Під такою назвою побачила світ збірка легенд відомого франківського історика і краєзнавця Івана Бондарєва. Вчора її презентували в обласному центрі Прикарпаття.
У книгу увійшли легенди і перекази, які автор публікував у газеті «Репортер». Перша така публікація з’явилася ще в далекому 2008 році. З того часу краєзнавець зібрав близько 250 легенд з історії і сьогодення міста. 60 найцікавіших з них були оформлені у збірку і доповнені цікавими кольоровими ілюстраціями.
Головними критеріями, за якими балачки і плітки були зараховані автором до легенд, стало їхнє історичне підгрунтя і, звичайно ж, безпосередній стосунок до міста.
Черпав автор ці розповіді з історичної літератури та розповідей людей. «Джерел багато. Я проштудіював багато мемуарної літератури, є у нас усна народна творчість – від розмов бабусь на лавочка до переказів друзів, шукав у творах письменників», - розповідає Іван Бондарєв і додає, що навіть не сподівася, що так багато матеріалу можна буде назбирати.
А тому зупинятися на досягнутому не планує. Каже, що має намір продовжити таку справу і видати вже легенди Івано-Франківська, які б передавали історію сучасного міста.
Щож до даного видання, то історики відзначають, що воно є унікальним і дає змогу відчути енергетику і дух міста.
«Ця книга – жива, адже вона про людей. Історичні події і кам’яниці далеко в часі, а місто жило, творило свою енергетику. Книга «Легенди старого Станиславова» дозволяє нам поновити нитку між втраченими поколіннями: тих людей, які жили в нашому місті і які зараз живуть тут», – сказав модератор презентації, відомий колекціонер Зіновій Жеребецький.
Ще однією особливістю книги, як розповідає письменник Володимир Єшкілєв, є її точність, вивіреність і рівновага. Себто, у збірці немає ніякої ангажованості і догоджання смакам окремих людей.
Також «Легенди старого Станиславова» - це перша книга такого формату для Івано-Франківська. Щось схоже вже давно є у Львові, Хотині, Кам’янці-Подільському і навіть Скала-Подільському.
Видані «Легенди старого Станиславова» у дуркарні «Лілея-НВ». Вийшла вона завдяки підтримці Івано-Франківської міської ради, оскільки перемогла у цьогорічному «Конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування та громадського суспільства».
Проект переміг, як такий, що сприятиме розвиткові туристичного потецніалу міста. І дійсно, краєзнавці відзначають, що гостеві міста набагато цікавіше читати такі легенди, ніж відразу братися до більш грунтовних видань про історію і сьогодення міста. Тим більше, що багато легенд, зібарних у книзі, мають конкретну пропистку – розповідають про те чи інше місце в Івано-Франківську, куди можуть прийти туристи.
«Людина, коли повернеться додому, забуде, коли цей будинок був збудований, який там архітектор його проектував чи установа у ньому перебувала. А от якщо у ньому замурували якусь жінку чи там ходив якийсь привид, то це він пам’ятатиме довго. Легенди живуть довго і це такий продукт, завдяки якому місто може себе вигідно презентувати», - переконаний Іван Бондарєв і запевняє, що легенди може творити кодеж із нас сьогодні, таким чином формуючи ауру сучасного міста і залишаючи цікавий спадок нащадкам.