В Апеляційному суді Івано-Франківської області спільно з програмою Реформи кримінальної юстиції Департаменту юстиції США – OPDAT проведено перший міжвідомчий семінар щодо нового Кримінального процесуального кодексу України.
Участь у семінарі взяли судді апеляційного суду, голови місцевих загальних судів, працівники прокуратури Івано-Франківської області та адвокати Івано-Франківської обласної колегії адвокатів, повідомили у апеляційному суду Івано-Франківської області.
На семінарі виступив американський експерт Мері Батлер, Радник з правових питань Департаменту юстиції США, голова апеляційного суду Івано-Франківської області Надія Стефанів, голова Івано-Франківського міського суду Тарас Антоняк, суддя кримінальної палати апеляційного суду Богдан Гриновецький.
Учасники обговорили питання змагальності згідно із новим Кримінальним процесуальним кодексом та механізми для його розширення, ролі суду, обвинувачення, захисту та баланс між сторонами в контексті змагальності. Особливий акцент у своєму виступі Надія Стефанів зробила на важливості дотримання презумпції невинуватості підозрюваного/обвинуваченого, сумніви повинні вирішуватися на користь обвинуваченого, пишуть Паралелі.
Обговорилися приклади Європейського суду з прав людини, а також конкретні механізми в новому КПК для забезпечення змагальності, а також поради експертів Ради Європи щодо розширення ролі судді в процесі та рекомендації суддям критично оцінювати матеріали, які подані прокурором.
Детально обговорили питання ролі слідчого судді. Зокрема, Богдан Гриновецький підкреслив роль слідчого судді, насамперед, як гаранта дотримання прав підозрюваного/обвинуваченого, його обов’язки на різних стадіях процесу.
Тарас Антоняк висвітлив питання процедури розгляду в суді різного роду слухань: про обрання запобіжного заходу, питання підготовчого провадження та спрощеного судового провадження. Було акцентовано увагу на можливості дистанційного судового провадження, для чого в суді створено відповідні умови.
Окремо учасники зупинилися на питанні угод про визнання вини та угод про примирення. Мері Батлер звернула увагу на процедуру і випадки, у яких можна чи варто укладати угоди, ситуації, у яких виникає процесуальна доцільність в угодах, зокрема, у складних справах та справах про організовану злочинність. Було обговорено практичні аспекти реалізації положень щодо угод про визнання вини на прикладі конкретних справ з практики США.