В Івано-Франківську поштові скриньки нікому не потрібні?

 

Із приходом сучасних технологій першим змінився зв’язок. Мобільні телефони, електронна пошта, скайп дуже поміняли способи спілкування. Проте час від часу пошта приходить усім.

 

Зрідка це кореспонденція, іноді передплачені видання, значно частіше — рахунки. Відтак багато мешканців багатоповерхівок питають: хто має слідкувати за станом поштових скриньок? Бо за останні 20 років багато скриньок зникли або зламалися. А от нових практично не ставлять.

 

Пані Богдана Белей, яка живе на вулиці Українській, 8 в Івано-Франківську, каже, що в їхньому під’їзді поштові скриньки майже не працюють. Щойно хтось із мешканців хлопне дверима, вони одразу падають на підлогу. «Листоноша сказала, що поклала мені три листи у скриньку. Проте я їх не отримала, — розповідає читачка, — або хтось викинув, або забрав. Я телефонувала в жек, там сказали, що вони до того нічого не мають, пошта — теж. Що ж мені робити?».


Тут, певно, треба сказати, що у ст. 23 Закону України «Про пош­товий зв’язок» йдеться про те, що листоноша доставляє листи, листівки, бандеролі, періодичні друковані видання тощо до абонентських поштових скриньок адресатів. А їх придбання, встановлення чи утримання у належному вигляді «здійснюється власником житлових і адміністративних будинків». Якщо власник будинку про скриньку не подбав, то це звільняє листоношу від відповідальності за доставку пошти. Правда, тоді оператор ще зобов’язаний попередити користувачів про свою відмову доставляти поштові відправлення.

 

«Крайніх» нині немає. Бо ані балансоутримувачів будинків (ОСББ чи ЄРЦ), ані «Укрпошту» скриньки не стосуються. Перекласти їх на мешканців, звісно, найпростіше, а от наскільки дієво? Люди нарікають на закон, а самі щось робити не беруться. Та й чекати, що бабусі з дідусями (бо молодь уся в інтернеті) за свої пенсії ремонтуватимуть поламані скриньки, теж не надто розумно. Тож який вихід?

 

«Абонентське господарство перебуває у неналежному стані, — каже керівник центру технологій «Укрпошти» Дарія Вовчук. — В результаті втрачається надійність поштової мережі та довіра до неї з боку користувачів. Щоб покращити якість своєї послуги «Укрпош­та» вже зверталася в УЖКГ та до органів виконавчої влади з проханням виділити кошти з бюджету на ремонт поламаних скриньок і встановлення нових. Крім цього, просили при здачі новобудов вимагати від забудовника наявність таких скриньок».

 

У 2009 році, продовжує Вовчук, було видане відповідне розпоряд­ження голови ОДА на 2009-2013 роки. У ньому — цілий перелік заходів. Один із них — забезпечення таємниці листування та схоронності періодичних друкованих видань, а саме: ремонт, заміна абонентських поштових шаф у житлових будинках і встановлення їх у новобудовах.

 

Уже три роки, як ця програма має виконуватися. Проте, через відсутність коштів, єдине, що робиться, — це ремонт дверцят скриньок. І, до речі, ремонтують самі поштовики за гроші мешканців.

 

Аби франківці могли спокійно отримували кореспонденцію, на пошті радять користуватися абонентними скриньками. «Така скринька надається у користування фізичній або юридичній особі згідно із встановленими тарифами за письмовою заявою, яка подається на ім’я керівника об’єкта поштового зв’язку, — говорить Дарія Вовчук. — Місячна вартість користування абонементної скриньки — 4,8 грн. для населення та 16,8 грн. для підприємств. Таким видом послуг в обласному центрі користуються 1130 осіб, як фізичних, так і юридичних».


Проте таку послугу собі дозволить не кожен. Якщо й не дуже дорого, то не всі мешкають біля поштового відділення. Значно зручніше, коли все приносять додому. От тільки проблема в тому, що одні лагодять, а інші ламають.

 

Як говорить заступник директора КП «Єдиний розрахунковий центр» Микола Вітенко, в парламенті є зареєстрований законопроект, який передбачає покарання за псування поштових скриньок у будинках. Там за такі дії пропонують штрафувати — від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-5100 грн.).

 

Крім цього, каже Вітенко, наказом Держжитлокомунгоспу України затверджено приблизний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд. Відносяться туди і дрібний ремонт, фарбування й заміна поштових скриньок. У Івано-Франківську витрати на ці послуги у тариф не включили, проте, за словами Миколи Вітенка, коли виконавець робіт фарбує під’їзди та предмети благоустрою навколо будинку, то про поштові скриньки не забуває.

 

«Однак, нормального вигляду та функціональності скриньок простим фарбуванням не досягнути, — зауважує Вітенко. — Деякі треба ремонтувати або просто замінювати». До пріоритетних будинків, каже він, куди планувалося закупити та встановити скриньки, належали дома, обладнані домофонами чи кодовими замками, або ті, де скриньки відсутні. Постачальниками визначили львівську фірму, вартість — приблизно 320 грн. за восьмисекційну скриньку. Однак, серед тисячі звернень, надісланих у ЄРЦ, з проханням посприяти у встановленні поштової скриньки було лише декілька… Решта, підозрюємо, нарікає, проте не звертається, пише Репортер.

 

«ЄРЦ розуміє, наскільки важливою є доставка кореспонденції споживачу, — підсумовує Микола Вітенко. — Тим більше, що серед пош­тових повідомлень є й рахунки ЄРЦ. А тому з нового року ми відновимо вирішення цього питання. Як варіант, я бачу можливість розклеїти на всіх під’їздах, в яких поштові скриньки у незадовільному стані, пропозиції від ЄРЦ щодо співфінансування їх встановлення — 50 х 50». Співфінансуваня дуже важливе, каже заступник директора ЄРЦ. Бо тоді є й бережливе ставлення до майна.


05.11.2012 2338 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

349
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

530
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5403
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1441
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1319
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2610

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

367

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1206

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1041

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

959
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

271
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10647
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

348
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

618
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5663
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1437
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

327
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

228
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

584 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1019
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

885