В Івано-Франківську відбулася міжнародна краєзнавча конференція

 

6 жовтня 2011 р., увійде в історію, як обласної організації НСКУ, так і Національної спілки краєзнавців України. Саме цього дня в Івано-Франківську проведено ХІІ Всеукраїнську наукову історико-краєзнавчу конференцію «Освітянське краєзнавство: досвід, проблеми, перспективи». Впродовж дня краєзнавці України, Республіки Білорусь та Російської Федерації працювали у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника.

 

Проведення заходу в стінах такого поважного закладу одразу засвідчило його академічний рівень; зрештою, в альма-матері гуманітарного Прикарпаття здобули освіту 40 членів обласної організації НСКУ (з 80 членів).

 

В пленарному засіданні взяли участь 60 науковців – краєзнавців з 16 областей України та Автономної Республіки Крим, представники вищих навчальних закладів Республіки Білорусь та Російської Федерації.

 

Відкрив пленарне засідання голова ОО НСКУ Михайло Косило. Він представив високоповажну президію, яка складалася з представників органів місцевого самоврядування, членів Правління НСКУ, краєзнавців області. Присутні вшанували пам’ять визначних діячів краєзнавчої галузі – голови НСКУ П.Тронька та генерального директора Національного заповідника «Переяслав» М.Сікорського, які відійшли у вічність впродовж вересня 2011 р. Також, конференція вшанувала Івана Франка, Тараса Шевченка, Василя Стефаника, Степана Бандеру – до пам’ятників цим діячам краєзнавцями покладено вінки.

 

Від імені обласної ради та обласної державної адміністрації краєзнавців привітав заступник голови обласної ради Остап Дзеса. Він наголосив на важливості проведення наукової конференції у Івано-Франківську, підкреслив надзвичайно важливу цінність краєзнавчої та пошукової роботи. Продовжив привітальну частину голова Рожнятівської РДА, земляк І.Вагилевича Микола Філіпович. Він розповів про святкові заходи пов’язані з відзначенням 200-т літнього ювілею від дня народження Івана Вагилевича. Також, учасників конференції вітали перший проректор Прикарпатського університету, член НСКУ Іван Миронюк та внук Каменяра – Роланд Франко.

 

Приємною несподіванкою для учасників заходу стало вручення заступником директора Інституту історії України НАН України, заступником голови НСКУ, членом-кореспондентом НАН України Олександром Реєнтом нагород кращих краєзнавцям.

 

Диплом «Почесного краєзнавця України» отримали: Іван Миронюк, Володимир Великочий, Микола Кугутяк, Михайло Косило. Грамотами НСКУ відзначено Ігора Коваля, Дмитра Мохорука, Михайла Максим’юка, Юрія Угорчака, Богдана Купчинського; подяки НСКУ отримали Людмила Підберезька, Марія Косменко. Квиток члена НСКУ вручено Ганні Карась. Всі нагородження стали підсумком попередньої праці краєзнавців та мотивацією для їхньої подальшої діяльності.

 

Важливими напрямними для орієнтації в подальшій праці, можливості порівняння у специфіці та особливостей краєзнавчої діяльності стали виступи заступника директора Інституту історії України НАН України, заступника голови НСКУ, члена-кореспондента НАН України Олександра Реєнта, голови Івано-Франківської обласної організації НСКУ, директора Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Михайла Косила, професора кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Володимирського філіалу Російської академії народного господарства і державної служби, голови Спілки краєзнавців Володимирської області доктора історичних наук Андрія Тихонова (РФ); доцента кафедри історії Білорусі Вітебського державного університету ім. П. М. Машерова, кандидата історичних наук Миколи Пивовара (РБ) та директора інституту історії і політології Прикарпатського університету ім. В. Стефаника, доктора історичних наук, професора Миколи Когутяка. Надзвичайно цікавим для присутніх було порівняння сучасного стану розвитку краєзнавства в Україні, Білорусі та Росії – в сенсі співдії з органами державної влади, пошукової та книговидавничої роботи.

 

Після завершення пленарного засідання краєзнавці мали чудову нагоду працювати на секційних засіданнях. Їх працювало п’ять. Кожна секція розглянула ряд доповідей та повідомлень, ухвалено резолюції для загального прийняття.

 

Підсумком робочого дня стало прийняття резолюцій. За основу прийнято рішення, які стосуються потреби створення інституту краєзнавства; викладання краєзнавчих дисциплін в технічних та мистецьких навчальних закладах; підготовки підручника з краєзнавства; видання біографічних довідників про дослідників – краєзнавців; ведення хронік про життя населених пунктів і роботи навчальних закладів та ряд інших.

 

Присутні на пленарному засіданні, а також в неформальному спілкуванні засвідчили високий рівень проведення конференції. Великий вклад у забезпечення успіху конференції вніс голова ОО НСКУ Михайло Косило, який над підготовкою конференції невтомно працював впродовж останніх шести місяців; представники Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника та співробітники обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді. Всім їм велика подяка!

 

Внук Каменяра Роланд Франко підсумував: «…Досвід роботи Івано-Франківської обласної організації, активну діяльність її членів слід поширювати на інші області України…».

 

Увечері краєзнавці переглянули уже загальновідому виставу «Нація» - у Івано-Франківському обласному музично-драматичному театрі ім. І.Франка.

 

А. Чемеринський


10.10.2011 2245 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

391
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1440
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2642 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3659
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3034
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2165

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

646

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

488

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1654

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1822
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

310
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

530
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

826
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5015
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

376
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

902
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10147
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

535
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

273
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

287
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

398
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

417