В Україні сьогодні святкують Маковея, або Медовий Спас

 

 

У серпні християни східного обряду святкують три Спаси: Медовий, Яблучний та Горіховий. Дати, на які припадають ці свята, з року в рік залишаються незмінними.

 

Зокрема, сьогодні, 14 серпня, відзначається Перший Спас (Спас на водіМедовий спасМаковея), пише 112 канал.

 

Свято прийшло до нас із Візантії ІХ ст., де упродовж тижня Константинополем носили частини Хреста Господнього, аби очистити місто від епідемій та "злих духів".

 

Цього дня вшановують пам’ять семи мучеників Макавеїв, які очолили повстання за віру в єдиного Бога і були за це жорстоко покарані.

 

Також існує легенда, що саме 14 серпня прийняв хрещення князь Володимир, тому в цю дату у стародавньому Києві освячували воду в Дніпрі, купали худобу, чистили криниці.

 

На Маковея, за давніми звичаями, святять воду, мед і мак. Господині готують пісний борщ з грибами та "шулики". До храму несуть букети із квітів і трав – "маковійчики". Вважається, що якщо не освятити квіти на Першого Спаса, то не буде квітнути господарство. 

 

Із Медового Спасу починається двотижневий Успенський піст ("спасівка"), такий суворий, як і Великий. Це єдиний багатоденний православний піст на честь Богородиці та її Успіння.

 

В Україні відзначають Маковея не тільки як релігійне свято. Із цього дня завжди приступали до осінніх польових робіт та медозбору, ластівки починали відлітати, а в народі готувалися до проводів літа.

 

19 серпня українці відзначатимуть Яблучний Спас. Його ще називають Середнім, або Великим.

 

До нього готуються упродовж двох тижнів, зокрема не вживають яблук. Особливо це стосується жінок, яких таким чином намагаються застерегти від гріховного вчинку Єви.

 

Вважається, що цього дня усі яблука мають цілющі властивості. А загадані бажання при відкушуванні плоду обов'язково здійснюються. Тому їх разом із іншими фруктами святять та готують із них різноманітні страви. Господині також починають робити заготовки на зиму.

 

Водночас за цим днем передбачають, якими будуть осінь та зима. До того ж не бажано відганяти в цей день комах: настирливі мухи, наприклад, можуть віщувати успіх та благополуччя.

 

А через десять днів – 29 серпня – відзначається Горіховий Спас (Хлібний).

 

Як правило, до Третього Спаса закінчували жнива і пекли пироги з борошна нового врожаю. Тому свято і назвали Хлібним. Також у цей час саме достигають лісові горіхи і починається їх масовий збір. Із чим і пов’язана друга назва.

 

Цього дня прийнято було торгувати полотнами.

 

У давнину говорили: "Перший Спас – на воді стоять; другий Спас – яблука їдять; третій Спас – на зелених горах полотна продають", тому третій Спас ще називали "Спас на полотні".


14.08.2017 655 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

841
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1556 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2323
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2165 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7505
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15221 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

270

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1000

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1069

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1856
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

251
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

628
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

873
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3107
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

888
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1926
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

969
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35119 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

218
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

453
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

596
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

922