єктивного розуміння змісту та мети Конвенції розповіла Наталя Лісова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Так, пояснює фахівчиня, метою цієї Конвенції є захист жінок від ycix форм насильства, недопущення, кримінальне переслідування та ліквідація насильства стосовно жінок і домашнього насильства, яке вчинено також стосовно чоловіків та дітей (хлопців та дівчат).

Поняття «насильство стосовно жінок» розуміється як порушення прав людини й форма дискримінації стосовно жінок та означає всі акти насильства стосовно жінок за гендерною ознакою, результатом яких є або може бути фізична, сексуальна, психологічна або економічна шкода чи страждання стосовно жінок, у тому числі погрози таких дій, примус або свавільне позбавлення волі, незалежно від того, чи відбувається це в публічному або приватному житті. Поняття «жінки» охоплює і дівчат до 18 років.

«Гендер» означає соціально закріплені ролі, поведінку, діяльність і характерні ознаки, які певне суспільство вважає належними для жінок та чоловіків.


Наслідки набрання чинності Конвенцією по запобіганню насильства стосовно жінок і домашнього насильства на загальнодержавному рівні


Конвенція передбачає створення окремого органу, відповідального за координацію, виконання, моніторинг та оцінку політики та заходів для запобігання всім формам насильства та для боротьби з усіма формами насильства. Тобто створення такого механізму, який забезпечить здійснення ефективного співробітництва між усіма відповідними державними органами, у тому числі судовими, прокуратурою, правоохоронними органами, місцевими та регіональними органами, громадськими організаціями, для захисту й підтримки жертв і свідків усіх форм насильства, які підпадають під сферу застосування Конвенції.

Також Конвенція передбачає створення загальної, спеціалізованої служби підтримки та притулків, де жінка матиме можливість отримати як юридичні, психологічні консультації, фінансову допомогу, тимчасове житло, навчання, підготовку та допомогу в пошуку роботи. 

Створення окремого органу також передбачає і підготовку відповідних спеціалістів, які займатимуться жертвами або особами, що вчинили будь-які акти насильства. Підготовка спеціалістів має охоплювати підготовку зі скоординованого міжвідомчого співробітництва для забезпечення всеосяжного та відповідного управління зверненнями у випадках насильства.

На всіх рівнях та на регулярній основі (зокрема у співробітництві з громадськими організаціями) мають проводитись кампанії з підвищення обізнаності та розуміння різних проявів усіх форм насильства, які підпадають під сферу застосування Конвенції, та їхніх наслідків для дітей, а також потреби в запобіганні такому насильству. 

Підвищення обізнаності зокрема передбачає включення до навчальних програм адаптованого до рівня розвитку учнів навчального матеріалу з таких питань, як рівність між жінками та чоловіками, нестереотипні гендерні ролі, взаємна повага, вирішення конфліктів у взаємостосунках без застосування насильства, насильство стосовно жінок за гендерною ознакою та право на особисту цілісність, у формальні навчальні плани на всіх рівнях навчання. Хочу наголосити, що даний навчальний матеріал має на меті саме формування культури взаємостосунків, розуміння своїх прав та способів їх захисту.

Також, Конвенція зобов’язує державу на законодавчому рівні забезпечити право жертви мали вимагати компенсацію від осіб, що вчинили насильство. Також має бути передбачена належна державна компенсація тим, хто постраждав від тяжких тілесних ушкоджень або порушення здоров’я, настільки, наскільки шкода не покривається з інших джерел, як-от: правопорушником, страхуванням або державним медичним і соціальним забезпеченням.

Мають бути криміналізовані: умисна поведінка, яка полягає в примушуванні дорослого або дитини до вступу в шлюб, каліцтво жіночих геніталій, примусовий аборт або стерилізація тощо. 

Окрім цього мають бути внесені зміни до чинного законодавства, які б передбачали, що розслідування або кримінальне переслідування правопорушень, передбачених цією Конвенцією, не залежали цілком від повідомлення або скарги тільки жертви, і щоб провадження могло продовжуватися навіть, якщо жертва відкликає свою заяву або скаргу. Тобто, повідомити поліцію матимуть право, наприклад, сусіди чи свідки насильства. І кримінальне провадження не можливо буде припинити на підставі «потерпіла забрала заяву».

Конвенція також приділяє значну увагу і захисту прав дітей. Зокрема обмеження батьківських прав (або позбавлення) тепер стане можливим не лише у випадку вчинення насилля відносно дитини, але й у випадку вчинення насилля в присутності дитини. 


Висновки щодо набрання чинності Конвенцією по запобіганню насильства стосовно жінок і домашнього насильства


Норми Конвенції мають на меті створити ефективний державний механізм по захисту жертв насилля, притягнення до відповідальності винних, реабілітації та адаптації потерпілих.

Основні нововведення:

  • потерпіла/ий матиме можливість звертатись до єдиного спеціалізованого органу для захисту прав та надання притулку;
  • жертва насилля матиме право вимагати компенсації;
  • розслідування випадку домашнього насилля тепер стане можливим не лише на підставі заяви жертви;
  • існування спеціалізованого органу створить умови для більш ефективної роботи правоохоронних органів.

Однак, ратифікація Конвенції Україною відбулась з певними застереженнями. Зокрема, Україна не розглядає жодне з положень Конвенції як таке, що зобов’язує її до зміни Конституції України та Сімейного кодексу України, інших законів України щодо інститутів шлюбу, сім'ї та усиновлення, а також таке, що втручається в право батьків виховувати своїх дітей відповідно до власних переконань.

А також, Україна заявляє, що внаслідок широкомасштабної збройної агресії російської федерації виконання Україною зобов’язань, передбачених Конвенцією, на тимчасово окупованих територіях, в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі не гарантується до повного відновлення конституційного ладу України на цих територіях.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатця ув‘язнили за домашнє насильство над бабусею

Мене били за кожну дрібничку і я сприймала це як належне, – історія жертви домашнього насильства


Коментарі ()

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

258
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1566 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1821 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2644
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2376 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7613

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

385

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1092

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1164

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1951
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

332
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

710
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

948
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43453
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3152
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

979
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2003
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35202 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

329
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

538
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

679
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1006