Конфліктна ситуація назріла у селі Добровлянах Калуського району: місцеве населення проти встановлення у їхньому селі базової станції стільникового зв’язку одного з операторів мобільного зв’язку.
Ось які коментарі є на сайті “Добровляни — село над Лімницею”:
Василь: “Цікаво ? Яка така величезна потреба в тій антені. Навіть якщо сумніваєтесь, то поцікавтесь в селах, де вже є такі потужні антени, які проблеми із здоров’ям почалися…”
Ліля: “Люди добрі! Спам’ятайтеся! Біля найчистішої річки в Україні будувати “бомбу” повільної дії. Звичайно, за рік чи два, можливо, наслідків і не буде, проте пройдуть роки, і як ми будемо пояснювати нашим дітям, чому ми свідомо їх травимо і вбиваємо. Маємо в приклад Домбровський кар’єр, “хімію”, шахти, екологічну зону... Невже мало??? ”
Жителька району: “Люди добрі, нам вистачає хімії з Калуша, а ви ще хочете якихось антен!!!”
Іра: “Я не розумію, чому таке важливе питання не винесли на обговорення жителів села?.. Люди, моліться Богу, щоб влада щиро хотіла подбати за нас, простий люд, і боялася ввійти в історію села, як така, що прирекла на хвороби нас через те, що їхня думка має бути вище. Бо коли поставлять вишку, тоді вже нічого не можна буде змінити…” Оксана: “Голова і депутати, чи не боїтеся ви людських прокльонів? Чи подумали ви, приймаючи рішення про подальше життя ваших односельців, дітей чи онуків? Чи ж не з вашої “доброї волі” вони ПРИРІКАЮТЬСЯ бути ЗАРУЧНИКАМИ власного життя та здоров’я?..” Обласна санепідстанція заспокоює.
Зокрема, помічник обласного санітарного лікаря Лук’ян Богак пояснив, що (РТО), “базова станція мобільного зв’язку — це радіотехнічний об’єкт, який випромінює в навколишнє середовище електромаг-нітну енергію, яка може негативно впливати на людський організм. Щоб запобігти цьому, ще в серпні 1996 року Мінздоров’я України ввело в дію “Державні санітарні норми і правила захисту населення від впливу електромагнітного випромінювання”.
Ними й передбачені вимоги щодо розташування та експлуатації РТО. Відповідно до санітарних норм, рівні електромагнітного поля, що створюються базовими станціями мобільного зв’язку, не повинні перевищувати гранично допустимий рівень. До речі, на Івано-Франківщині встановлено більше 700 “вишок” і на жодній не виявлено перевищень гранично допустимих рівнів електромагнітного поля”. Нагадаю, в Україні він найжорсткіший і становить 2,5 мкВТ/см кв., тоді як, наприклад, у Росії, Білорусі, Угорщині — 10 мкВТ/см кв., а в окремих країнах Скандинавії — аж 100 мкВТ/см кв.
“Випромінювання від антен, що прикріплені до будь-яких базових станцій, має горизонтальний напрям і ніколи не спрямоване вниз. Тому, — пояснює Лук’ян Богак, — діють обмеження: електромагнітне випромінювання повинно іти поверх усіх житлових будинків. Особливо ми звертаємо на це увагу в містах, де є багатоповерхівки. На базову станцію, яку планують поставити в Добровлянах, Державна установа “Інститут гігієни та медичної екології ім. О. М. Марзеєва АМН України” розробила санітарний паспорт, де у висновку вказано, що у цьому населеному пункті електромагнітне випромінювання повинно бути не нижче 21 метра від землі, а воно проходить на рівні 40-41метра. Тобто хвилюватися нічого. Але якщо люди не хочуть, щоб “вишку” встановлювали, — наголосив п. Богак, — то її не встановлять”.