В Івано-Франківську відбулися громадські слухання, на яких обговорено «Положення про громадський контроль за використанням та охороною земель на території Івано-Франківської міської ради».
Власне, громадськими слуханнями це засідання можна назвати суто номінально.
Громадськість, яка мала б виявити інтерес до слухань, їх проігнорувала, тому засідання звелося до спілкування журналіста «Галичини» з представниками різноманітних земельних відомств. Отже, посилення громадського контролю за використанням земель ініціатори слухань розглядають крізь призму діяльності громадських інспекторів.
Щоб стати громадським інспектором і допомагати земельникам боротись із фактами незаконного захоплення землі, треба не лише мати відповідну освіту і досвід роботи у сфері використання земель, а й скласти іспит перед комісією з добору громадських інспекторів.
Якщо комісія дасть згоду, то кандидатів в інспектори затвердить виконком. Одразу зазначимо, що громадські інспектори виконують роботу на громадських засадах (тобто безплатно) та без звільнення з основного місця роботи. Як бачимо, мотивації працювати громадським інспектором небагато. Натомість перспектива дістати по голові на незаконно захопленій ділянці доволі реальна. Зазначимо, що громадські інспектори вже працюють на транспорті, але від їхньої діяльності власники маршрутів так і не почали дотримуватись графіку руху, а водії продовжують матюкати пільговиків.
Така ж ситуація і з так званими дружинниками, які хоч і отримують підтримку з міського бюджету, але якоїсь видимої користі в питанні боротьби зі злочинністю не спостерігається. Журналіст «Галичини» запропонував свою пропозицію до положення. На думку автора цієї статті, громадський контроль повною мірою забезпечувала б публікація земельних рішень у відповідному розділі на сайті МВК.
Реакція земельників була очікуваною: всі виступили проти. Мовляв, рішення і так публікують, а, щоб повністю публікувати земельну документацію, потрібні значні ресурси. Зокрема, начальник відділу самоврядного контролю управління земельних відносин МВК Леся Зварич зазначила, що в управлінні навіть сканера немає, тому робити це вони не збираються. Звісно, коли нема бажання щось змінювати, головним аргументом стає відсутність сканера.
Натомість реалізація такого рішення дозволила б будь-якому жителеві Івано-Франківська не виходячи зі своєї квартири, отримати доступ до потрібної інформації в сфері землекористування. Але, ймовірно, певні сили дуже не зацікавлені, щоб люди стали більш поінформованими про те, що відбувається в цій сфері суспільних відносин.