В Івано-Франківську закрили «школу міліції»

 У квітні цього року Прикарпатський юридичний інститут (ПЮІ) Львівського державного університету внутрішніх справ (ЛьвДУВС) святкував свої 55. Та вже незабаром до школи міліції, як у народі називають цей навчальний заклад, дійшли чутки, в які важко вірилося... Мовляв, вже після цьогорічного випуску інституту заборонять провести вступну кампанію та набрати нових курсантів. Причина – загальне скорочення органів МВС. Тож, якщо міліції буде менше, то менше потрібно і кадрового поповнення.

 

Спершу у коридорах ПЮІ говорили, що інститут будуть реорганізовувати у коледж. Та згодом з’явилася інформація про намір Кабміну ще радикальніше «оптимізувати систему міліцейської освіти».

 

Варто сказати, що останнім часом київські чиновники серйозно взялися за українську міліцію. Ще минулого року МВС оголосило про масштабне скорочення. Під цю статтю підпадала третина правоохоронців. Якщо в цифрах, то з 296 тисяч мали залишитися 200 тисяч. Це скорочення триває донині.

 

Відповідно, в лютому цього року керівництво МВС заявило про скорочення державного замовлення у відомчі вузи більш ніж у 2,5 рази, з 3500 до 1225 осіб. Як заявляв начальник департаменту кадрового забезпечення міністерства Юрій Казанський, в Україні є 13 спеціалізованих міліцейських вузів, з них планується залишити тільки вісім.

 

Вже в березні колегія Рахункової палати України розглянула висновки аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених МВС на підготовку кадрів. За тією інформацією, яку оприлюднила палата, за останні два роки міліцейські виші отримали з держбюджету 1,3 млрд. грн., і щороку витрачали ці кошти на підготовку понад 13,7 тис. фахівців. Однак лише половина випускників залишалася на службі в міліції. Решту дипломованих спеціалістів випускали з правом вільного працевлаштування, без будь-якого врахування можливостей і потреб ринку праці. «Замість того, щоб готувати фахівців середньої ланки, сержантів, які добре знатимуть свою справу і яких чекають у кожному мікрорайоні, освітня система МВС плодить дорогих випускників з вищою освітою для реєстрації на біржі праці», – заявив тоді на колегії Рахункової палати її голова Валентин Симоненко.

 

Тож палата запропонувала керівництву МВС «вжити заходів для реорганізації обтяжливої для державного бюджету відомчої мережі вищих навчальних закладів», а ще розрахувати свої реальні потреби.

 

І ось у середу, 27 липня, прем’єр-міністр Микола Азаров підписав розпорядження Кабміну про цю реорганізацію. У документі зазначається, що уряд погоджується з пропозицією МВС ліквідувати п’ять своїх юридичних інститутів, зокрема, і Прикарпатський. Того ж дня в Івано-Франківську начальник обласного УМВС Василь Варцаба вперше офіційно заявив про закриття Прикарпатського юридичного інституту. За його словами, він зустрічався з ректором ЛьвДУВС Олексан­дром Маріним для того, щоб обговорити питання передачі майнового комплексу вишу на баланс обласного міліцейського управління. Планується, що у приміщення колишнього інституту перемістять міський відділ міліції, спецпідрозділи «Беркут» і «Грифон», науково-дослідний експертно-криміналістичний центр і відділ фельдзв’язку.

 

Як повідомив «Репортеру» Василь Гультайчук, начальник центру зв’язків з громадськістю обласного УМВС, нині створена ліквідаційна комісія, яка має підбити загальний майновий баланс колишнього інституту. Його територія та майно забезпечені охороною.

 

Курсантів інституту, які прий­няли присягу на першому курсі і вже є працівниками внутрішніх справ, планують перевести до ЛьвДУВС. Тут ніби все логічно, але постає питання, чи зможе львівський вуз забезпечити необхідні умови для навчання такому великому поповненню? Адже одночасно сюди переведуть три курси прикарпатців. Чи впорається з такими навантаженнями викладацький склад?

 

Від перспективи переїзду не в захваті і самі курсанти. Ті, з ким спілкувався «Репортер», говорять, що й донині не знають, яка доля чекає на інститут.

 

Ще одна колізія – студенти-цивільники, які навчаються на контрактній основі. У розпорядженні Кабміну йдеться, що слухачі, курсанти та студенти вищих навчальних закладів, які ліквідовуються, «продовжують навчання в університетах, до складу яких входили такі навчальні заклади, або інших вищих навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ за їх вибором, шляхом переведення в установленому порядку». Але як не крути, ці студенти мають контракти і перевести їх кудись без їхньої згоди – неможливо.

 

Може, скорочення міліції та її освітньої бази владні мужі у Києві роблять і з благородною метою. Та методи, якими вони «оптимізують та реорганізують», викликають багато запитань. Як відомо, ламати не будувати. Надто вже легко, одним розчерком пера, ліквідували вуз з півстолітньою історією.

 

До теми

Станіславську школу міліції створили у 1956 році. Це був перший вищий навчальний заклад Прикарпаття з юридичним спрямуванням. У його стінах підготували більше 12 тисяч офіцерів міліції. Саме з колишніх викладачів ПЮІ засновувався юридичний факультет Прикарпатського національного університету.

 

Інститут мав третій рівень акредитації. Тут діяли три факультети та 15 кафедр, де серед викладацького складу працювали близько 90 спеціалістів з науковими званнями кандидата і доктора наук. Навчальна база вишу була однією з кращих в області. Тут діяли комп’ютерні класи, два тири, криміналістичний полігон, загальна та спеціальна бібліотеки з найбільшими в області книжковими фондами юридичної літератури (понад 50 тис. примірників). Нещодавно тут закінчили реконструкцію навчально-тренувального центру «Лисець».

 

Реорганізація міліцейської освіти України

 

Залишилися

Національна академія внутрішніх справ (Київ)
Харківський національний університет внутрішніх справ (ХНУВС)
Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ (ДДУВС)
Луганський державний університет внутрішніх справ (ЛДУВС)
Донецький юридичний інститут
Львівський державний університет внутрішніх справ (ЛьвДУВС)
Одеський державний університет внутрішніх військ (ОДУВС)
Академія внутрішніх військ (Харків)

 

Ліквідовані

Кіровоградський юридичний інститут ХНУВС
Херсонський юридичний інститут ХНУВС
Запорізький юридичний інститут ДДУВС
Прикарпатський юридичний інститут ЛьвДУВС
Кримський юридичний інститут ОДУВС

 

Репортер


05.08.2011 3901 1
Коментарі (1)

Патріот 2011.08.05, 11:13
Со мєнтамі упокой!
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

624
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3228
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21333
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2121
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1600 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2482

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

433

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

280

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

872

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2279
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

291
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

569
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1116
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

274
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

893
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

861
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

771
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8352
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

445
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1276 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2294 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1005