В Івано-Франківську закрили «школу міліції»

 У квітні цього року Прикарпатський юридичний інститут (ПЮІ) Львівського державного університету внутрішніх справ (ЛьвДУВС) святкував свої 55. Та вже незабаром до школи міліції, як у народі називають цей навчальний заклад, дійшли чутки, в які важко вірилося... Мовляв, вже після цьогорічного випуску інституту заборонять провести вступну кампанію та набрати нових курсантів. Причина – загальне скорочення органів МВС. Тож, якщо міліції буде менше, то менше потрібно і кадрового поповнення.

 

Спершу у коридорах ПЮІ говорили, що інститут будуть реорганізовувати у коледж. Та згодом з’явилася інформація про намір Кабміну ще радикальніше «оптимізувати систему міліцейської освіти».

 

Варто сказати, що останнім часом київські чиновники серйозно взялися за українську міліцію. Ще минулого року МВС оголосило про масштабне скорочення. Під цю статтю підпадала третина правоохоронців. Якщо в цифрах, то з 296 тисяч мали залишитися 200 тисяч. Це скорочення триває донині.

 

Відповідно, в лютому цього року керівництво МВС заявило про скорочення державного замовлення у відомчі вузи більш ніж у 2,5 рази, з 3500 до 1225 осіб. Як заявляв начальник департаменту кадрового забезпечення міністерства Юрій Казанський, в Україні є 13 спеціалізованих міліцейських вузів, з них планується залишити тільки вісім.

 

Вже в березні колегія Рахункової палати України розглянула висновки аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених МВС на підготовку кадрів. За тією інформацією, яку оприлюднила палата, за останні два роки міліцейські виші отримали з держбюджету 1,3 млрд. грн., і щороку витрачали ці кошти на підготовку понад 13,7 тис. фахівців. Однак лише половина випускників залишалася на службі в міліції. Решту дипломованих спеціалістів випускали з правом вільного працевлаштування, без будь-якого врахування можливостей і потреб ринку праці. «Замість того, щоб готувати фахівців середньої ланки, сержантів, які добре знатимуть свою справу і яких чекають у кожному мікрорайоні, освітня система МВС плодить дорогих випускників з вищою освітою для реєстрації на біржі праці», – заявив тоді на колегії Рахункової палати її голова Валентин Симоненко.

 

Тож палата запропонувала керівництву МВС «вжити заходів для реорганізації обтяжливої для державного бюджету відомчої мережі вищих навчальних закладів», а ще розрахувати свої реальні потреби.

 

І ось у середу, 27 липня, прем’єр-міністр Микола Азаров підписав розпорядження Кабміну про цю реорганізацію. У документі зазначається, що уряд погоджується з пропозицією МВС ліквідувати п’ять своїх юридичних інститутів, зокрема, і Прикарпатський. Того ж дня в Івано-Франківську начальник обласного УМВС Василь Варцаба вперше офіційно заявив про закриття Прикарпатського юридичного інституту. За його словами, він зустрічався з ректором ЛьвДУВС Олексан­дром Маріним для того, щоб обговорити питання передачі майнового комплексу вишу на баланс обласного міліцейського управління. Планується, що у приміщення колишнього інституту перемістять міський відділ міліції, спецпідрозділи «Беркут» і «Грифон», науково-дослідний експертно-криміналістичний центр і відділ фельдзв’язку.

 

Як повідомив «Репортеру» Василь Гультайчук, начальник центру зв’язків з громадськістю обласного УМВС, нині створена ліквідаційна комісія, яка має підбити загальний майновий баланс колишнього інституту. Його територія та майно забезпечені охороною.

 

Курсантів інституту, які прий­няли присягу на першому курсі і вже є працівниками внутрішніх справ, планують перевести до ЛьвДУВС. Тут ніби все логічно, але постає питання, чи зможе львівський вуз забезпечити необхідні умови для навчання такому великому поповненню? Адже одночасно сюди переведуть три курси прикарпатців. Чи впорається з такими навантаженнями викладацький склад?

 

Від перспективи переїзду не в захваті і самі курсанти. Ті, з ким спілкувався «Репортер», говорять, що й донині не знають, яка доля чекає на інститут.

 

Ще одна колізія – студенти-цивільники, які навчаються на контрактній основі. У розпорядженні Кабміну йдеться, що слухачі, курсанти та студенти вищих навчальних закладів, які ліквідовуються, «продовжують навчання в університетах, до складу яких входили такі навчальні заклади, або інших вищих навчальних закладах Міністерства внутрішніх справ за їх вибором, шляхом переведення в установленому порядку». Але як не крути, ці студенти мають контракти і перевести їх кудись без їхньої згоди – неможливо.

 

Може, скорочення міліції та її освітньої бази владні мужі у Києві роблять і з благородною метою. Та методи, якими вони «оптимізують та реорганізують», викликають багато запитань. Як відомо, ламати не будувати. Надто вже легко, одним розчерком пера, ліквідували вуз з півстолітньою історією.

 

До теми

Станіславську школу міліції створили у 1956 році. Це був перший вищий навчальний заклад Прикарпаття з юридичним спрямуванням. У його стінах підготували більше 12 тисяч офіцерів міліції. Саме з колишніх викладачів ПЮІ засновувався юридичний факультет Прикарпатського національного університету.

 

Інститут мав третій рівень акредитації. Тут діяли три факультети та 15 кафедр, де серед викладацького складу працювали близько 90 спеціалістів з науковими званнями кандидата і доктора наук. Навчальна база вишу була однією з кращих в області. Тут діяли комп’ютерні класи, два тири, криміналістичний полігон, загальна та спеціальна бібліотеки з найбільшими в області книжковими фондами юридичної літератури (понад 50 тис. примірників). Нещодавно тут закінчили реконструкцію навчально-тренувального центру «Лисець».

 

Реорганізація міліцейської освіти України

 

Залишилися

Національна академія внутрішніх справ (Київ)
Харківський національний університет внутрішніх справ (ХНУВС)
Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ (ДДУВС)
Луганський державний університет внутрішніх справ (ЛДУВС)
Донецький юридичний інститут
Львівський державний університет внутрішніх справ (ЛьвДУВС)
Одеський державний університет внутрішніх військ (ОДУВС)
Академія внутрішніх військ (Харків)

 

Ліквідовані

Кіровоградський юридичний інститут ХНУВС
Херсонський юридичний інститут ХНУВС
Запорізький юридичний інститут ДДУВС
Прикарпатський юридичний інститут ЛьвДУВС
Кримський юридичний інститут ОДУВС

 

Репортер


05.08.2011 3723 1
Коментарі (1)

Патріот 2011.08.05, 11:13
Со мєнтамі упокой!
05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

980
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1547
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

3407 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2650
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3517
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

3061

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

396

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

854

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

870

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1501
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

426
06.02.2025

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

3301
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20806
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1242
07.02.2025

Більшість (54%) громадян зазначають, що стосунки між вірянами різних церков та релігій у місцевості, де вони живуть, є спокійними.  

557
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

623
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

1187
10.02.2025

KOZAK SIROMAHA — артист, який поєднує автентичну козацьку спадщину з сучасним звучанням. Його пісні проникають прямо в серце та надихають пам’ятати, хто ми є.  

331
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

187
10.02.2025

Президент США Дональд Трамп заявив, що мав телефонну розмову з путіним та спробував домовитися про припинення російсько-української війни.  

344
07.02.2025

Звернення ухвалили під час загальних зборів Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України.  

3702 1
05.02.2025

Україна готова до закінчення гарячої стадії війни з росією, втім без правових компромісів щодо окупованих територій.  

743 1