В Івано-Франківську відкрили пам'ятну дошку мистецтвознавцю Віктору Мельнику (фото)

 

 

 

Сьогодні, 18 травня, на фасаді будинку на вулиці Низова,2 відкрили анотаційну дошку мистецтвознавцю Віктору Мельнику.

 

Директор Музею мистецтв Прикарпаття Михайло Дейнега зауважив, цьогоріч Віктору Мельнику виповнилося би 60-ть років.

 

"Він зробив величезний вклад в дослідження сакрального мистецтва. Його наукова робота дістала схвалення усіх фахівців України. Це робота, яку до нього ніхто не зробив. Ця людина посвятила своє життя дослідженню сакрального мистецтва Галичини", - зазначив М. Дейнега.

 

Віктор Мельник був натхненником численних пошукових експедицій. Займався не лише сакральною тематикою, він був обізнаний і в сучасному мистецтві. У пам'яті співробітників Віктор Мельник залишився принциповою людиною, яка любила мистецтво понад усе.
 
 
"Саме ці дошки дають можливість зберегти пам'ять про великих постатей ", - зазначив міський голова Руслан Марцінків.
 

20 червня 2005 року відійшов у вічність мистецтвознавець, багатолітній завідувач відділу образотворчого мистецтва Івано-Франківського художнього музею (тепер – Музею мистецтв Прикарпаття), дослідник Святодухівської церкви у Рогатині Віктор Іванович Мельник.

 

Довідково:

Віктор Мельник народився 27 квітня 1957 р. у місті Коростень Житомирської області. У 1982 р. закінчив Київський державний художній інститут і як молодий спеціаліст-мистецтвознавець був направлений на роботу до новоствореного Івано-Франківського художнього музею. Спочатку перебував на посаді молодшого, потім старшого наукового співробітника, тривалий час очолював відділ образотворчого мистецтва. Пропрацював у музеї майже 23 роки. Був невтомним у праці. Підготував понад 90 статей до різних часописів, каталогів, буклетів, анотацій до експозицій і виставок. Є автором двох книг. Упродовж 1983–1987 рр. брав активну участь у низці наукових експедицій з метою пошуку цінних зразків історії та культури на так званих «складах культового майна» (вони існували й у кількох селах нашого району). Наступним важливим кроком було наукове опрацювання цих речей, над цим Віктор Мельник наполегливо працював і незабаром став добрим фахівцем з мистецтва Прикарпаття.


У 1983 р. філією ІФХМ стала церква Зішестя Святого Духа у Рогатині. Саме з рогатинською пам’яткою пов’язана значна частина наукової діяльності Віктора Мельника. Він вивчав її не один рік, навіть деякий час мешкав у Рогатині. Результати досліджень зібрав в альбомі «Церква Святого Духа в Рогатині», що вийшов друком у 1991 р. в київському видавництві «Мистецтво» (серія «Пам’ятки історії та культури України») тиражем 16 тисяч примірників. Поява цієї книги стала вагомим явищем у культурному житті міста. Вона була одночасно і науковим виданням, рецензентом якого виступив Володимир Александрович, й путівником для поціновувачів старовини та пересічних громадян. Ця книга є настільною для працівників філії Музею мистецтв Прикарпаття у Рогатині, за що авторові особлива подяка.


Невелика текстова частина (близько 16 сторінок) складається зі вступу та чотирьох розділів, де коротко переказано історію Рогатина, подано інформацію про церкву Святого Духа, її минуле, архітектуру, іконостас, а також про художнє життя міста у XVІ–XVІІ століттях, коли були створені найвеличніші рогатинські пам’ятки. Альбом має об’ємну ілюстративну частину, що уміщує 115 репродукцій, 68 з яких презентують іконостас Святодухівської церкви. Автор вважав, що вивчення цього іконостаса, особливо актуальне у контексті розвитку європейського мистецтва та культури XVІ–XVІІ століть. У книзі «Церква Святого Духа в Рогатині» він зумів показати усе те найкраще, чим пишається Рогатинщина.


Наступна книга Віктора Мельника – путівник-каталог «Сакральне мистецтво Галичини XV–XX століть в експозиції Івано-Франківського художнього музею» – вийшла у 2007 р. Чимало уваги у ній присвячено експонатам, що походять з Рогатинщини і є окрасою музейної збірки, а також Святодухівській церкві та її іконостасові.

 


18.05.2017 755 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

184
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1530 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1799 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2617
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2365 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7600

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

371

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1083

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1155

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1941
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

324
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

704
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

942
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3150
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

971
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1996
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1048
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35193 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

322
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

530
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

671
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

998