В Івано-Франківську відзначили 90-ліття від дня народження Ольги Стрілець


15 січня у Літературному музеї Прикарпаття відбулося відкриття виставки „Обпалена троянда”, присвяченої 90-літтю від дня народження Ольги Стрілець.

 

Те, що Літературний музей розпочав виставкову діяльність 2013 року саме виставкою Ольги Стрілець невипадково. Адже творчість унікальної письменниці, педагога, громадської діячки, учасниці Другої світової війни саме зараз потребує свого осмислення сучасниками.

 

Ольга Стрілець пройшла усю війну від початку і до самого кінця. Вона жила і творила у нашому місті. І, як згадують знані сьогодні письменники Прикарпаття Степан Пушик, Ольга Бабій, Роман Юсип, Галина Турелик та інші, ця людина, будучи уже дуже відомою письменницею, завжди підтримувала молодих авторів, допомагала їм видавати книги, охоче зустрічалася із творчою молоддю.

 

„На нашій виставці представлена уся поетична творчість Ольги Стрілець: унікальні документи, які свідчать про її перебування чи у нашому місті, чи на Харківщині, де вона народилася; документи воєнних часів; меморіальні речі; представлено унікальний фотографічний матеріал. Ці документи є у фондах Літературного музею завдяки доньці письменниці – Ларисі Заставі. Свого часу, коли створювався наш музей, вона радо передала нам усі ці папери. Ми маємо що показати і ми маємо що сказати про Ольгу Стрілець”, – каже завідувач Літературного музею Прикарпаття Володимир Смирнов.

 

Спогади людей, які пам’ятають Ольгу Стрілець, дуже різні. Більшість прикарпатських письменників пригадують, як до них, ще малих школярів, приходила на літературні зустрічі неймовірно вродлива жінка, яка розмовляла чистою, правильною, досконалою українською мовою. Але ця тендітна жінка постійно пам’ятала про війну, яку пройшла, про тих людей, які із війни не повернулися. І ці воєнні спогади виливалися у багатьох віршах поетеси, чи, як вона сама себе називала – жінки-поета.

 

„Кожен автор, який живе сьогодні, відкриває для себе тих авторів, які були у минулому. Ольгу Стрілець я для себе відкрив зовсім недавно і мене вразило те, що вона – одна з небагатьох українських поетес, які пройшли війну. Вона постійно поверталася до цієї теми і, можливо, вона одна з тих поетес, які про цю війну сказали слово правди. Я не знав її, як людину, але багато про неї чув. І ці відгуки говорять про те, що це була людина справжня, чесна, безкомпромісна, а в поетичному вияві вона залишилася взірцем отого болю, який не можна забути, болю війни, втрат війни. І ця тема є наскрізною в її творчості.

 

Мені дуже шкода, що остання книга Ольги Стрілець вийшла в 1990 році, тобто уже 23 роки тому. Підготовив цю книгу вибраного Степан Пушик і мені здається, що настав час повертатися до творчості письменниці знову. Цей досвід, це поетичне слово, ця поетична правда і цей біль людини заслуговує того, щоб його не забували, щоб його пам’ятали і щоб до нього поверталися”, – розповідає голова обласного осередку Національної спілки письменників України Євген Баран.

 

Виставку „Обпалена троянда” можна побачити, відвідавши Літературний музей Прикарпаття. А творчість Ольги Стрілець ще потребує свого переосмислення і нового відкриття. Адже її поезія є дуже актуальною для сьогодення.


16.01.2013 2037 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1363
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1042
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2060
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3545
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1335
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1320

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1671

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

487

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1129

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1294
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

348
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24248
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

496
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

400
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

607
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1500
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

672
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

3274
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

586
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1493 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

607
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

522