В Україні сьогодні святкують Маковея, або Медовий Спас

 

 

У серпні християни східного обряду святкують три Спаси: Медовий, Яблучний та Горіховий. Дати, на які припадають ці свята, з року в рік залишаються незмінними.

 

Зокрема, сьогодні, 14 серпня, відзначається Перший Спас (Спас на водіМедовий спасМаковея), пише 112 канал.

 

Свято прийшло до нас із Візантії ІХ ст., де упродовж тижня Константинополем носили частини Хреста Господнього, аби очистити місто від епідемій та "злих духів".

 

Цього дня вшановують пам’ять семи мучеників Макавеїв, які очолили повстання за віру в єдиного Бога і були за це жорстоко покарані.

 

Також існує легенда, що саме 14 серпня прийняв хрещення князь Володимир, тому в цю дату у стародавньому Києві освячували воду в Дніпрі, купали худобу, чистили криниці.

 

На Маковея, за давніми звичаями, святять воду, мед і мак. Господині готують пісний борщ з грибами та "шулики". До храму несуть букети із квітів і трав – "маковійчики". Вважається, що якщо не освятити квіти на Першого Спаса, то не буде квітнути господарство. 

 

Із Медового Спасу починається двотижневий Успенський піст ("спасівка"), такий суворий, як і Великий. Це єдиний багатоденний православний піст на честь Богородиці та її Успіння.

 

В Україні відзначають Маковея не тільки як релігійне свято. Із цього дня завжди приступали до осінніх польових робіт та медозбору, ластівки починали відлітати, а в народі готувалися до проводів літа.

 

19 серпня українці відзначатимуть Яблучний Спас. Його ще називають Середнім, або Великим.

 

До нього готуються упродовж двох тижнів, зокрема не вживають яблук. Особливо це стосується жінок, яких таким чином намагаються застерегти від гріховного вчинку Єви.

 

Вважається, що цього дня усі яблука мають цілющі властивості. А загадані бажання при відкушуванні плоду обов'язково здійснюються. Тому їх разом із іншими фруктами святять та готують із них різноманітні страви. Господині також починають робити заготовки на зиму.

 

Водночас за цим днем передбачають, якими будуть осінь та зима. До того ж не бажано відганяти в цей день комах: настирливі мухи, наприклад, можуть віщувати успіх та благополуччя.

 

А через десять днів – 29 серпня – відзначається Горіховий Спас (Хлібний).

 

Як правило, до Третього Спаса закінчували жнива і пекли пироги з борошна нового врожаю. Тому свято і назвали Хлібним. Також у цей час саме достигають лісові горіхи і починається їх масовий збір. Із чим і пов’язана друга назва.

 

Цього дня прийнято було торгувати полотнами.

 

У давнину говорили: "Перший Спас – на воді стоять; другий Спас – яблука їдять; третій Спас – на зелених горах полотна продають", тому третій Спас ще називали "Спас на полотні".


14.08.2017 651 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1442
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

691
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

922
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1999
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3500
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2400 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

747

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

649

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

627

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

647
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10285
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1131
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5200
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

939
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2741
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1134
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

335
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

653
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

565
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

615
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

969 2