В Івано-Франківську відкрили пам'ятну дошку мистецтвознавцю Віктору Мельнику (фото)

 

 

 

Сьогодні, 18 травня, на фасаді будинку на вулиці Низова,2 відкрили анотаційну дошку мистецтвознавцю Віктору Мельнику.

 

Директор Музею мистецтв Прикарпаття Михайло Дейнега зауважив, цьогоріч Віктору Мельнику виповнилося би 60-ть років.

 

"Він зробив величезний вклад в дослідження сакрального мистецтва. Його наукова робота дістала схвалення усіх фахівців України. Це робота, яку до нього ніхто не зробив. Ця людина посвятила своє життя дослідженню сакрального мистецтва Галичини", - зазначив М. Дейнега.

 

Віктор Мельник був натхненником численних пошукових експедицій. Займався не лише сакральною тематикою, він був обізнаний і в сучасному мистецтві. У пам'яті співробітників Віктор Мельник залишився принциповою людиною, яка любила мистецтво понад усе.
 
 
"Саме ці дошки дають можливість зберегти пам'ять про великих постатей ", - зазначив міський голова Руслан Марцінків.
 

20 червня 2005 року відійшов у вічність мистецтвознавець, багатолітній завідувач відділу образотворчого мистецтва Івано-Франківського художнього музею (тепер – Музею мистецтв Прикарпаття), дослідник Святодухівської церкви у Рогатині Віктор Іванович Мельник.

 

Довідково:

Віктор Мельник народився 27 квітня 1957 р. у місті Коростень Житомирської області. У 1982 р. закінчив Київський державний художній інститут і як молодий спеціаліст-мистецтвознавець був направлений на роботу до новоствореного Івано-Франківського художнього музею. Спочатку перебував на посаді молодшого, потім старшого наукового співробітника, тривалий час очолював відділ образотворчого мистецтва. Пропрацював у музеї майже 23 роки. Був невтомним у праці. Підготував понад 90 статей до різних часописів, каталогів, буклетів, анотацій до експозицій і виставок. Є автором двох книг. Упродовж 1983–1987 рр. брав активну участь у низці наукових експедицій з метою пошуку цінних зразків історії та культури на так званих «складах культового майна» (вони існували й у кількох селах нашого району). Наступним важливим кроком було наукове опрацювання цих речей, над цим Віктор Мельник наполегливо працював і незабаром став добрим фахівцем з мистецтва Прикарпаття.


У 1983 р. філією ІФХМ стала церква Зішестя Святого Духа у Рогатині. Саме з рогатинською пам’яткою пов’язана значна частина наукової діяльності Віктора Мельника. Він вивчав її не один рік, навіть деякий час мешкав у Рогатині. Результати досліджень зібрав в альбомі «Церква Святого Духа в Рогатині», що вийшов друком у 1991 р. в київському видавництві «Мистецтво» (серія «Пам’ятки історії та культури України») тиражем 16 тисяч примірників. Поява цієї книги стала вагомим явищем у культурному житті міста. Вона була одночасно і науковим виданням, рецензентом якого виступив Володимир Александрович, й путівником для поціновувачів старовини та пересічних громадян. Ця книга є настільною для працівників філії Музею мистецтв Прикарпаття у Рогатині, за що авторові особлива подяка.


Невелика текстова частина (близько 16 сторінок) складається зі вступу та чотирьох розділів, де коротко переказано історію Рогатина, подано інформацію про церкву Святого Духа, її минуле, архітектуру, іконостас, а також про художнє життя міста у XVІ–XVІІ століттях, коли були створені найвеличніші рогатинські пам’ятки. Альбом має об’ємну ілюстративну частину, що уміщує 115 репродукцій, 68 з яких презентують іконостас Святодухівської церкви. Автор вважав, що вивчення цього іконостаса, особливо актуальне у контексті розвитку європейського мистецтва та культури XVІ–XVІІ століть. У книзі «Церква Святого Духа в Рогатині» він зумів показати усе те найкраще, чим пишається Рогатинщина.


Наступна книга Віктора Мельника – путівник-каталог «Сакральне мистецтво Галичини XV–XX століть в експозиції Івано-Франківського художнього музею» – вийшла у 2007 р. Чимало уваги у ній присвячено експонатам, що походять з Рогатинщини і є окрасою музейної збірки, а також Святодухівській церкві та її іконостасові.

 


18.05.2017 748 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1896
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

923
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

956
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2063
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3545
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2471 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

781

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

684

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

653

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

666
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10320
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1169
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5251
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

985
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2782
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1167
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

379
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

697
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

600
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

647
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

997 2