Спершу у коридорах ПЮІ говорили, що інститут будуть реорганізовувати у коледж. Та згодом з’явилася інформація про намір Кабміну ще радикальніше «оптимізувати систему міліцейської освіти».
Варто сказати, що останнім часом київські чиновники серйозно взялися за українську міліцію. Ще минулого року МВС оголосило про масштабне скорочення. Під цю статтю підпадала третина правоохоронців. Якщо в цифрах, то з 296 тисяч мали залишитися 200 тисяч. Це скорочення триває донині.
Відповідно, в лютому цього року керівництво МВС заявило про скорочення державного замовлення у відомчі вузи більш ніж у 2,5 рази, з 3500 до 1225 осіб. Як заявляв начальник департаменту кадрового забезпечення міністерства Юрій Казанський, в Україні є 13 спеціалізованих міліцейських вузів, з них планується залишити тільки вісім.
Вже в березні колегія Рахункової палати України розглянула висновки аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених МВС на підготовку кадрів. За тією інформацією, яку оприлюднила палата, за останні два роки міліцейські виші отримали з держбюджету 1,3 млрд. грн., і щороку витрачали ці кошти на підготовку понад 13,7 тис. фахівців. Однак лише половина випускників залишалася на службі в міліції. Решту дипломованих спеціалістів випускали з правом вільного працевлаштування, без будь-якого врахування можливостей і потреб ринку праці. «Замість того, щоб готувати фахівців середньої ланки, сержантів, які добре знатимуть свою справу і яких чекають у кожному мікрорайоні, освітня система МВС плодить дорогих випускників з вищою освітою для реєстрації на біржі праці», – заявив тоді на колегії Рахункової палати її голова Валентин Симоненко.
Тож палата запропонувала керівництву МВС «вжити заходів для реорганізації обтяжливої для державного бюджету відомчої мережі вищих навчальних закладів», а ще розрахувати свої реальні потреби.
І ось у середу, 27 липня, прем’єр-міністр Микола Азаров підписав розпорядження Кабміну про цю реорганізацію. У документі зазначається, що уряд погоджується з пропозицією МВС ліквідувати п’ять своїх юридичних інститутів, зокрема, і Прикарпатський. Того ж дня в Івано-Франківську начальник обласного УМВС Василь Варцаба вперше офіційно заявив про закриття Прикарпатського юридичного інституту. За його словами, він зустрічався з ректором ЛьвДУВС Олександром Маріним для того, щоб обговорити питання передачі майнового комплексу вишу на баланс обласного міліцейського управління. Планується, що у приміщення колишнього інституту перемістять міський відділ міліції, спецпідрозділи «Беркут» і «Грифон», науково-дослідний експертно-криміналістичний центр і відділ фельдзв’язку.
Як повідомив «Репортеру» Василь Гультайчук, начальник центру зв’язків з громадськістю обласного УМВС, нині створена ліквідаційна комісія, яка має підбити загальний майновий баланс колишнього інституту. Його територія та майно забезпечені охороною.
Курсантів інституту, які прийняли присягу на першому курсі і вже є працівниками внутрішніх справ, планують перевести до ЛьвДУВС. Тут ніби все логічно, але постає питання, чи зможе львівський вуз забезпечити необхідні умови для навчання такому великому поповненню? Адже одночасно сюди переведуть три курси прикарпатців. Чи впорається з такими навантаженнями викладацький склад?
Від перспективи переїзду не в захваті і самі курсанти. Ті, з ким спілкувався «Репортер», говорять, що й донині не знають, яка доля чекає на інститут.
Ще одна колізія – студенти-цивільники, які навчаються на контрактній основі. У розпорядженні Кабміну йдеться, що слухачі, курсанти та студенти вищих навчальних закладів, які ліквідовуються, «продовжують навчання в університетах, до складу яких входили такі навчальні заклади, або інших вищих навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ за їх вибором, шляхом переведення в установленому порядку». Але як не крути, ці студенти мають контракти і перевести їх кудись без їхньої згоди – неможливо.
Може, скорочення міліції та її освітньої бази владні мужі у Києві роблять і з благородною метою. Та методи, якими вони «оптимізують та реорганізують», викликають багато запитань. Як відомо, ламати не будувати. Надто вже легко, одним розчерком пера, ліквідували вуз з півстолітньою історією.
До теми
Станіславську школу міліції створили у 1956 році. Це був перший вищий навчальний заклад Прикарпаття з юридичним спрямуванням. У його стінах підготували більше 12 тисяч офіцерів міліції. Саме з колишніх викладачів ПЮІ засновувався юридичний факультет Прикарпатського національного університету.
Інститут мав третій рівень акредитації. Тут діяли три факультети та 15 кафедр, де серед викладацького складу працювали близько 90 спеціалістів з науковими званнями кандидата і доктора наук. Навчальна база вишу була однією з кращих в області. Тут діяли комп’ютерні класи, два тири, криміналістичний полігон, загальна та спеціальна бібліотеки з найбільшими в області книжковими фондами юридичної літератури (понад 50 тис. примірників). Нещодавно тут закінчили реконструкцію навчально-тренувального центру «Лисець».
Реорганізація міліцейської освіти України
Залишилися
Національна академія внутрішніх справ (Київ)
Харківський національний університет внутрішніх справ (ХНУВС)
Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ (ДДУВС)
Луганський державний університет внутрішніх справ (ЛДУВС)
Донецький юридичний інститут
Львівський державний університет внутрішніх справ (ЛьвДУВС)
Одеський державний університет внутрішніх військ (ОДУВС)
Академія внутрішніх військ (Харків)
Ліквідовані
Кіровоградський юридичний інститут ХНУВС
Херсонський юридичний інститут ХНУВС
Запорізький юридичний інститут ДДУВС
Прикарпатський юридичний інститут ЛьвДУВС
Кримський юридичний інститут ОДУВС