В Івано-Франківську відкрили пам'ятну дошку мистецтвознавцю Віктору Мельнику (фото)

 

 

 

Сьогодні, 18 травня, на фасаді будинку на вулиці Низова,2 відкрили анотаційну дошку мистецтвознавцю Віктору Мельнику.

 

Директор Музею мистецтв Прикарпаття Михайло Дейнега зауважив, цьогоріч Віктору Мельнику виповнилося би 60-ть років.

 

"Він зробив величезний вклад в дослідження сакрального мистецтва. Його наукова робота дістала схвалення усіх фахівців України. Це робота, яку до нього ніхто не зробив. Ця людина посвятила своє життя дослідженню сакрального мистецтва Галичини", - зазначив М. Дейнега.

 

Віктор Мельник був натхненником численних пошукових експедицій. Займався не лише сакральною тематикою, він був обізнаний і в сучасному мистецтві. У пам'яті співробітників Віктор Мельник залишився принциповою людиною, яка любила мистецтво понад усе.
 
 
"Саме ці дошки дають можливість зберегти пам'ять про великих постатей ", - зазначив міський голова Руслан Марцінків.
 

20 червня 2005 року відійшов у вічність мистецтвознавець, багатолітній завідувач відділу образотворчого мистецтва Івано-Франківського художнього музею (тепер – Музею мистецтв Прикарпаття), дослідник Святодухівської церкви у Рогатині Віктор Іванович Мельник.

 

Довідково:

Віктор Мельник народився 27 квітня 1957 р. у місті Коростень Житомирської області. У 1982 р. закінчив Київський державний художній інститут і як молодий спеціаліст-мистецтвознавець був направлений на роботу до новоствореного Івано-Франківського художнього музею. Спочатку перебував на посаді молодшого, потім старшого наукового співробітника, тривалий час очолював відділ образотворчого мистецтва. Пропрацював у музеї майже 23 роки. Був невтомним у праці. Підготував понад 90 статей до різних часописів, каталогів, буклетів, анотацій до експозицій і виставок. Є автором двох книг. Упродовж 1983–1987 рр. брав активну участь у низці наукових експедицій з метою пошуку цінних зразків історії та культури на так званих «складах культового майна» (вони існували й у кількох селах нашого району). Наступним важливим кроком було наукове опрацювання цих речей, над цим Віктор Мельник наполегливо працював і незабаром став добрим фахівцем з мистецтва Прикарпаття.


У 1983 р. філією ІФХМ стала церква Зішестя Святого Духа у Рогатині. Саме з рогатинською пам’яткою пов’язана значна частина наукової діяльності Віктора Мельника. Він вивчав її не один рік, навіть деякий час мешкав у Рогатині. Результати досліджень зібрав в альбомі «Церква Святого Духа в Рогатині», що вийшов друком у 1991 р. в київському видавництві «Мистецтво» (серія «Пам’ятки історії та культури України») тиражем 16 тисяч примірників. Поява цієї книги стала вагомим явищем у культурному житті міста. Вона була одночасно і науковим виданням, рецензентом якого виступив Володимир Александрович, й путівником для поціновувачів старовини та пересічних громадян. Ця книга є настільною для працівників філії Музею мистецтв Прикарпаття у Рогатині, за що авторові особлива подяка.


Невелика текстова частина (близько 16 сторінок) складається зі вступу та чотирьох розділів, де коротко переказано історію Рогатина, подано інформацію про церкву Святого Духа, її минуле, архітектуру, іконостас, а також про художнє життя міста у XVІ–XVІІ століттях, коли були створені найвеличніші рогатинські пам’ятки. Альбом має об’ємну ілюстративну частину, що уміщує 115 репродукцій, 68 з яких презентують іконостас Святодухівської церкви. Автор вважав, що вивчення цього іконостаса, особливо актуальне у контексті розвитку європейського мистецтва та культури XVІ–XVІІ століть. У книзі «Церква Святого Духа в Рогатині» він зумів показати усе те найкраще, чим пишається Рогатинщина.


Наступна книга Віктора Мельника – путівник-каталог «Сакральне мистецтво Галичини XV–XX століть в експозиції Івано-Франківського художнього музею» – вийшла у 2007 р. Чимало уваги у ній присвячено експонатам, що походять з Рогатинщини і є окрасою музейної збірки, а також Святодухівській церкві та її іконостасові.

 


18.05.2017 792 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18069
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1595
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1143
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2182
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3733
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1425

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1846

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

607

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1230

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1384
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

749
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24328
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

584
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

549
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

690
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1587
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

749
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7826
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

715
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1893 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

685
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

590