В місті відкривається вже друге «хоспісне» відділення для осіб, які страждають на деменцію

 

22.06.2017 р. в обласній психоневрологічній лікарні №3 відкривається вже друге доглядове або «хоспісне» відділення для осіб, які страждають на деменцію. Перше таке відділення функціонує в закладі вже майже чотири роки.Чому саме доглядове і чому для деменції? На даний час однією з проблем суспільства, і не тільки нашого, є прогресуюче старіння населення і ті медико-соціальні проблеми, які йдуть поруч.

 

Відповідно до даних ВООЗ та Всесвітнього банку видатки на лікування та догляд за особами з когнітивними розладами у 2010 р. складали 604 млрд. доларів, що співставимо з бюджетами двох таких країн, як Польща та Саудівська Аравія. А вже у 2030 р. видатки на дану групу пацієнтів становитимуть 1 трлн. доларів. Звичайно ж 70% цих видатків витрачається країнами Західної Європи та США. Майже всі суми витрачаються не на лікування, а на догляд, який більш затратний при деменції, аніж при інших тяжких захворюваннях. Адже якісна допомога особі з деменцією має бути спрямована на забезпечення паліативною допомогою з моменту встановлення діагнозу до смерті, на підтримці максимально можливої якості життя людей з деменцією і їх можливості померти з гідністю, а також на підтримку осіб, які здійснюють догляд. У більшості розвинених країн пацієнтами опікуються не тільки медичні працівники, а й соціальні служби, тому і видатки на догляд розподілені приблизно наступним чином - 50% фінансового тягаря лягає на членів родини, 35% - на служби соціального захисту, 15% - на систему охорони здоров’я.

Деменція зумовлює цілий комплекс потреб і, особливо на більш пізніх етапах, високий рівень захворюваності і залежності від оточуючих. При погіршенні стану люди з деменцією можуть поставити перед оточуючими складні проблеми, включаючи агресивну поведінку, неспокійний стан і безцільне ходіння, труднощі з прийомом їжі, нетримання, маячні ідеї і галюцинації, а також труднощі з переміщенням, які можуть призвести до падінь і переломів. Вплив деменції на людину зазвичай супроводжується особистими обставинами, такими як зміна фінансового статусу і місця проживання або втратою піклування близьких людей.

Законодавство нашої країни, зокрема гл. 17 Сімейного кодексу визначає, що обов'язок повнолітніх дітей є утримання батьків, однак не в кожному випадку в дітей є можливість виконувати цей обов’язок, адже є обов’язки по відношенню до власних дітей, зайнятість на роботі і т.і., тому, в разі діагностування в особи деменції, її часто поміщають в установи соціального захисту. Однак із цим також є проблеми – катастрофічна нестача місць, коли черга може сягати 10-15 чоловік!

Тому маючи вже досвід в наданні допомоги особам з деменцією, враховуючи попит і потребу, які є на даний час, було вирішено розширити відділення, відкрити ще 15 ліжок для даної категорії пацієнтів. У відділенні медикаментозний супровід забезпечує лікар-психіатр, доглядову функцію виконують медичні сестри, які пройшли відповідні курси та тренінги. Працюють з такими пацієнтами і психологи закладу, забезпечуючи психологічний та психотерапевтичний супровід, який спрямований на підтримку когнітивних функцій, адаптацію, функціонування в побуті, розвиток необхідних навичок для мінімізації потреби в допомозі. Слід зазначити, що фахівці пройшли стажування в психоневрологічному шпиталі ім. св. Ядвіги (м. Ополе, Польща) і сам принцип організації відділення та надання допомоги також запозичені у наших друзів, з якими заклад активно співпрацює вже понад 9 років.

Під час відкриття відділення відбудеться конференція за участі наших польських колег з психоневрологічного шпиталю ім. св. Ядвіги та з Житомирської обласної психоневрологічної лікарні №1, де фахівці закладу матимуть можливість поділитися власним досвідом та почути думку колег.

P.S. невирішеним питанням на сьогоднішній день лишається оплата послуги, оскільки фінансове забезпечення медичних закладів розраховане на надання медичного, а не соціального супроводу. Тому реконструкцію приміщень для відділення, яка тривала майже 8 місяців, проведено власними силами, за рахунок залучених коштів (благодійних внесків, гуманітарної допомоги), відділення облаштовано завдяки організації ADAJ з Франції, яка вже 17 років допомагає закладу, в фінансування ж самого соціального супроводу залучаються благодійні внески.

Однак, незважаючи на труднощі, в закладі впродовж останніх 7-ми років проводиться реконструкція приміщень, відкриваються оновлені відділення, вдосконалюється медичний, психологічний та вже й соціальний супровід пацієнтів, покращується якість допомоги, створюються комфортні умови як для пацієнтів, так і для медичних працівників.


15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5199 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1835 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4043 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3169 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7959 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20292 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

274

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

817

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1911

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2390
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

186
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

693
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

475
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18377
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

975
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1214 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6098 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23389 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

291
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

988 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1168 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

496