В Івано-Франківську розмірковували над безоплатною правовою допомогою у кримінальному процесі

 

/data/blog/36246/79b3a2b5cbedeab8485fb0ed4c5acaa9.jpg

 

Практичне впровадження кримінально-процесуального законодавства відбувається не без проблем.

 

Про це говорили учасники круглого столу «Досвід впровадження нового кримінального процесуального законодавства (за матеріалами практики надання безоплатної вторинної правової допомоги)», який відбувся на базі готелю «Станіславів» у місті Івано-Франківську. Захід відбувається в рамках проекту Агенції США з міжнародного розвитку «Справедливе правосуддя» за підтримки Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України та Української фундації правової допомоги. Участь у дискусії беруть заступник директора Координаційного центру Мирослав Лаврінок, керівники Івано-Франківського та Тернопільського обласних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Михайло Євчук та Ірина Хондогій, радник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Зінон Котик, представники Української фундації з прав людини, судді апеляційних та місцевих судів Івано-Франківщини та Тернопільщини, представники органів прокуратури, юстиції, внутрішніх справ, працівники центрів з надання безоплатної вторинної допомоги з обох областей, адвокати і правозахисники.

 

Учасники обговорення зосередили свою увагу на проблемних питаннях ефективного забезпечення права на захист учасникам кримінального процесу, зокрема, проблемі надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

«Система безоплатної правової допомоги у нас працює з 1 січня цього року, - коментує сьогоднішню подію керівник Івано-Франківського обласного центру безоплатної вторинної правової допомоги Михайло Євчук, - і для того, щоби виявити, як впроваджується система, з метою підведення підсумків перших п’яти місяців роботи системи безоплатної правової допомоги в рамках нового Кримінально-процесуального кодексу. Зараз ми хочемо з’ясувати, які є проблеми, як вони вирішуються і чи потрібне таке вирішення на законодавчому рівні».

 

На сьогоднішній день система безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) включає захист від обвинувачення, здійснення представництва інтересів осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складання документів процесуального характеру. Така допомога надається особам, до яких застосовано адміністративне затримання, адміністративний арешт, які затримані за підозрою у вчиненні злочину та тих, щодо кого обрано запобіжний захід, а також для здійснення захисту за призначенням та у проведенні окремих процесуальних дій. Для цього в Україні створені і діють Координаційний центр правової допомоги при Мін’юсті та 27 центрів БВПД в областях, містах Києві та Севастополі, а також Автономній Республіці Крим.

 

Для практичного надання допомоги по всій Україні було на конкурсній основі відібрано 3016 адвокатів, з 1735 з яких укладено контракти. При цьому щодоби понад 500 адвокатів перебувають  на чергуванні у готовності протягом 1 години часу прибути з місцем призначення. В центрах надання БВПД працює 198 штатних працівників, 104 з яких чергують в режимі «доба через три», а самі центри працюють в режимі 24/7/365.

 

Як уже зазначалося, не обходиться і без проблем. Чимало їх виявило дослідження, яке проводилося в Україні в період з 17 квітня по 27 травня цього року і результати якого презентував сьогодні заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України Мирослав Лаврінок. Зі слів пана Лаврінка, таке дослідження проводилося у двох формах. Перша форма – це опитування, в якому взяли участь 429 адвокатів-учасників програми з усіх 27 регіонів України і яким було запропоновано письмово назвати проблеми, з якими вони стикнулися в ході діяльності з надання БВПД, та назвати статті чинного Кримінально-процесуального кодексу, що їх найчастіше порушує сторона обвинувачення з урахуванням рішень Європейського суду з прав людини, в яких вже вказувалося на аналогічні порушення. Крім того, було проведено анкетування, в якому 545 адвокатам було запропоновано 16 закритих питань – 16 змодельованих ситуацій можливих порушень стороною обвинувачення права учасників процесу на захист. Відтак, адвокати повинні були підтвердити або спростувати, чи мали місце у їхній практиці такі проблеми.

 

Серед найбільших проблем було названо такі, як: фактичне затримання особи без складання відповідного протоколу; проведення слідчих дій до прибуття адвоката; зміна місця перебування затриманого, щоб ускладнити вчасне прибуття адвоката; схильність до тримання підозрюваного під вартою аж до закінчення встановленого законом граничного терміну при відсутності підстав для такого тримання. Крім того, близько 40% адвокатів відзначили наявні факти проведення з затриманими маніпуляцій, що мають ознаки слідчих дій до надання особі статусу підозрюваного, що на думку пана Лаврінка, є пережитком старого КПК; близько 41% опитаних відзначили факти чинення на затриманого фізичного та психологічного впливу; часто-густо між фактом затримання та інформуванням про це обласного центру з надання БВПД проходить певний час, хоча Закон передбачає, що таке інформування повинно відбуватися негайно, а також чимало інших порушень, пише Бріз.

 

В той же час, зі слів заступника директора Координаційного центру правової допомоги, на сьогоднішній день між Центром та керівництвом МВС налагоджено конструктивну співпрацю, яка дозволяє швидко і оперативно виправляти виявлені недоліки.

 

Так само досягнуто взаєморозуміння між обласним центром з надання БВПД та керівництвом УМВС на Прикарпатті, де, зі слів Михайла Євчука, усі проблемні питання вирішуються впродовж 10 хвилин з моменту інформування керівництва слідчого управління УМВС.

 

І це не якесь там телефонне право, - зазначає М.Лаврінок, - усі ці механізми передбачені відповідною постановою Кабінету Міністрів. Загалом же столичний гість позитивно оцінює систему надання БВПД в Україні: «Раніше була тільки система державного обвинувачення, - пояснює чиновник, - зараз є система державного захисту і з цим вже рахуються».


01.06.2013 1057 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2610
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1636 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3709
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5501
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1723
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2140

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

227

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

239

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

427

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

920
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

524
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

802
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2503 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

573
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

909
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4953
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

771
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

700
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

633
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

436
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

763
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

926 2