В місті відкривається вже друге «хоспісне» відділення для осіб, які страждають на деменцію

 

22.06.2017 р. в обласній психоневрологічній лікарні №3 відкривається вже друге доглядове або «хоспісне» відділення для осіб, які страждають на деменцію. Перше таке відділення функціонує в закладі вже майже чотири роки.Чому саме доглядове і чому для деменції? На даний час однією з проблем суспільства, і не тільки нашого, є прогресуюче старіння населення і ті медико-соціальні проблеми, які йдуть поруч.

 

Відповідно до даних ВООЗ та Всесвітнього банку видатки на лікування та догляд за особами з когнітивними розладами у 2010 р. складали 604 млрд. доларів, що співставимо з бюджетами двох таких країн, як Польща та Саудівська Аравія. А вже у 2030 р. видатки на дану групу пацієнтів становитимуть 1 трлн. доларів. Звичайно ж 70% цих видатків витрачається країнами Західної Європи та США. Майже всі суми витрачаються не на лікування, а на догляд, який більш затратний при деменції, аніж при інших тяжких захворюваннях. Адже якісна допомога особі з деменцією має бути спрямована на забезпечення паліативною допомогою з моменту встановлення діагнозу до смерті, на підтримці максимально можливої якості життя людей з деменцією і їх можливості померти з гідністю, а також на підтримку осіб, які здійснюють догляд. У більшості розвинених країн пацієнтами опікуються не тільки медичні працівники, а й соціальні служби, тому і видатки на догляд розподілені приблизно наступним чином - 50% фінансового тягаря лягає на членів родини, 35% - на служби соціального захисту, 15% - на систему охорони здоров’я.

Деменція зумовлює цілий комплекс потреб і, особливо на більш пізніх етапах, високий рівень захворюваності і залежності від оточуючих. При погіршенні стану люди з деменцією можуть поставити перед оточуючими складні проблеми, включаючи агресивну поведінку, неспокійний стан і безцільне ходіння, труднощі з прийомом їжі, нетримання, маячні ідеї і галюцинації, а також труднощі з переміщенням, які можуть призвести до падінь і переломів. Вплив деменції на людину зазвичай супроводжується особистими обставинами, такими як зміна фінансового статусу і місця проживання або втратою піклування близьких людей.

Законодавство нашої країни, зокрема гл. 17 Сімейного кодексу визначає, що обов'язок повнолітніх дітей є утримання батьків, однак не в кожному випадку в дітей є можливість виконувати цей обов’язок, адже є обов’язки по відношенню до власних дітей, зайнятість на роботі і т.і., тому, в разі діагностування в особи деменції, її часто поміщають в установи соціального захисту. Однак із цим також є проблеми – катастрофічна нестача місць, коли черга може сягати 10-15 чоловік!

Тому маючи вже досвід в наданні допомоги особам з деменцією, враховуючи попит і потребу, які є на даний час, було вирішено розширити відділення, відкрити ще 15 ліжок для даної категорії пацієнтів. У відділенні медикаментозний супровід забезпечує лікар-психіатр, доглядову функцію виконують медичні сестри, які пройшли відповідні курси та тренінги. Працюють з такими пацієнтами і психологи закладу, забезпечуючи психологічний та психотерапевтичний супровід, який спрямований на підтримку когнітивних функцій, адаптацію, функціонування в побуті, розвиток необхідних навичок для мінімізації потреби в допомозі. Слід зазначити, що фахівці пройшли стажування в психоневрологічному шпиталі ім. св. Ядвіги (м. Ополе, Польща) і сам принцип організації відділення та надання допомоги також запозичені у наших друзів, з якими заклад активно співпрацює вже понад 9 років.

Під час відкриття відділення відбудеться конференція за участі наших польських колег з психоневрологічного шпиталю ім. св. Ядвіги та з Житомирської обласної психоневрологічної лікарні №1, де фахівці закладу матимуть можливість поділитися власним досвідом та почути думку колег.

P.S. невирішеним питанням на сьогоднішній день лишається оплата послуги, оскільки фінансове забезпечення медичних закладів розраховане на надання медичного, а не соціального супроводу. Тому реконструкцію приміщень для відділення, яка тривала майже 8 місяців, проведено власними силами, за рахунок залучених коштів (благодійних внесків, гуманітарної допомоги), відділення облаштовано завдяки організації ADAJ з Франції, яка вже 17 років допомагає закладу, в фінансування ж самого соціального супроводу залучаються благодійні внески.

Однак, незважаючи на труднощі, в закладі впродовж останніх 7-ми років проводиться реконструкція приміщень, відкриваються оновлені відділення, вдосконалюється медичний, психологічний та вже й соціальний супровід пацієнтів, покращується якість допомоги, створюються комфортні умови як для пацієнтів, так і для медичних працівників.


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

776
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699