В Івано-Франківську незабаром відкриється оновлена лазня «Нептун»

 

/data/blog/34959/672bd9be3c50da0e313944d4c860bd01.jpg

Доля однієї з івано-франківських лазень не на жарт занепокоїла місцевих шанувальників відпочинку «з легкою парою», а таких у нашому місті, виявляється,  немало – кількадесят.

 

Лазня «Нептун» на вулиці Низовій поблизу майдану Шептицького – найдавніший банний заклад не лише в Івано-Франківську, але й Україні, останні кілька місяців з невідомих причин несподівано припинила свою роботу.

 

Завсідники парильні з приводу закриття «Нептуна» губляться у здогадках і побоюються, аби приміщення лазні в самісінькому центрі Івано-Франківська часом не вподобав хтось із місцевих можновладців, адже тоді їхнє улюблене місце відпочинку із 170-літнім стажем роботи, скоріш за все, зачинилось уже назавжди.

 

Чому «Нептун» раптово згорнув діяльність та чи запарує знову найдавніша в Україні лазня – з’ясовував «ЗК».

«Лазня тимчасово не працює»
Любителі гарячої пари, хмільного пива та задушевних розмов у лазні мріють про «релакс» у її стінах ще від початку березня. Саме відтоді на дверях «Нептуна» висить оголошення – «Лазня тимчасово не працює».
«Об’ява про те, що «Нептун» не працює, висить уже два місяці, – скаржиться  пенсіонер Геннадій Георгійович, постійний відвідувач лазні на Низовій. – Чого там зачинено уже так довго, я не знаю, але здогадуюся, що це може бути рейдерство».
Таку версію чоловік вмотивовує тим, що його улюблений заклад відпочинку знаходиться посеред культурного центру міста, тож цілком можливо будівля на Низовій, 5 впала в око комусь із владоможців.
Геннадій Георгійович бідкається, що тепер поправити здоров’я лікувальним паром не має можливості, адже усі інші івано-франківські лазні (а їх у місті десятки), приймають замовлення лише для компаній, а ті, що працюють погодинно, пенсіонеру не по кишені. За словами пана Геннадія, муніципальної лазні у місті взагалі немає, а «Нептун» –  хоч і приватна структура, але єдина, де діяли знижки для пенсіонерів та студентів – їм за тридцять гривень власники дозволяли паритись хоч цілий день. Та й для відвідувачів-непільговиків ціни у лазні більш-менш лояльні – 40 гривень з одного за три години в парильні.
Пенсіонер обіцяє відстоювати «Нептун» і в кабінетах місцевих чиновників, якщо знадобиться, бо без лазні не уявляє свого життя.  
«Для мене це не те що традиція, це потреба, – розповідає затятий «парильник». –  Ті, хто не ходять до лазні, просто не знають, що це таке. Я в лазню ходжу з семи років. Нині мені 74 роки і любити лазню я збираюся до останнього подиху».

«Банний» бізнес – неприбутковий

Допоки мешканці бідкаються і безрезультатно оббивають пороги лазні, на території «Нептуна» невпинно киплять ремонті роботи, снують працівники, озброєні будівельним реманентом, та грізно гуркочуть електродрилі. Власник парильні на Низовій Володимир Махобей каже, що ніякі рейдери лазні не захоплювали, хоча справи у його «банному» бізнесі останнім часом і справді йдуть не надто гладко. Нині підприємство переживає відчутні фінансові труднощі.
«Раніше ми утримували лазню у «Нептуні» за рахунок будівельних робіт, які виконували по місту, – коментує власник. –  Попередні мери, Борович та Шкутяк, давали нам на це дозвіл. Зараз ми такі роботи не проводимо, тож і лазню не маємо за  що утримувати. Тому ми і закрилися».
Чи буде після ремонту на вулиці Низовій, 5 лазня, чи більш вигідний з комерційної точки зору об’єкт – ось що найбільше хвилює івано-франківських любителів пару. Та й пересічним іванофранківцям уявити вулицю Низову без знаменитої лазні, де парились ще їхні діди, напевно, непросто.
Відповідаючи на питання щодо подальшої долі парильні, Володимир Махобей спочатку жартує, мовляв, і справді подумує відкрити нічний клуб чи то казино, проте врешті зізнається, що лазні на Низовій таки бути. Каже, що нинішнє обладнання парильні давно застаріло і  зараз, на вимогу франківських газовиків, «Нептун» обладнують новими, сучасними, а крім того, економнішими котлами. Після завершення ремонтних робіт лазня знову «запарує» для всіх охочих.

