Івано-Франківський окружний адміністративний суд та Івано-Франківський міський суд вже з квітня 2013 року планують розпочати розгляд справ через використання механізму досудового врегулювання спорів.
Вони є пілотними у спільному українсько-канадському проекті «Освіта суддів – для економічного розвитку».
Як розповів сьогоді на брифінгу голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Ігор Самсін, нині практично усі справи розглядаються на судових засіданнях, а запровадження такого інституту як досудове вирішення спору, або ж як його ще називають медіація (посередництво), дасть можливість не тільки зекономити кошти, але й пришвидшити час розгляду справи.
Тут голова Комісії наводить статистику – минулого року судовими інстанціями усіх рівнів в Україні було розглянуто 4 мільйони 400 тисяч справ. Погодьтеся, не мало. У той час при застосуванні механізму посередництва, до вищих судових інстанцій доходитимуть тільки частина справ. А ще Самсін розповідає, що такий інститут значно підпищує довіру громадян до судової системи. Так, у тій же Канаді, досвід якої збираються впроваджувати в Україні, вже понад 25 років діє медіаторство, яке є ефективним. Статистика свідчить, що рівень довіри громадян до судової системи там 85%.
Однак, як розповідають судді, щоб запровадити таку систему в Україні, потрібно не тільки час, але й відповідна кваліфікація, ділові та моральні якості, досвід суддів, а ще співпраця адвокатів і юристів.
Тим не менше, вже незабаром, в даних судових установах Прикарпаття буде створено умови для впровадження процедури досудового врегулювання спорів. Якщо експеримент завершиться успішно, то «Комісія підготує обргунтування необхідності застосування в українських судах процедури досудового врегулювання спорів та подасть на розгляд Комітету з питань правосуддя ВРУ, а також запропонує розглянути це питання на Пленумі Вищих судів», - зазначає Самсін.
До слова, разом з Івано-Франківськом до пілотного проекту в Україні долучилася ще Одеса.
Довідка "Фіртки":
Медіація (англ. mediation – посередництво) — вид альтернативного врегулювання спорів, метод вирішення спорів із залученням посередника (медіатора), який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації і проаналізувати конфліктну ситуацію таким чином, щоб вони самі змогли обрати той варіант рішення, який би задовольняв інтереси і потреби усіх учасників конфлікту. На відміну від формального судового чи господарського процесу, під час медіації сторони доходять згоди самі — медіатор не приймає рішення за них.