В Івано-Франківську відбулася міжнародна краєзнавча конференція

 

6 жовтня 2011 р., увійде в історію, як обласної організації НСКУ, так і Національної спілки краєзнавців України. Саме цього дня в Івано-Франківську проведено ХІІ Всеукраїнську наукову історико-краєзнавчу конференцію «Освітянське краєзнавство: досвід, проблеми, перспективи». Впродовж дня краєзнавці України, Республіки Білорусь та Російської Федерації працювали у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника.

 

Проведення заходу в стінах такого поважного закладу одразу засвідчило його академічний рівень; зрештою, в альма-матері гуманітарного Прикарпаття здобули освіту 40 членів обласної організації НСКУ (з 80 членів).

 

В пленарному засіданні взяли участь 60 науковців – краєзнавців з 16 областей України та Автономної Республіки Крим, представники вищих навчальних закладів Республіки Білорусь та Російської Федерації.

 

Відкрив пленарне засідання голова ОО НСКУ Михайло Косило. Він представив високоповажну президію, яка складалася з представників органів місцевого самоврядування, членів Правління НСКУ, краєзнавців області. Присутні вшанували пам’ять визначних діячів краєзнавчої галузі – голови НСКУ П.Тронька та генерального директора Національного заповідника «Переяслав» М.Сікорського, які відійшли у вічність впродовж вересня 2011 р. Також, конференція вшанувала Івана Франка, Тараса Шевченка, Василя Стефаника, Степана Бандеру – до пам’ятників цим діячам краєзнавцями покладено вінки.

 

Від імені обласної ради та обласної державної адміністрації краєзнавців привітав заступник голови обласної ради Остап Дзеса. Він наголосив на важливості проведення наукової конференції у Івано-Франківську, підкреслив надзвичайно важливу цінність краєзнавчої та пошукової роботи. Продовжив привітальну частину голова Рожнятівської РДА, земляк І.Вагилевича Микола Філіпович. Він розповів про святкові заходи пов’язані з відзначенням 200-т літнього ювілею від дня народження Івана Вагилевича. Також, учасників конференції вітали перший проректор Прикарпатського університету, член НСКУ Іван Миронюк та внук Каменяра – Роланд Франко.

 

Приємною несподіванкою для учасників заходу стало вручення заступником директора Інституту історії України НАН України, заступником голови НСКУ, членом-кореспондентом НАН України Олександром Реєнтом нагород кращих краєзнавцям.

 

Диплом «Почесного краєзнавця України» отримали: Іван Миронюк, Володимир Великочий, Микола Кугутяк, Михайло Косило. Грамотами НСКУ відзначено Ігора Коваля, Дмитра Мохорука, Михайла Максим’юка, Юрія Угорчака, Богдана Купчинського; подяки НСКУ отримали Людмила Підберезька, Марія Косменко. Квиток члена НСКУ вручено Ганні Карась. Всі нагородження стали підсумком попередньої праці краєзнавців та мотивацією для їхньої подальшої діяльності.

 

Важливими напрямними для орієнтації в подальшій праці, можливості порівняння у специфіці та особливостей краєзнавчої діяльності стали виступи заступника директора Інституту історії України НАН України, заступника голови НСКУ, члена-кореспондента НАН України Олександра Реєнта, голови Івано-Франківської обласної організації НСКУ, директора Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Михайла Косила, професора кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Володимирського філіалу Російської академії народного господарства і державної служби, голови Спілки краєзнавців Володимирської області доктора історичних наук Андрія Тихонова (РФ); доцента кафедри історії Білорусі Вітебського державного університету ім. П. М. Машерова, кандидата історичних наук Миколи Пивовара (РБ) та директора інституту історії і політології Прикарпатського університету ім. В. Стефаника, доктора історичних наук, професора Миколи Когутяка. Надзвичайно цікавим для присутніх було порівняння сучасного стану розвитку краєзнавства в Україні, Білорусі та Росії – в сенсі співдії з органами державної влади, пошукової та книговидавничої роботи.

 

Після завершення пленарного засідання краєзнавці мали чудову нагоду працювати на секційних засіданнях. Їх працювало п’ять. Кожна секція розглянула ряд доповідей та повідомлень, ухвалено резолюції для загального прийняття.

 

Підсумком робочого дня стало прийняття резолюцій. За основу прийнято рішення, які стосуються потреби створення інституту краєзнавства; викладання краєзнавчих дисциплін в технічних та мистецьких навчальних закладах; підготовки підручника з краєзнавства; видання біографічних довідників про дослідників – краєзнавців; ведення хронік про життя населених пунктів і роботи навчальних закладів та ряд інших.

 

Присутні на пленарному засіданні, а також в неформальному спілкуванні засвідчили високий рівень проведення конференції. Великий вклад у забезпечення успіху конференції вніс голова ОО НСКУ Михайло Косило, який над підготовкою конференції невтомно працював впродовж останніх шести місяців; представники Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника та співробітники обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Всім їм велика подяка!

 

Внук Каменяра Роланд Франко підсумував: «…Досвід роботи Івано-Франківської обласної організації, активну діяльність її членів слід поширювати на інші області України…».

 

Увечері краєзнавці переглянули уже загальновідому виставу «Нація» - у Івано-Франківському обласному музично-драматичному театрі ім. І.Франка.

 

А. Чемеринський


10.10.2011 2152 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

833
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

645
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1713
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3067
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2478
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2457

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

91

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

645

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

620

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1483
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

231
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

584
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

447
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

237
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

313
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26947
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

769
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19606
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

333
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

331
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

658
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1116 1