Пар за новим тарифом

Проте після того, як оновлений «Нептун» відчинить свої двері, власник обіцяє скасувати усі колишні пільги для пенсіонерів та студентів, тож паритимуться всі за однаковим тарифом. Причина такого рішення, за словами Володимира Махобея, у тому, що лазню відвідує надто багато пільговиків: зі ста чоловік понад 70 пенсіонерів.
«Пільги, які діяли, – це наша особиста ініціатива. Ніхто нас не просив їх встановлювати, то і відмінити їх я маю право. Ми більше двадцяти з лишнім років «мили» пенсіонерів і студентів лише за 50 процентів ціни. Люди не розуміють, що ми робили це за свій кошт. Не за державний, не за міський, а за свій. Місто не допомогло нам жодною копійкою,  хоча я звертався з цим питанням у міськвиконком. Мені відмовили».
Якими будуть нові тарифи у найдавнішій міській лазні, поки не визначились. Орієнтовна цифра, яку називають «нептунівці» – 40-50 гривень за три години у парильні. Не можуть чітко сказати і того, коли установа знов запрацює. За словами працівників, якщо тамтешня сауна, скоріш за все, відновить роботу вже за два-три тижні, то, власне, лазня відкриється не раніше середини літа.

 
Лазня на Низовій була збудована ще у 1845 році, і, як ми вже згадували раніше, є першим банним закладом на території нашої держави. Проте нинішній «Нептун» – не просто найдавніша українська парильня з цікавою скульптурною групою на фасаді. Наші предки, виявляється, у стінах цієї лазні не тільки парилися, але й вирішували питання державного масштабу. Детальніше про це «ЗК» розповів краєзнавець Михайло Головатий:
«Після смерті засновника власником лазні на Низовій став Іван Яхно – вчитель учительської семінарії, досить знаменитий вчений-біолог. Він один із засновників Івано-Франківської «Просвіти», і, очевидно, з ним був знайомий Іван Франко та інші радикали. У 1892 році, на Зелені свята, 7 червня, радикали запланували провести віче в нашому місті, для цього найняли зал, який знаходився там, де зараз вхід до галереї «Бастіон» з вулиці Новгородської. Але влада відмовила їм у наданні того приміщення, визнавши його небезпечним, таким, де може завалитися стеля. Як вихід із ситуації Іван Франко та його колеги, очевидно, за домовленістю з Яхном, перейшли до залу очікування його лазні і провели там збори. Отак вона ввійшла в історію громадських рухів нашого краю».
Михайло Головатий зізнається, що і сам великий шанувальник відпочинку «з легкою парою». У «Нептун» заходив частенько, адже він прихильник саме російської, так званої «мокрої» лазні, а не турецької сауни.
До слова, нині російські парильні у місті справжній ексклюзив, хоча ще недавно, за часів Радянського Союзу в Івано-Франківську таких було аж чотири, до того ж усі громадські. Але протягом 90-х років усі вони стали надбанням приватників, в тому числі і «Нептун». А зважаючи на те, що у наданні банних послуг саме російської лазні заклад на Низовій практично монополіст, то ціни там хоч і лояльні, проте все ж вищі, ніж у Львові та інших обласних центрах України.


Оксана ГЛУШКЕВИЧ


28.04.2013 5906 0
Коментарі (0)

09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

696
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2139
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33435
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2339
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3048
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5172 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

420

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1205

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

774

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

981
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

296
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

591
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

647 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1169
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

969
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1065
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

833
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30209 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

931
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3898
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

510
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

544