В місті відкривається вже друге «хоспісне» відділення для осіб, які страждають на деменцію

 

22.06.2017 р. в обласній психоневрологічній лікарні №3 відкривається вже друге доглядове або «хоспісне» відділення для осіб, які страждають на деменцію. Перше таке відділення функціонує в закладі вже майже чотири роки.Чому саме доглядове і чому для деменції? На даний час однією з проблем суспільства, і не тільки нашого, є прогресуюче старіння населення і ті медико-соціальні проблеми, які йдуть поруч.

 

Відповідно до даних ВООЗ та Всесвітнього банку видатки на лікування та догляд за особами з когнітивними розладами у 2010 р. складали 604 млрд. доларів, що співставимо з бюджетами двох таких країн, як Польща та Саудівська Аравія. А вже у 2030 р. видатки на дану групу пацієнтів становитимуть 1 трлн. доларів. Звичайно ж 70% цих видатків витрачається країнами Західної Європи та США. Майже всі суми витрачаються не на лікування, а на догляд, який більш затратний при деменції, аніж при інших тяжких захворюваннях. Адже якісна допомога особі з деменцією має бути спрямована на забезпечення паліативною допомогою з моменту встановлення діагнозу до смерті, на підтримці максимально можливої якості життя людей з деменцією і їх можливості померти з гідністю, а також на підтримку осіб, які здійснюють догляд. У більшості розвинених країн пацієнтами опікуються не тільки медичні працівники, а й соціальні служби, тому і видатки на догляд розподілені приблизно наступним чином - 50% фінансового тягаря лягає на членів родини, 35% - на служби соціального захисту, 15% - на систему охорони здоров’я.

Деменція зумовлює цілий комплекс потреб і, особливо на більш пізніх етапах, високий рівень захворюваності і залежності від оточуючих. При погіршенні стану люди з деменцією можуть поставити перед оточуючими складні проблеми, включаючи агресивну поведінку, неспокійний стан і безцільне ходіння, труднощі з прийомом їжі, нетримання, маячні ідеї і галюцинації, а також труднощі з переміщенням, які можуть призвести до падінь і переломів. Вплив деменції на людину зазвичай супроводжується особистими обставинами, такими як зміна фінансового статусу і місця проживання або втратою піклування близьких людей.

Законодавство нашої країни, зокрема гл. 17 Сімейного кодексу визначає, що обов'язок повнолітніх дітей є утримання батьків, однак не в кожному випадку в дітей є можливість виконувати цей обов’язок, адже є обов’язки по відношенню до власних дітей, зайнятість на роботі і т.і., тому, в разі діагностування в особи деменції, її часто поміщають в установи соціального захисту. Однак із цим також є проблеми – катастрофічна нестача місць, коли черга може сягати 10-15 чоловік!

Тому маючи вже досвід в наданні допомоги особам з деменцією, враховуючи попит і потребу, які є на даний час, було вирішено розширити відділення, відкрити ще 15 ліжок для даної категорії пацієнтів. У відділенні медикаментозний супровід забезпечує лікар-психіатр, доглядову функцію виконують медичні сестри, які пройшли відповідні курси та тренінги. Працюють з такими пацієнтами і психологи закладу, забезпечуючи психологічний та психотерапевтичний супровід, який спрямований на підтримку когнітивних функцій, адаптацію, функціонування в побуті, розвиток необхідних навичок для мінімізації потреби в допомозі. Слід зазначити, що фахівці пройшли стажування в психоневрологічному шпиталі ім. св. Ядвіги (м. Ополе, Польща) і сам принцип організації відділення та надання допомоги також запозичені у наших друзів, з якими заклад активно співпрацює вже понад 9 років.

Під час відкриття відділення відбудеться конференція за участі наших польських колег з психоневрологічного шпиталю ім. св. Ядвіги та з Житомирської обласної психоневрологічної лікарні №1, де фахівці закладу матимуть можливість поділитися власним досвідом та почути думку колег.

P.S. невирішеним питанням на сьогоднішній день лишається оплата послуги, оскільки фінансове забезпечення медичних закладів розраховане на надання медичного, а не соціального супроводу. Тому реконструкцію приміщень для відділення, яка тривала майже 8 місяців, проведено власними силами, за рахунок залучених коштів (благодійних внесків, гуманітарної допомоги), відділення облаштовано завдяки організації ADAJ з Франції, яка вже 17 років допомагає закладу, в фінансування ж самого соціального супроводу залучаються благодійні внески.

Однак, незважаючи на труднощі, в закладі впродовж останніх 7-ми років проводиться реконструкція приміщень, відкриваються оновлені відділення, вдосконалюється медичний, психологічний та вже й соціальний супровід пацієнтів, покращується якість допомоги, створюються комфортні умови як для пацієнтів, так і для медичних працівників.


17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269