В місті відкривається вже друге «хоспісне» відділення для осіб, які страждають на деменцію

 

22.06.2017 р. в обласній психоневрологічній лікарні №3 відкривається вже друге доглядове або «хоспісне» відділення для осіб, які страждають на деменцію. Перше таке відділення функціонує в закладі вже майже чотири роки.Чому саме доглядове і чому для деменції? На даний час однією з проблем суспільства, і не тільки нашого, є прогресуюче старіння населення і ті медико-соціальні проблеми, які йдуть поруч.

 

Відповідно до даних ВООЗ та Всесвітнього банку видатки на лікування та догляд за особами з когнітивними розладами у 2010 р. складали 604 млрд. доларів, що співставимо з бюджетами двох таких країн, як Польща та Саудівська Аравія. А вже у 2030 р. видатки на дану групу пацієнтів становитимуть 1 трлн. доларів. Звичайно ж 70% цих видатків витрачається країнами Західної Європи та США. Майже всі суми витрачаються не на лікування, а на догляд, який більш затратний при деменції, аніж при інших тяжких захворюваннях. Адже якісна допомога особі з деменцією має бути спрямована на забезпечення паліативною допомогою з моменту встановлення діагнозу до смерті, на підтримці максимально можливої якості життя людей з деменцією і їх можливості померти з гідністю, а також на підтримку осіб, які здійснюють догляд. У більшості розвинених країн пацієнтами опікуються не тільки медичні працівники, а й соціальні служби, тому і видатки на догляд розподілені приблизно наступним чином - 50% фінансового тягаря лягає на членів родини, 35% - на служби соціального захисту, 15% - на систему охорони здоров’я.

Деменція зумовлює цілий комплекс потреб і, особливо на більш пізніх етапах, високий рівень захворюваності і залежності від оточуючих. При погіршенні стану люди з деменцією можуть поставити перед оточуючими складні проблеми, включаючи агресивну поведінку, неспокійний стан і безцільне ходіння, труднощі з прийомом їжі, нетримання, маячні ідеї і галюцинації, а також труднощі з переміщенням, які можуть призвести до падінь і переломів. Вплив деменції на людину зазвичай супроводжується особистими обставинами, такими як зміна фінансового статусу і місця проживання або втратою піклування близьких людей.

Законодавство нашої країни, зокрема гл. 17 Сімейного кодексу визначає, що обов'язок повнолітніх дітей є утримання батьків, однак не в кожному випадку в дітей є можливість виконувати цей обов’язок, адже є обов’язки по відношенню до власних дітей, зайнятість на роботі і т.і., тому, в разі діагностування в особи деменції, її часто поміщають в установи соціального захисту. Однак із цим також є проблеми – катастрофічна нестача місць, коли черга може сягати 10-15 чоловік!

Тому маючи вже досвід в наданні допомоги особам з деменцією, враховуючи попит і потребу, які є на даний час, було вирішено розширити відділення, відкрити ще 15 ліжок для даної категорії пацієнтів. У відділенні медикаментозний супровід забезпечує лікар-психіатр, доглядову функцію виконують медичні сестри, які пройшли відповідні курси та тренінги. Працюють з такими пацієнтами і психологи закладу, забезпечуючи психологічний та психотерапевтичний супровід, який спрямований на підтримку когнітивних функцій, адаптацію, функціонування в побуті, розвиток необхідних навичок для мінімізації потреби в допомозі. Слід зазначити, що фахівці пройшли стажування в психоневрологічному шпиталі ім. св. Ядвіги (м. Ополе, Польща) і сам принцип організації відділення та надання допомоги також запозичені у наших друзів, з якими заклад активно співпрацює вже понад 9 років.

Під час відкриття відділення відбудеться конференція за участі наших польських колег з психоневрологічного шпиталю ім. св. Ядвіги та з Житомирської обласної психоневрологічної лікарні №1, де фахівці закладу матимуть можливість поділитися власним досвідом та почути думку колег.

P.S. невирішеним питанням на сьогоднішній день лишається оплата послуги, оскільки фінансове забезпечення медичних закладів розраховане на надання медичного, а не соціального супроводу. Тому реконструкцію приміщень для відділення, яка тривала майже 8 місяців, проведено власними силами, за рахунок залучених коштів (благодійних внесків, гуманітарної допомоги), відділення облаштовано завдяки організації ADAJ з Франції, яка вже 17 років допомагає закладу, в фінансування ж самого соціального супроводу залучаються благодійні внески.

Однак, незважаючи на труднощі, в закладі впродовж останніх 7-ми років проводиться реконструкція приміщень, відкриваються оновлені відділення, вдосконалюється медичний, психологічний та вже й соціальний супровід пацієнтів, покращується якість допомоги, створюються комфортні умови як для пацієнтів, так і для медичних працівників.


29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

881
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1914 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

871
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2809
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1920
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1289

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1886
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3762
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

881
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1