
В Івано-Франківську студенти Інституту туризму ПНУ ім. В. Стефаника організовують благодійний етно-ярмарок "Ситий вареник" на підтримку родин військових, які постраждали у боях на Донбасі.
Ярмарок відбудеться 31 березня об 11.00 у «Зимовому саду» Інституту туризму (м.Івано-Франківськ, вул.Галицька 201 Б).
"Студенти і викладачі напряму підготовки «Готельно-ресторанна справа» Інституту тризму Прикарпатського національного університету імені Ва, - інформують організатори.
Варе́ники (пироги) – українська національна страва у вигляді відвареного прісного тіста і начинки з м'яса, грибів, овочів, фруктів, ягід та сиру
Ця страва з борошна та начинки вважається, нарівні з борщем, найтиповішою в українській національній кухні. Вони часто згадуються в українському фольклорі.
Вареники традиційно ототожнюють з Місяцем, бо вони схожі на нього за формою і використовувалися нашими пращурами як жертовна їжа, присвячена богині води. Вареники з сиром приносили в жертву біля криниць із джерельною водою.
«Аби Місяць сприяв добробуту людини, йому приносили жертву у вигляді вареників, або, як їх ще називають, варених пирогів, котрі за формою нагадують Місяць. Начинка вареників символізувала продовження роду. Вареники з пшоняною кашею сприймалися як символ майбутнього життя. Вареники з маком уособлювали множинність зоряного світу. Великою життєтворчою силою наділялися посічені в начинці яйця. Начинка з грибів сприяла чоловічій сназі, з риби – жіночій.», – наголошував відомий український етнограф В. М. Войтович.
Українці вважали, що вареники мають магічне значення. Їх обов'язково готували у день, коли в господарстві селянина телилася корова або ягнилася вівця. Це повинно було забезпечити тварині міцне здоров'я та плодючість.Дівчата ворожать на варениках на Андрія, вареники як обов'язкову страву жінки несуть породіллі після пологів.
Вважалося також, що процес замішування тіста, був символом процесу творення всесвіту, його структури, де саме жінка цей всесвіт творила, як мати та прародителька, символ продовження людського роду.
Символом молодого Місяця та продовження роду є вареник на різдвяному столі.